پنجشنبه، ۲۶ مرداد ۹۶ - ۱۱:۲۲
فسیل گل

کشف فسیل گل ۱۰۰ میلیون ساله سالم درون یک کهربا در میانمار این روزها در حالی می تواند منبعی خاص یرای پژوهشگران حوزه…

کشف فسیل گل ۱۰۰ میلیون ساله سالم درون یک کهربا در میانمار این روزها در حالی می تواند منبعی خاص یرای پژوهشگران حوزه محیط زیست باشد که این محققان هفت فسیل گل کاملا سالم را درون یک سنگ کهربا کشف کرده‌اند که قدمت آن ها به ۱۰۰ میلیون سال می‌رسد و احتمالا این گل‌ ها به دوره کرتاسه (سومین دوره زیستی زمین) باشند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

محققان معتقدند این گونه کاملا سالم فسیل گل مربوط به درختان استوایی است و در حقیقت گونه جدیدی از گل‌های بدون گلبرگ به حساب می‌آید. قدمت این نوع گل به ۱۰۰ میلیون سال قبل می‌رسد.

این بزرگ‌ ترین مجموعه گل کشف شده از این دوران است. با وجود آنکه این گل‌ها مدت طولانی است که به شکل فسیل درآمده‌اند اما به گفته دانشمندان بسیار تازه به نظر می‌رسند.

جورج پوینار جونیور، استاد دانشگاه اورگان، درباره کشف این 7 فسیل گل ۱۰۰ میلیون می‌گوید:

احتمال دارد دایناسورها شاخه ای را شکسته باشند و گل‌های آن درون مخزن رزین افتاده باشند. این رزین پس از فسیل شدن به کهربا تبدیل شده است.

این گل‌ های کوچک که در میانمار کشف شده اند 3/4 تا پنج میلی‌متر عرض دارند. این گل‌ها طبق ویژگی‌هایشان Tropidogyne pentaptera نامیده شده‌اند.

گل‌های ۱۰۰ میلیون ساله شبیه نمونه‌های فعلی Ceratopetalum apetalum است که در استرالیا می‌روید. این گیاه هم هیچ گلبرگی ندارد و در ارتفاع ۱۲۰ فوتی می‌روید. جالب آنکه عمر طولانی دارد.

[highlight]منبع[/highlight]   oregonstate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.