پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۱:۰۴

به گزارش خبرنگار مهر، علی فرخزاد ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان با اشاره به برنامه ها و اقداماتی که…

به گزارش خبرنگار مهر، علی فرخزاد ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان با اشاره به برنامه ها و اقداماتی که می توان برای حل مشکل باغ ویلاها به کار برد اظهارداشت: باغ ویلاها موضوع عمومی بوده و زمان زیادی است که بحث برانگیز شده و می توان از جنبه های مختلف به آن نگاه کرد.

وی افزود: 600 تا 700 حکم تخریبی که برای ساخت و سازهای غیر مجاز صادر شده چند پیام دارد، اول اینکه نشان می دهد باغ ویلاها نیاز جامعه است و ما نتوانستیم برای آن یک فرمول اجرایی تنظیم کنیم تا مردم از طریق آن، نیازهایشان را تامین کنند.

فرخزاد با تأکید بر اینکه ضوابط باید طوری تدوین شوند که قدرت اجرایی داشته باشند، ادامه داد: واقعاً از قوه قهریه نمی توان به شکل کامل بهره برد و تا چه زمانی می توان وسعت کوه، دشت و بیابان را با پلیس ساختمان کنترل کرد تا ساخت و ساز غیر مجاز انجام نشود؟!

وی یادآورشد: البته طی دو سال اخیر در یک منطقه 20 هزار هکتاری ضوابطی تدوین و پروانه هایی صادر شده که شاید در یک مرحله بیشتر پاسخگو نبوده، در حالیکه قزوین از چندین هزار هکتار اراضی برخوردار است که قابلیت ساخت باغ ویلا دارند.

نایب رئیس شورای شهر ادامه داد: از طرفی به دلیل نبود چارچوبهای قابل اجرا و عمومیت یافته، برخی افراد هم که می خواستند در قزوین ساخت و ساز انجام دهند، پشیمان شدندو سرمایه خود را به دیگر شهرها و به ویژه شهرهای شمالی بردند و متمکنین به خارج از کشور رفتند و با 700-800 میلیون می توانند یک ویلا خوب در کشورهای همجوار خریداری کنند.

فرخزاد یادآورشد: برای تدوین شیوه ای مناسب در موضوع باغ ویلاها باید از شهرهایی که تجربه های موفقی داشتند مانند همدان، زنجان، شیراز و کرمانشاه، الگو برداری کنیم تا به درستی جوابگوی نیاز مردم باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر باغ ویلاها نیاز جامعه است، افزود: با توجه به اینکه اغلب مردم در آپارتمانهای بین 70 تا 100 متر و اگر کمی متمکن باشند در آپارتمان 200 متری زندگی می کنند و فضای سبز و مفرحی ندارند، لازم است به موضوع باغ ویلاها اهمیت دهیم.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر یادآورشد: باید از توجه به سلامت روح و روان مردم نیز باز نماند و دلایلی که موجب شده قزوین جزو شهرهای افسرده کشور نام بگیرد را بررسی کرد، شاید یکی از دلایل، نوع خانه های مسکونی باشد که زندگی در آنها درصد عصبی شدن افراد را بالا می برد.

فرخزاد در تکمیل صحبتهای خود گفت: شورا عامل محرک برای تدوین ضوابط و رونق ساخت و سازها محسوب می شود و راهکارهای قانونی و ضوابط این مهم بدست کارگروه امور زیر بنایی استان تدوین می شودو دستگاههای مؤثری همچون استانداری،جهاد کشاورزی، راه و شهر سازی و میراث فرهنگی در آن عضو هستند که می توانند به ساخت و سازها رونق دهند.

نایب رئیس شورای شهر مشارکت مردم را در سیاست گزاری ها، خواسته هایی که از مسئولین و مدیران دارند، نگهداری و بهره برداری از پروژه ها مهم دانست و گفت: مردم باید در ساخت و سازها، پروژه های عمرانی و ترافیکی، اقدامات مربوط به جمع و تفکیک زباله و دیگر موارد با شهرداری مشارکت داشته باشند، همکاری سازنده آنها رونق شهر نشینی را به همراه دارد.

وی تغییر نگرش مردم در همراهی با مسئولان و اجرای برنامه های فرهنگی در این رابطه از سوی مسئولان را بسیار مهم خواندو گفت: کشور ایران با اینکه در مقایسه با کشورهای پیشرفته درآمد زیادی ندارد، ولی سالانه هزینه های زیادی در بخشهای جمع و تفکیک زباله و حتی انرژی متحمل می شود.

فرخزاد یادآورشد: به عنوان نمونه ما هر چه بوستان احداث کنیم ولی فرهنگ نگهداری از آنرا ترویج ندهیم فایده نخواهد داشت و از سویی، سالانه 80 میلیارد دلار در کشور صرف یارانه انرژی می شود، رقم بالایی که اگر فرهنگ سازی خوبی صورت بگیرد، کاهش می یابدو می توان آنرا در بخشهای مناسب تری خرج کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.