چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۱

علیرضا مرادی مربی و معاون پرورشی بازنشسته آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تناسب…

علیرضا مرادی مربی و معاون پرورشی بازنشسته آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تناسب فعالیتهای پس از انقلاب قرار شد که ارزشهای دینی در سطوح مختلف بویژه  در مدارس تقویت شده و ساعت های خاصی را به این موضوع در مدارس اختصاص دهند.

وی افزود: حتی در نظام آموزشی کشور به موضوع فعالیت های پرورشی و فرهنگی دانش آموزان توجه ویژه ای شد و در دوران وزارت آقای نجفی سرفصل هایی برای تدوین کتاب مشخص شد و حتی پس از دوران وزارت مظفر کتابهایی برای این منظور تعریف شد.

مرادی ادامه داد: قرار بود کتابها ابتدا برای دانش آموزان دوره راهنمایی با توجه به حساسیت های سنی تدوین شود اما پس از آن به دوره دبیرستان نیز تسری یافت. متاسفانه به رغم تدوین کتاب باز هم فعالیت های پرورشی و  فرهنگی در مدارس قربانی سایر دروس همچون ریاضی، فیزیک و شیمی می شد و معلمانی که ساعت برای تدریس کم می آوردند از ساعات فعالیت های پرورشی برای جبران عقب نشینی های خود استفاده می کردند.

وی یکی دیگر از انتقادها به بحث فعالیت های پرورشی را بی توجهی این مباحث در رشته های کار و دانش و فنی حرفه ای عنوان کرد و گفت: در هنرستانها هیچ حرف و صحبتی درباره فعالیت های پرورشی و فرهنگی نمی شود این در حالی است که طیف وسیعی از فعالیت های هنرستانها در این درس جای می گیرد اما هنوز توجهی به این موضوع نه در هنرستانها و نه در وزارت آموزش و پرورش شده است.

مرادی درباره کارایی بودن محتوای فعالیت های پرورشی و فرهنگی در تربیت دانش آموزش گفت: عمده مباحثی که در این درس یا ساعات آموزشی تعریف می شود بیشتر از آنکه دانش آموزان را جذب کند آنها را دل آزرده کرده و با توجه به اینکه نمره خاصی به این درس داده نمی شود اکثریت دانش آموزان ترجیح می دهند که به جای شرکت در کلاسهای پرورشی به ورزش یا سایر برنامه های درسی بپردازند.

این معاون پرورشی بازنشسته آموزش و پرورش تصریح کرد: تمام فعالیت های پرورشی خلاصه در خواندن سرود و تئاتر و خلاقیت های فردی و یا طراحی روزنامه نگاری خلاصه می شود در حالی که علم و تکنولوژی دائما در حال پیشرفت است و باید فعالیت های پرورشی و فرهنگی متناسب با این علم به روز شود و من پیشنهاد می کنم برای توسعه فعالیت های پرورشی دوباره باید زیرمجموعه این گونه اقدامات مورد بررسی و تحول قرار گیرد.

مرادی همچنین به کمبود نیروهای پرورشی در مدارس اشاره کرد و گفت: در طول سالهایی که به عنوان معاون پرورشی در اموزش و پرورش مشغول بکار بودند وزارتخانه یک معاون پرورشی به ازای هر 150 دانش آموز به مدارس اعزام می کرد و متاسفانه نیروهای اعزام شده تخصص لازم را در این حوزه نداشته اند و تنها به آموزش خط یا نقاشی، سرود و یا تئاتر می پرداختند که این در منافات کامل با اهداف آموزشی نظام است.

وی با اشاره به تدوین کتاب جدید تفکر و پژوهش و اینکه تدوین این کتاب می تواند منجر به تحول در فعالیتهای پرورشی شود گفت: معاونان پرورشی باید در هفته شش ساعت به کلاس برای آموزش بروند اما رسما این اتفاق در مدارس نمی افتد و نکته بعدی این است که از فعالیت معاونان پرورشی ارزیابی خاصی نمی شود و مدیر مدرسه گزارش های غلطی از اقدامات پرورشی به منطقه می دهد.

مرادی با بیان اینکه تاکنون هیچ وزیری به صورت ریشه ای مشکلات مربوط به فعالیتهای پرورشی  و فرهنگی را در مدارس حل نکرده است گفت: در بعضی از دوره ها شاهد حذف این معاونت در وزارتخانه بوده و در دوره ای دیگر این معاونت اضافه می شد متاسفانه هنوز ضرورت های فعالیت های پرورشی در مدارس و تاثیرگذاری این گونه اقدامات در نظام آموزشی و تربیت دانش آموزش توسط هیچ کس درک نشده و همواره این معاونت دستخوش تغییر  و تحول می شود امیدوارم در دوران وزارت فانی این موضوع به صورت ریشه ای تنها برای یک بار هم که شده حل شود و جایگاه واقعی پرورشی و فرهنگی هم در وزارتخانه و هم در مدارس برای معلمان و مدیران مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.