دوشنبه، ۰۶ مرداد ۹۳ - ۰۶:۴۵

میهن پست – وی با بیان این که اصلاحات دوره رشد را طی می کند گفت: اما اصولگرایان بویژه در انتخابات ۹۲ نشان…

میهن پست – وی با بیان این که اصلاحات دوره رشد را طی می کند گفت: اما اصولگرایان بویژه در انتخابات ۹۲ نشان دادند از مرکزیت قوی برخوردار نیستند و تفرقه بینشان خیلی بیشتر از اصلاح طلبان است و حتی به ریش سفیدی شخصی مثل آیت الله مهدوی کنی نیز توجه نکردند.
دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها گفت: احزاب در ایران به لحاظ رشد در دوران طفولیت قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محسن رهامی در گفت و گو با ایرنا درباره نهادینه نشدن احزاب بعد از گذشت ۳۵ سال از انقلاب در کشورمان این مطلب را عنوان کرد و گفت: نهادینه شدن احزاب لازمه توسعه سیاسی در جامعه است یعنی در یک جامعه توسعه یافته احزاب هم پیشرفت دارند.

وی ادامه داد: احزاب باعث توسعه سیاسی جامعه می شوند و اصولا در کشور ما در دوره قبل از انقلاب به علت اینکه با حکومت مستبد مواجه بودیم احزاب نتوانستند رشد پیدا کنند.

رهامی اضافه کرد: بعد از انقلاب ، برخی نسبت به احزاب بدبینی داشتند و احزاب را فرآورده غرب و سوغات فرنگ می دانستند؛ و از طرف دیگر، عملکرد غلط بعضی از احزاب و نیز عدم توسعه سیاسی و رشد نیافتگی خود مدیران و نخبگان جامعه دست به دست هم داد و باعث کندی کار احزاب و تعطیلی خیلی از احزاب شد.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها یادآور شد: نسبت به احزاب کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس که سابقه های طولانی دارند، احزاب ما دوران طفولیت را می گذارند و طبیعی است که رفتار کسانی که در دوران طفولیت یا قبل از بلوغ هستند رفتار ناشیانه و همراه با احساسات خواهد بود.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر، بعضی مسوولین هم احزاب را نوعی رقیب برای خود می دانند ؛ یعنی از آنجایی که حاضر به تقسیم قدرت نیستند و احزاب را نهادهایی برای سهم خواهی و شراکت در قدرت می دانند از این حیث هم مانع فعالیت احزاب می شوند.

رهامی در ادامه، همگرایی و ائتلاف اصلاح طلبان را خوب ارزیابی کرد و گفت: اصلاح طلبان با تدبیری که در انتخابات ۹۲ نشان دادند و با مرکزیت و همکاری شورای هماهنگی اصلاحات و به ویژه مدیریت خاتمی، هاشمی و ناطقی و دوستان دیگر مانند عارف نشان دادند که روز به روز این همگرایی در بین اصلاح طلبان بیشتر و مدیریتشان در حال تقویت است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که نقش آقای خاتمی و هاشمی در حال پررنگتر شدن است گفت: شکافی که در سال ۸۳ و ۸۴ بین جریان های اصلاح طلب طرفدار آقای خاتمی و جریان معتدل طرفدار هاشمی وجود داشت باعث شکست اصلاح طلبان شد اما این شکاف در حال حاضر به مقدار زیادی از بین رفته و حل شده و همین امر در آینده راه اصلاحات را در کشور به لحاظ انتخابات مجلس شورای اسلامی روشن می کند.

وی با بیان این که اصلاحات دوره رشد را طی می کند گفت: اما اصولگرایان بویژه در انتخابات ۹۲ نشان دادند از مرکزیت قوی برخوردار نیستند و تفرقه بینشان خیلی بیشتر از اصلاح طلبان است و حتی به ریش سفیدی شخصی مثل آیت الله مهدوی کنی نیز توجه نکردند.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها ادامه داد: در حالی که در بین اردوگاه اصلاح طلبان علیرغم موقعیت خوبی که عارف داشت، دیدیم با یک نامه خاتمی و مشورتی که با دوستان انجام داد به راحتی از یک موقعیت بسیار خوب خود کنار کشید و این نوع تدبیر و عقلانیت در بین اصلاح طلبان روز به روز در حال توسعه است و امیدواریم برای انتخابات آینده مجلس نیز در تهران و شهرستان ها ائتلاف داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.