جمعه، ۰۲ خرداد ۹۳ - ۰۹:۴۷

به گزارش خبرنگار مهر، حسین عباس‌زاده ظهر جمعه در محل میراث فرهنگی این شهرستان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برخی از موزه…

به گزارش خبرنگار مهر، حسین عباس‌زاده ظهر جمعه در محل میراث فرهنگی این شهرستان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برخی از موزه های استان مانند موزه های آستان قدس رضوی منحصر به فردترین موزه های کشور به شمار می آیند اظهار کرد: اکثر موزه های سارمان میراث فرهنگی موزه های مردم شناسی هستند که در سالهای اخیر راه اندازی شده است.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی کمبود اعتبار را مهمترین مشکل سازمان عنوان کرد و گفت: سال گذشته تنها حدود 20 درصد اعتبارات مرمت بناهای تاریخی تخصیص یافت که امیدواریم امسال این میزان افرایش یابد.

عباس زاده با بیان اینکه آثار تاریخی نیازمند حفاظت و نگهداری ویژه هستند، افزود: تقریبا تمامی 1500 اثر تاریخی استان نیازمند مرمت است.

وی با تایید بر اینکه از حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه میراث فرهنگی استقبال می کنیم، تصریح کرد: عمل به اصل 144 قانون اساسی و اشتغالزایی دو پیامد حضور بخش خصوصی درحوزه میراث فرهنگی است.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بخشی از بناهای تاریخی استان دارای سند 6دانگ به نام سازمان است که برای واگذاری این بناها به بخش خصوصی مشکلی نداریم اما برخی از بناها موقوفه است که برای واگذاری به سرمایه گذار نیازمند عمل به نیات واقف است.

عباس زاده به تشکیل ماهانه کارگروه سازمان با حضور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خبرداد و گفت: در این کارگروه مشکلات و اختلافات احتمالی بررسی و تصمیم گیری می شود.

وی به ادامه تحقیق و کاوش تپه دامغانی ها سبزوار اشاره کرد و گفت: سال گذشته با وجود اختصاص 68 میلیون تومان اعتبار ولی مبلغی تخصیص نیافت امسال هم حدود 70 میلیون تومان برای این کار اعتبار اختصاص داده ایم.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی راه اندازی سایت موزه این مکان را به نتیجه حفاری ها و آثار کشف شده دانست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.