پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۱۷

در حال حاضر دستگاه های برای پیگیری گام ها، وزن و کالری مصرفی وجود دارد اما فناوری جدید یک طراح ایرانی مستقر در…

در حال حاضر دستگاه های برای پیگیری گام ها، وزن و کالری مصرفی وجود دارد اما فناوری جدید یک طراح ایرانی مستقر در بوستون با تغییر این کاربری، به نظارت بر تعداد سیگارهای روشن شده در روز می‌پردازد.

به گزارش ایسنا، فندک هوشمند «Quitbit» که توسط امیر عطا غفرانی ، فارغ التحصیل رشته مدیریت نوآوری دانشگاه «براون» و همکارانش ساخته شده، بجای تشویق افراد به سیگار کشیدن، آنها را با نمایش میزان واقعی عاداتشان شرمنده کرده و به سوی ترک سیگار پیش می برد.

این فندک در هر بار استفاده، تعداد سیگارهایی که فرد روشن کرده و مدت زمانی که از روشن کردن سیگار قبلی گذشته را ثبت می کند.

یک نرم افزار مرتبط نیز این داده ها در دوره های زمانی طولانی تر پیگیری کرده و می تواند به منظور تعیین اهداف مورد استفاده قرار بگیرد.

این نرم افزار همچنین می توان میزان پولی را که صرف خرید سیگار شده یا متعاقبا با ترک آن، جمع آوری شده، محاسبه کند و به افراد سیگاری در شناسایی اوقات روز که در آن بیشتر سیگار می کشند، کمک کند.

پیشرفتهای حاصله را سپس می توان در انجمن دارندگان «Quitbit» یا با دوستان در سایتهای اجتماعی به اشتراک گذاشت.

«فندک Quitbit» با استفاده از یک المنت گرمایشی مانند فندک های خودرو، سیگار را روشن می کند و ابزار الکترونیکی به شمارش تعداد سیگارهای روشن شده با آن می پردازد.

یک نمایشگر ال ای دی کوچک در جلوی فندک به نمایش تعداد سیگارها و مدت زمانی که از سیگار قبلی گذشته، می پردازد.

غفرانی، «Quitbit» را تنها برای پیگیری عادات سیگار کشیدن دارنده آن طراحی کرده، از این رو روشن کردن سیگار دیگران یا به اشتراک گذاشتن آن با دوستان تاثیری بر این پیگیری نخواهد داشت.

همچنین می توان این فندک را زمان دار یا برنامه ریزی کرد تا در دوره های تنظیم شده کار کند که این امر بطور مثال به کاهش مصرف سیگار در طول روز کمک خواهد کرد.

فندک Quitbit از بلوتوث استفاده کرده و با تلفن​های همراه آیفون 4S ،5 ،5S و همچنین آندروید 4.3 و بالاتر سازگار است.

این فندک اکنون برای جذب سرمایه در سایت کیک استارتر قرار گرفته و غفرانی و همکارانش امیدوارند بتوانند تا ماه ژوئن 50 هزار دلار سرمایه برای ساخت فناوری خود بدست بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.