چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۱۱:۴۳

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم….

سلامت نیوز: وزیر بهداشت گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم. فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است، اگر تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سید حسن هاشمی در جلسه مشترک با رئیس موسسه استاندارد، رئیس سازمان غذا و دارو، معاون جهاد کشاورزی و رئیس اتحادیه شیر و لبنیات، دبیر انجمن صنایع لبنی، و تعدادی از تولید کنندگان محصولات لبنی با تاکید بر اینکه ارزش دولت‌ها به راستگویی آنها و اعتماد مردم به عنوان بزرگترین سرمایه هر کشور در سایه عملکرد صحیح دولتها حاصل می‌شود، اظهار داشت: از این که به مردم راست بگوییم نباید پشیمان باشیم.

هاشمی بیان کرد: برخی ملاحظات باعث خودسانسوری و ریزش اعتماد عمومی می‌شود و اینجاست که فاصله دولت و مردم زیاد می‌شود. البته هر حرف حقی را نمی‌توان هر جایی بیان کرد ولی حقوق مردم این است که واقعیات را از آنها مخفی نکنیم.

وزیر بهداشت با اظهار امیدواری از اینکه، بتوانیم در دوره چهار ساله اول دولت یازدهم به وظیفه ملی و دینی خود عمل کنیم، گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم.

هاشمی با اشاره به اینکه، فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است و در دین اسلام جرم سنگینی دارد، افزود: سلامت مواد غذایی و دارو بخشی از سلامت مردم، است و در این زمینه تولیدکنندگان باید در کنار سایر سازمان‌های مرتبط با سلامت مردم تلاش کنند.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: مردم به ما اعتماد کردند و یکی از موارد حق الناس همین مسئولیتی است که به گردن ما گذاشته شده است. نباید با توجیهات امروزی حق مردم را نادیده بگیریم.رسانه‌ها در زمینه اطلاع رسانی در مورد وجود روغن پالم در محصولات لبنی خوب عمل کردند ولی در مواردی نیز قلم‌ها آلوده به سیاست و موارد اقتصادی شد.

وی در پاسخ به اظهار نگرانی‌ها از کاهش مصرف لبنیات در جامعه گفت: سیاست زدگی در عالم رسانه خوب نیست و رسانه‌ها در اصلاح کج روی‌ها قدرت زیادی دارند و اگر مردم باور کنند که ما با آنها صادق هستیم، مصرف موارد لبنی افزایش خواهد یافت. برای همین است که ما به عنوان مسئول سلامت مردم باید دراز مدت را ببینیم و مردم باید به این باور برسند که چیزی که استفاده می‌کنند، برای سلامت مفید است.

هاشمی حمایت‌های دولت در این خصوص را مورد تاکید قرار داد و گفت: انتظار داریم هیات وزیران از محل هدفمندی یارانه‌ها بودجه ای را برای صنایع لبنی کم چرب اختصاص دهد و این صنایع شامل یارانه شود.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ استفاده از مواد لبنی کم چرب را در میان مردم نهادینه کنیم تا مصرف محصولات پر چرب محدود شود و در مواردی نیز که به محصولات پر چرب مجوز داده شده، باید بازنگری صورت پذیرد. این مسئولیت به عهده وزارت بهداشت است و البته سازمان ملی استاندارد نیز وظایفی دارد.

همه مجوزها باید بازنگری شود

وزیر بهداشت افزود: سازمان غذا و دارو باید هر مجوزی را که قبلاً در مورد تولید محصولات پُرچرب داده، مورد بازنگری قرار دهد تا اگر لازم است، خط تولید و پروانه‌های صادر شده را باطل کند. بازار را باید عاری از موادی کرد که برای سلامت ضرر دارد.

هاشمی بیان کرد: حرکت هایمان در این مسیر البته نباید موجی باشد و بعد فروکش کند. مردم از آن موارد زیاد دیدند و ممکن است تصور کنند تمام اقدامات در این مسیر موقتی است. تخلف مسلماً وجود دارد و نظارت ما است که از آن پیشگیری می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه، سازمان‌های مرتبط به سلامت مردم باید نظارت مستمر داشته باشند، افزود: اگر تخلفی تکرار شد باید نام متخلفان اعلام شود چرا که بی‌اعتنایی به این موضوع باعث گسترش تخلف خواهد شد.

اگر تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم

وزیر بهداشت افزود: تلاش هایی که در عرصه صنایع لبنی در سالهای اخیر شده، باعث افتخار است ولی به هرحال اگر در این حوزه تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم. انجمن صنایع لبنی در این راستا می تواند با وزارت بهداشت و موسسه استاندارد همکاری کند.

وی با اشاره به این که ما در این دولت به درستی نظارت می‌کنیم و از انجمن‌ها و خود مردم نیز درخواست کمک داریم، بیان کرد: به غیر از محصولات لبنی وارد نظارت بر سایر محصولات غذایی نیز خواهیم شد و طبق قانون متخلفان را معرفی می‌کنیم. باید مردم را به استفاده از مواد لبنی تشویق کنیم و اگر آسیب‌هایی به حوزه این محصولات وارد شده است، انجمن‌های صنایع لبنی و تولید کننده‌ها می‌توانند آن را جبران کنند.

به گفته هاشمی بحث روغن را نباید به شیر و محصولات لبنی گره بزنیم. مصرف روغن پالم در بسیار از کشورهای دنیا گزارش شده است ولی باید میزان مصرف این روغن در ایران کاهش یابد. دولت، مردم و رسانه‌ها باید در این زمینه نظارت داشته باشند و امسال نباید واردات این روغن بیش از 30 درصد باشد وگرنه سازمان های ذی ربط همگی مقصر خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: در این دولت حرف‌های متناقضی از سازمان‌های متولی سلامت مردم شنیده نمی‌شود و هماهنگی‌های لازم در این زمینه وجود دارد. چون مردم دولت را یکپارچه می‌بینند. البته اگر مجوز پالم داده می‌شود، باید به نوع مرغوب و با کیفیت اختصاص یابد. به هر حال موجی که در روزهای اخیر در مورد استفاده از روغن پالم ایجاد شده را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم در همه صحنه‌ها بتوانیم سلامت مردم و منافع آنها را در نظر بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *