جمعه، ۱۹ خرداد ۹۶ - ۰۸:۱۶
فسیل انسان

فسیل انسان امروزی با 300 هزار سال قدمت در حالی به تازگی در مراکش کشف شده که این فسیل بسیاری از تصورات در…

فسیل انسان امروزی با 300 هزار سال قدمت در حالی به تازگی در مراکش کشف شده که این فسیل بسیاری از تصورات در خصوص زمان تکامل انسان اولیه را در نزد دانشمندان تغییر داده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

کشف فسیل انسان امروزی نشان می دهد که دیگر نتایج بدست آمده از تحقیقات قبلی مبنی بر قدمت 200 هزار ساله گونه انسان های هومو ساپین معتبر نیست و شواهد جدید نشان می دهند که گونه این انسان ها از 100 هزار سال قبل تر وجود داشت.

پروفسور ژان-ژاک‌ هابلین، از بخش مردم‌شناسی تکاملی در موسسه ماکس پلانک در لایپزیگ آلمان، گفت که این کشف باعث بازنویسی کتاب‌های درسی درباره ظهور نوع ما می‌شود. او افزود این سرگذشت یک تکامل سریع در باغ عدن جایی در آفریقا نیست. دیدگاه ما این است که این بیشتر یک تحول تدریجی بود و در همه قاره اتفاق افتاد. پس اگر باغ عدنی وجود داشته کل آفریقا بوده است.

او که در یک کنفرانس خبری در کالج دی فرانس در پاریس صحبت می‌کرد، نمونه‌های قالب‌گیری شده از این بقایای فسیلی را که در «جبل ایرهود» مراکش کشف شده است به خبرنگاران نشان داد. این فسیل انسان ها شامل جمجمه، دندان و استخوان‌های کشیده است. در دهه ۱۹۶۰ در همین نقطه بقایای دیگری کشف شده بود که قدمت آنها حدود ۴۰ هزار سال و متعلق به نئاندرتال آفریقایی تشخیص داده شد.فسیل انسان

اما پروفسور‌ هابلین همیشه نسبت به آن یافته تردید داشت و وقتی به موسسه ماکس پلانک ملحق شد شروع به ارزیابی مجدد جبل ایرهود کرد و با گذشت بیش از ۱۰ سال اکنون شواهد تازه ای را ارائه کرده است که حکایت از داستان متفاوتی دارد.

قدمت تازه‌ترین فسیل‌ها که با فناوری‌های پیشرفته تعیین شده حدود ۳۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار سال رقم زده می‌شود. به علاوه شکل جمجمه کشف‌شده تقریبا عین جمجمه انسان امروزی است. تفاوت اصلی برجستگی بیشتر استخوان پشت ابرو و محفظه کمی کوچک‌تر مغز است.

فسیل انسانحفاری‌های پروفسور‌ هابلین همچنین آشکار کرد که این مردمان کهن از ابزار سنگی استفاده می‌کردند و استفاده از آتش را بلد بودند. بنابراین نه تنها شبیه هومو ساپین بودند، بلکه رفتاری مشابه آن داشتند. تا پیش از این قدیمی‌ترین فسیل‌های نوع انسان در اتیوپی (محوطه اومو کیبیش) در شرق آفریقا کشف شده بود و قدمت آن تقریبا ۱۹۵ هزار سال رقم زده می‌شد.

پیش از تکامل گونه ما انواع مختلف انسان بدوی تکامل یافته بود که هر کدام ظاهر متفاوتی داشتند و نقاط قوت و ضعفشان فرق می‌کرد. ظاهر این گونه‌ها مثل سایر حیوانات در طول صدها سال تکامل یافت و به تدریج عوض شد.

در مقابل دیدگاه اصلی رایج در میان فسیل‌شناسان این بود که هومو ساپین ناگهان حدود ۲۰۰ هزار سال قبل از انسان‌های بدوی‌تر شرق آفریقا تکامل یافت و در آن زمان بود که فرض می‌کردیم انسان کم و بیش ظاهری امروزی یافت.

براساس این نظریه پس از آن بود که ما شروع به گسترش در سراسر آفریقا و در نهایت اقصی نقاط زمین کردیم؛ برداشتی که اکنون به نظر می‌رسد با یافته‌های پروفسور‌ هابلین بی‌اعتبار شده باشد.

[highlight]منبع[/highlight]  sciencemag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *