دوشنبه، ۰۱ آذر ۹۵ - ۰۵:۲۲
فناوری ساعت نوری

فناوری ساعت نوری در فضا برای نخستین بار توسط تیمی از دانشمندان آمریکایی، آلمانی و سوئدی با موفقیت آزمایش شد و این آزمایش…

فناوری ساعت نوری در فضا برای نخستین بار توسط تیمی از دانشمندان آمریکایی، آلمانی و سوئدی با موفقیت آزمایش شد و این آزمایش به نمایش قابلیت دوام این فناوری در شرایط پرتاب موشک و عملکرد درست آن در فضا پرداخته که راه را برای استفاده از آن در ماهواره‌ها هموار می‌کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

فناوری ساعت نوری و به اصطلاح ساعت‌های نوری از فرکانس‌های اتم‌ها یا یون‌های در حال نوسان به عنوان معیاری برای سنجش زمان استفاده می‌کنند. فرکانس‌های سریع‌تر به این ساعت‌ها اجازه می‌دهد تا زمان را دقیق‌تر از ساعت‌های ریزموج اتمی اندازه‌گیری کنند. از سوی دیگر، یک ساعت دقیق‌تر به ابزارهای جی‌پی‌اس در ارائه سنجش‌های دقیق‌تر کمک خواهد کرد.

فناوری ساعت نوری به مولفه‌ای دنده مانند موسوم به شانه فرکانس برای سنجش فرکانس‌های نوری پر سرعت نیاز دارند که برخلاف ساعت‌های اتمی مبتنی بر ریزموج است. شانه‌های فرکانس کنونی بسیار بزرگ بوده به مقادیر زیادی انرژی نیاز دارند.

فناوری ساعت نوری

البته باید گفت که در فناوری ساعت نوری محققان یک شانه فرکانس بسیار کوچک‌تر را از فیبرهای نوری ساختند که اندازه کوچک و انرژی مصرفی کم آن باعث شده گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده در ماهواره‌های فضایی در نظر گرفته شود.

این ساعت سال گذشته توسط یک موشک در پرواز سهمی‌وار شش دقیقه‌ای به فضا ارسال شد و محققان توانستند قابلیت این فناوری را برای مقاومت در شرایط پرتاب و همچنین عملکرد آن را در محیط ریزگرانش بررسی کنند.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]phys[/highlight]

3 دیدگاه برای “فناوری ساعت نوری در فضا برای نخستین بار با موفقیت آزمایش شد”

  1. نینا گفت:

    چه فناوری پیچیده ای

  2. حیدری گفت:

    ممنون از مطالبی که در این باره میزارید

  3. فرزاد گفت:

    کاش بیشتر تتوضیح میدادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.