فضاپیمای کاسینی

فضاپیمای کاسینی پس از دو دهه ماموریت تاریخ‌ ساز خودکشی خواهد کرد !

همانطور که می دانید فضاپیمای کاسینی یکی از برجسته ترین سیستم های فضایی تاریخ بشر است که طی سی سال و توسط محققان و مهندسان علوم فضایی ساخته شده . اما این فضاپیما حالا در آستانه بازنشستگی قرار داشته و طبق برنامه ریزی انجام شده تا اواخر شهریور ماه به زندگی خود پایان خواهد داد . در ادامه با میهن پست همراه شوید .فضاپیمای کاسینی به همراه کاوشگر هویگنس بطور مشترک توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا برای کاوش به فضا فرستاده شد. به طوری که فضاپیمای کاسینی به دور زحل گشته و اطلاعاتی از آن به زمین مخابره می‌ کند ولی هویگنس یک فضاپیمای کوچک بود که از کاسینی به سمت قمر زحل یعنی تیتان فرستاده شد و اطلاعاتی از سطح آن کسب و به زمین مخابره کرد.نام این دو فضاپیما از دو منجم شهیر جیوانی کاسینی و کریستین هویگنس گرفته شده‌ است.

فضاپیمای کاسینی نخستین بار در سال ۱۹۹۷ و در طی یک پرتاپ تاریخی به فضا ارسال شد و سرانجام در سال ۲۰۰۴ به مدار سیاره زحل رسید و از همان زمان نیز ماموریت وی در زمینه تحقیق و مطالعه روی دیگر مدارهای زحل آغاز شد .

فضاپیمای کاسینی

شاید بتوان گفت بزرگترین کشف این فضاپیما یافتن آب در زیر پوسته یخ‌ زده یکی از قمرهای زحل به نام انسلادوس بوده است و ارل مایز از مهندسان آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا نیز در مورد خودکشی این فضاپیما اعلام کرده که مرگ آن بی‌ ارتباط با بزرگترین کشفش نیست .

فضاپیمای کاسینی در اکتبر سال ۲۰۱۵ وارد توده‌ های بخار و یخ ناشی از نشت آب در زیر پوسته یخ‌ انسلادوس شد . او سپس با بررسی و آزمایش این بخار و یخ ها به دانشمندان اثبات کرد که در زیر سطح قمر انسلادوس یک اقیانوس وجود دارد و به همین دلیل ممکن است نوعی حیات نیز در آن کشف شود حال طبق گفته ارل مایز در مورد ارتباط خودکشی فضاپیما و این کشف بزرگ می توان حدس زد که ناسا قصد دارد با این کار به نوعی وجود حیات و یا عدم وجود آن را در زیر پوسته یخ‌ مورد بررسی دقیق قرار دارد .

فضاپیمای کاسینی

ناسا اعلام کرده که تا لحظه آخر به فضاپیمای کاسینی احتیاج دارد و آن را با استفاده از ذخیره رو به پایانش سوختش در مسیر برخورد با سیاره زحل قرار خواهد داد و تا زمان برخورد و نابودی کامل فضاپیما اطلاعات مورد نیاز را از آن دریافت خواهد کرد . جالب است بدانید بودجه ماموریت فضاپیمای کاسینی ۳٫۲۶ میلیارد دلار بوده است .

طبق برنامه ریزی انجام شده این فضاپیما به زودی در مسیر برخورد با سیاره زحل قرار گرفته و در تاریخ ۱۵ سپتامبر مصادف با ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ با این سیراه برخورد خواهد کرد . اما باید منتظر بود و دید نتیجه این برخورد چه خواهد بود و ناسا چه اطلاعاتی را از آن بدست خواهد آورد .

منبع : dailymail

4 دیدگاه

  1. با اینکه زیاد از فضاپیما سر در نمیارم ولی خوندن این مطلب برام جالب بود

  2. علت خودکشی این فضاپیماها چیه؟

  3. یعنی ناسا حتی از برخورد این فضاپیما هم نتیجه گیری میکنه؟ یعنی بهشون اطلاعات میده؟

  4. اووووووووووه. چه هزینه ای براشون داشته

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*