سه شنبه، ۲۲ فروردین ۹۶ - ۰۹:۴۲
فضاپیمای کاسینی

همانطور که می دانید فضاپیمای کاسینی یکی از برجسته ترین سیستم های فضایی تاریخ بشر است که طی سی سال و توسط محققان…

همانطور که می دانید فضاپیمای کاسینی یکی از برجسته ترین سیستم های فضایی تاریخ بشر است که طی سی سال و توسط محققان و مهندسان علوم فضایی ساخته شده . اما این فضاپیما حالا در آستانه بازنشستگی قرار داشته و طبق برنامه ریزی انجام شده تا اواخر شهریور ماه به زندگی خود پایان خواهد داد . در ادامه با میهن پست همراه شوید .فضاپیمای کاسینی به همراه کاوشگر هویگنس بطور مشترک توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا برای کاوش به فضا فرستاده شد. به طوری که فضاپیمای کاسینی به دور زحل گشته و اطلاعاتی از آن به زمین مخابره می‌ کند ولی هویگنس یک فضاپیمای کوچک بود که از کاسینی به سمت قمر زحل یعنی تیتان فرستاده شد و اطلاعاتی از سطح آن کسب و به زمین مخابره کرد.نام این دو فضاپیما از دو منجم شهیر جیوانی کاسینی و کریستین هویگنس گرفته شده‌ است.

فضاپیمای کاسینی نخستین بار در سال ۱۹۹۷ و در طی یک پرتاپ تاریخی به فضا ارسال شد و سرانجام در سال ۲۰۰۴ به مدار سیاره زحل رسید و از همان زمان نیز ماموریت وی در زمینه تحقیق و مطالعه روی دیگر مدارهای زحل آغاز شد .

فضاپیمای کاسینی

شاید بتوان گفت بزرگترین کشف این فضاپیما یافتن آب در زیر پوسته یخ‌ زده یکی از قمرهای زحل به نام انسلادوس بوده است و ارل مایز از مهندسان آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا نیز در مورد خودکشی این فضاپیما اعلام کرده که مرگ آن بی‌ ارتباط با بزرگترین کشفش نیست .

فضاپیمای کاسینی در اکتبر سال ۲۰۱۵ وارد توده‌ های بخار و یخ ناشی از نشت آب در زیر پوسته یخ‌ انسلادوس شد . او سپس با بررسی و آزمایش این بخار و یخ ها به دانشمندان اثبات کرد که در زیر سطح قمر انسلادوس یک اقیانوس وجود دارد و به همین دلیل ممکن است نوعی حیات نیز در آن کشف شود حال طبق گفته ارل مایز در مورد ارتباط خودکشی فضاپیما و این کشف بزرگ می توان حدس زد که ناسا قصد دارد با این کار به نوعی وجود حیات و یا عدم وجود آن را در زیر پوسته یخ‌ مورد بررسی دقیق قرار دارد .

فضاپیمای کاسینی

ناسا اعلام کرده که تا لحظه آخر به فضاپیمای کاسینی احتیاج دارد و آن را با استفاده از ذخیره رو به پایانش سوختش در مسیر برخورد با سیاره زحل قرار خواهد داد و تا زمان برخورد و نابودی کامل فضاپیما اطلاعات مورد نیاز را از آن دریافت خواهد کرد . جالب است بدانید بودجه ماموریت فضاپیمای کاسینی ۳٫۲۶ میلیارد دلار بوده است .

طبق برنامه ریزی انجام شده این فضاپیما به زودی در مسیر برخورد با سیاره زحل قرار گرفته و در تاریخ ۱۵ سپتامبر مصادف با ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ با این سیراه برخورد خواهد کرد . اما باید منتظر بود و دید نتیجه این برخورد چه خواهد بود و ناسا چه اطلاعاتی را از آن بدست خواهد آورد .

[highlight]منبع [/highlight]: dailymail

4 دیدگاه برای “فضاپیمای کاسینی پس از دو دهه ماموریت تاریخ‌ ساز خودکشی خواهد کرد !”

 1. شهنشاه گفت:

  با اینکه زیاد از فضاپیما سر در نمیارم ولی خوندن این مطلب برام جالب بود

 2. کوشا گفت:

  علت خودکشی این فضاپیماها چیه؟

 3. واتوواتو گفت:

  یعنی ناسا حتی از برخورد این فضاپیما هم نتیجه گیری میکنه؟ یعنی بهشون اطلاعات میده؟

 4. فرزانه گفت:

  اووووووووووه. چه هزینه ای براشون داشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *