چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۲

عسل چهارمحال و بختیاری یکی از معروف ترین محصولاتی است که در بازارهای داخلی و خارجی مشتریان ویژه ای دارد. در بین مردم…

عسل چهارمحال و بختیاری یکی از معروف ترین محصولاتی است که در بازارهای داخلی و خارجی مشتریان ویژه ای دارد.

در بین مردم ،عسل طبیعی کوهرنگ همواره به عنوان یک برند طبیعی و با کیفیت شناخته شده است و یکی از سوغاتی ها مهم چهارمحال و بختیاری است.

تابستان در چهارمحال و بختیاری بهترین فرصت برای برداشت عسل از کندوهاست که زنبورداران کنار دشت های سرسبز چادر و کلنی زنبورستانهای خود را برپا می کنند.

از این روست که برای زنبورداران تابستان بدون شک ، فصل عسل است و تا آغاز پاییز که هنگام کوچ کلنی ها فرا می رسد این فصل شیرین تداوم می یابد.

عسل، یک محصول غذایی با ارزش است که از آن به عنوان اکسیر شیرین یاد می کند و این ماده شیرین طبیعت قرنهای قرن است در بین مردم محبوبیت خود را حفظ کرده است.

برای برخی از مردم عسل ،علاوه بر خاصیت خوراکی ،خاصیت دارویی و شفا بخشی هم دارد و مردم این ماده شیرین را برای بهبودی و سلامتی مزاج خود نیز مصرف می کنند.

عسل بدون شک هدیه ارزشمند طبیعت است که حتی در قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است.

ابوعلی سینا یکی از تاثیرگذاران طب سنتی جهان، همواره بر ترویج و مصرف عسل در بین مردم تاکید داشته است و در کتاب قانون یکی از پایه های علم پزشکی را بر پایه عسل گذاشته است.

برای تولید عسل که به پارسی آن را انگبین نیز می نامند ،زنبور عسل پس از مکش شیره گلها در فراینده شیمیایی آن را به ماده خوشبو تغییر می دهد و سپس آن را در سلول های مو ذخیره می کند.

علاوه بر ماده شیرین عسل ،در گذشته نیز از موم این ماده حیات بخش و شفا بخش برای شکسته بندی استفاده می کردند که امروز دیگر کاربرد گذشته را ندارد.

به گزارش ایرنا،هم اکنون در چهارمحال و بختیاری سالانه حدود 700تن عسل مرغوب تولید می شود که بخشی از این عسل به صورت طبیعی از دل کوهها از سوی برخی افراد بومی استحصال می شود.

اکنون نزدیک به 140هزار کندوی بومی در چهارمحال وبختیاری وجود دارد که تولید عسل در استان زمینه اشتغال یک هزار و 400نفر را فراهم کرده است.

طرحهای زنبور داری به دلیل زودبازده بودند و سرمایه گذاری اندک مورد توجه روستاییان و عشایر نیز قرار گرفته است.

هم اکنون از 260 هزار کندو شناسایی شده در این استان 120هزار کندوی مهاجر می باشد که از استان های خوزستان، بوشهر، فارس ،یزد و اصفهان به چهارمحال و بختیاری آورده می شود.

فصل تابستان یکی از بهترین فصل ها برای خرید عسل تازه است که از این رو به تابستان فصل عسل گفته می شود.

7359

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.