پنجشنبه، ۰۸ مهر ۹۵ - ۰۸:۲۸
فضاپیمای اسپیس ایکس

فضاپیمای اسپیس ایکس که آماده سفر میان ستاره ای به مریخ است در حالی توسط الون ماسک، بنیانگذار شرکت‌های اسپیس‌ایکس و تسلا در…

فضاپیمای اسپیس ایکس که آماده سفر میان ستاره ای به مریخ است در حالی توسط الون ماسک، بنیانگذار شرکت‌های اسپیس‌ایکس و تسلا در کنفرانس اخیرش  رونمایی شد که قدرتمندترین موشک ساخته‌شده را با فضاپیمایی برای حمل حداقل ۱۰۰ نفر به سیاره مریخ در یک پرواز ترکیب کرده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

الون ماسک در کنفرانس بین‌المللی فضانوردی اظهار کرد که اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این سیستم قابل استفاده مجدد می‌تواند به بشریت در ساخت یک مستعمره دائمی و خودکفا در ۵۰ تا ۱۰۰ سال آینده در سیاره سرخ کمک کند.فضاپیمای اسپیس ایکس

فضاپیمای اسپیس ایکس در حالی برای سفر به مریخ در حال تجهیز است که موشک ITS نسخه بهبود یافته‌ای از بوستر مرحله اول موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس است اما این بوستر ۷۷٫۵ متری دارای ۴۲ موتور رپتور است، در حالیکه فالکون ۹ تنها ۹ موتور مرلین دارد. این موشک با ترکیب با فضاپیمای سرنشین‌ دار، ‌۱۲۲ متر ارتقاع خواهد یافت که آن را طویل‌ترین سیستم پرواز فضایی ساخته‌شده تاکنون خواهد کرد که حتی از موشک ماهنورد ساتورن ۵ ناسا نیز بلندتر است. ارتفاع فضاپیمای سرنشین‌دار حدود ۵۰ متر و عرض آن ۱۷ متر خواهد بود و به ۹ موتور رپتور مجهز خواهد شد.

ماسک، بنیانگذار شرکت‌های اسپیس‌ایکس و تسلا درخصوص فضاپیمایی میان ستاره ای اسپیس ایکس در توضیحات خود گفته است که موشک ITS پس از انتقال فضاپیمای اسپیس ایکس به مدار، به محل پرتاب خود بازخواهد گشت که احتمالا در مرکز فضایی کندی ناسا خواهد بود.

بنابراین فضاپیما اسپیس ایکس در زمان پرتاب، سوخت کمی به همراه خواهد داشت تا جا برای سایر محموله‌ها از وسایل گرفته تا مسافران بیشتر شود. سپس موشک ITS مجددا به همراه یک مخزن سوخت به مدار پرتاب شده و فضاپیما را مجددا سوخت‌گیری خواهد کرد. در انتها زمانی که زمین و مریخ همتراز شدند – این رویداد هر ۲۶ ماه یکبار رخ می‌دهد – فضاپیما به سمت سیاره سرخ سفر خواهد کرد.

فضاپیمای اسپیس ایکس با امکان حمل ۱۰۰ تا ۲۰۰ مسافر،‌ دارای سالن سینما،‌ محل کنفرانس و رستوران بوده تا پیشگامان مریخی بتوانند تجربه متفاوت‌تری از مسافران ماموریت آپولوی ناسا به ماه را داشته باشند. انتظار می‌رود که مدت زمان این سفر ۸۰ روز باشد که بستگی به همترازی مریخ و زمین دارد.

در حال حاضر شش تا ۹ ماه طول می‌کشد تا یک فضاپیما با فناوری‌های رایج به مریخ برسد و ماسک مدعی است که سیستم ITS می‌تواند این زمان را به حدود ۳۰ روز نیز کاهش دهد.فضاپیمای اسپیس ایکس

کمپانی اسپیس ایکس همچنین از برنامه‌های خود برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی در مریخ خبر داد که از دی‌اکسید کربن و یخ آب موجود در هوا و خاک مریخ برای تولید متان و اکسیژن به عنوان سوخت موتور رپتور استفاده خواهد کرد. فضاپیماهای موجود در مریخ می‌توانند مجددا سوخت‌گیری کرده و به زمین بازگردند تا سفر انسان به این سیاره، یک سفر بی‌بازگشت نباشد.

ماسک اظهار امیدواری کرد که در چهار سال آینده بتواند فاز اول توسعه این سیستم حمل و نقل میان‌سیاره‌ای را تکمیل کرده و آزمایشات زیرمداری آن را آغاز کند. اگر همه چیز به درستی پیش برود، این سیستم می‌تواند نخستین ماموریت خود به مریخ را در یک چهارچوب زمانی ۱۰ ساله انجام دهد.

تا آن زمان،‌ اسپیس‌ایکس کار پرتاب فضاپیماهای دراگون را هر ۲۶ ماه یک بار با موشک سنگین فالکون به مریخ ادامه خواهد داد تا فناوری آن را آزمایش کرده و ماموریت‌های رباتیک دنباله‌دار را برای ارسال آزمایشات علمی به سیاره سرخ بفرستد.

با هم در میهن پست تصاویری از فضاپیمای اسپیس ایکس را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]space[/highlight]

 

3 دیدگاه برای “فضاپیمای اسپیس ایکس آماده سفر میان ستاره ای به مریخ”

 1. احمدی گفت:

  امیدوارم که این طرح شکست نخوره

  1. نادری گفت:

   البته اگه همه چی خوب پیش بره

 2. ژینا گفت:

  قراره مسافر هم ببره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.