شنبه، ۱۱ دی ۹۵ - ۰۴:۵۲
فسیل پرنده 90 میلیون ساله

کشف فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله در حالی توسط گروهی از باستان‌شناسان دانشگاه روچستر انجام گرفته است که این فسیل نشان  و خبر…

کشف فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله در حالی توسط گروهی از باستان‌شناسان دانشگاه روچستر انجام گرفته است که این فسیل نشان  و خبر از زیست گونه خاصی از پرندگان ۹۰ میلیون ساله پیش قطب شمال کانادا خبر می دهد. در این میان پژوهشگران این فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله را جزء بزرگ‌ترین مرغانی قرار می‌دهد که در نیمکره شمالی قرار زندگی می‌کردند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

استخوان‌های این فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله که نام علمی آن موسوم به Tingmiatornis arctica است در واقع نشان می‌دهد که شباهت آن چیزی مابین یک مرغ دریایی بزرگ و «باکلان» (نوعی مرغ ماهی‌خوار) بوده و اندازه بال‌های او بیش از یک متر بوده است. این پرنده دارای دندان‌های تیز و پرهایی بود که به آن امکان شیرجه زدن در آب می‌داد.

در کنار فسیل‌هایی که در اکتشافات پیشین پیدا شده بودند، کشف این فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله ، تصویر واضحی از وضعیت آب و هو و اکوسیستمی خاص را در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد که این پرنده بین ۹۳/۹ تا ۸۹/۸ میلیون سال پیش در قطب شمال کانادا وجود داشته است.

محققان با تحقیق و پژوهش بر روی این فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله به این نتیجه و شواهد رسیده اند که در زمان زیست این پرنده گرمایش شدید جهانی رخ داده است و این محققان احتمال می دهند که در زمان حیات این پرنده وجود داشته است و حتی به ایجاد تشکیل تصور واضح‌تری از آینده تغییرات آب و هوایی کره زمین کمک می‌کند.

به دست آوردن رکوردهای تاریخی آب و هوایی به دانشمندان کمک می‌کند تا مشخص کنند که گونه‌های مختلف جانوری چگونه تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرند. نوع پراکندگی گونه‌های مختلف در طول قرن اثرات این تغییرات را نیز پیش‌بینی می‌کند.

به اعتقاد محققان ، این فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله در دوره‌ای بسیار گرم زندگی می‌کرده است زیرا منابع غذایی این پرنده و تمام اکوسیستم آن دوره قادر به حیات در یخبندان نبوده‌اند. این گروه تحقیقاتی با بررسی آثار به جا مانده از فسیل‌ها و رسوبات نشان دادند که پرنده Tingmiatornis arctica در محیطی آتش‌فشانی می‌زیسته است که مملو از لاک‌پشت وخزنده‌های کروکودیل مانند بوده است. آب و هوایی که دانشمندان با توجه به مدارک پیدا شده برای قطب شمال در آن زمان مشخص کرده‌اند، با آب و هوای آن نقطه در زمان حال متفاوت است.

فسیل‌هایی که پیدا شده‌اند مبین این مطلب هستند که جهان در حدود ۹۰ میلیون سال پیش مانند جهان بدون یخ در منطقه قطب شمال بوده است. دانشمندان فسیل‌های پرنده Tingmiatornis arctica را در بالای زمین‌های لاوا پیدا کردند که از مجموعه‌ای از فوران‌های آتشفشانی تشکیل شده‌اند.

زمانی که این آتش‌فشان‌ها دی‌اکسید کربن به جو زمین می‌فرستند، ایجاد گازهای گلخانه‌ای می‌کنند که باعث رشد بیشتر پرندگان Tingmiatornis arctica شده است. نشانه‌های آب و هوایی بزرگ‌ترین شاخص‌هایی هستند که این گروه تحقیقاتی برای توضیح علت پیدا شدن فسیل‌های این پرنده در آن منطقه آب و هوایی مورد استفاده قرار می‌دهند.

به گفته محققان، فسیل‌های این پرنده در قطب شمال پیدا شدند زیرا منابع غذایی در آنجا به وفور یافت می‌شد و محیطی دارای آب پاک بوده است و آب و هوا در آن منطقه آنقدر گرم شده بود که تمام عوامل زیستی زمینه‌ای آنجا را به منطقه‌ای مساعد برای حیات این پرندگان تبدیل کرده بود.

[highlight]منبع : Sciencealert[/highlight]

یک دیدگاه برای “فسیل پرنده ۹۰ میلیون ساله ای که از آینده زمین خبر می دهد + عکس”

  1. معصومه گفت:

    البته اگه مثل پیش بینی های نوستراداموس نباشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.