دوشنبه، ۰۷ مهر ۹۳ - ۰۷:۵۵

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با انجام خودمراقبتی 50 درصد میزان بستری در بیمارستان‌ها کاهش…

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با انجام خودمراقبتی 50 درصد میزان بستری در بیمارستان‌ها کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمدجعفر صادقی صبح امروز هفتم مهر ماه در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی قلب در شهرک دانش و سلامت مشهد برگزار شد، عنوان کرد: در صورتی که خودمراقبتی به بهترین نحو انجام شود 40 درصد مراجعه به پزشک عمومی و 17 درصد مراجعه به پزشک متخصص کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه در کشور 38 درصد افراد بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی فوت می‌کنند، ادامه داد: 92 هزار نفر به دلیل سکته قلبی و 43 هزار نفر بر اثر سکته مغزی در کشور فوت می‌کنند.

صادقی اظهار کرد: عوامل خطرساز در رابطه با بیماری‌های قلبی و عروقی در سنین 15 تا 64 سال شامل فشارخون (10 میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند)، چاقی (9 میلیون نفر)، کم‌تحرکی (18 میلیون نفر)، مصرف دخانیات (5 میلیون نفر)، دیابت (7.5 میلیون نفر)، کلسترول بالا (14 میلیون نفر) و مصرف مواد مخدر(3 میلیون نفر) است.

سالانه 17 میلیون نفر در جهان بر اثر بیماری قلبی فوت می‌کنند

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: سالانه 17 میلیون و 200 هزار نفر بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی در جهان فوت می‌کنند، در صورتی که با کنترل عوامل خطر از جمله رعایت رژیم غذایی، عدم مصرف دخانیات و… می‌توان میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه 30 درصد از جمعیت خراسان رضوی و 36 درصد افراد کشور تحرک بدنی کمی دارند، اظهار کرد: مصرف سیگار در استان 8.3 درصد و در کشور 11.2 درصد، مصرف روزانه قلیان در کشور 2.66 درصد و استان 4.4 درصد، چاقی و اضافه وزن در استان 39.6 درصد و در کشور 44.7 درصد است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: فشارخون بالا در استان به میزان 18.67 درصد و در کشور 16.6 درصد همچنین مصرف میوه و سبزیجات به میزان ناکافی در استان 91 و در کشور 88 درصد است.


متوسط سن مصرف سیگار در کشور کاهش یافته است

وی با بیان اینکه متوسط سن شروع سیگار در کشور 21 سال است، گفت: در حال حاضر این سن به 18 یا 19 سال رسیده و متوسط سال‌های مصرف سیگار در کشور 15 سال است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: افسردگی نیز می‌تواند از جمله عوامل افزایش بروز بیماری‌های قلبی و عروقی باشد.

صادقی افزود: شعار روز جهانی قلب در سال جاری «انتخاب‌های دوستدار سلامت قلب» است، متاسفانه امروزه مصرف قلیان خصوصا از نوع میوه‌ای و غذای آماده در میان جوانان افزایش یافته اما با توجه به این شعار باید تغییر محیط زندگی براساس شرایط مناسبی صورت گیرد.

وجود بیش از 120 هزار بیمار دیابتی در مشهد

بابک اقبالی، کارشناس مسئول بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز دراین نشست عنوان کرد: در حال حاضر 20 هزار بیمار دیابتی در روستاها تحت مراقبت پزشک بوده و در مشهد بیش از 120 هزار بیمار دیابتی وجود دارد.

وی افزود: عوامل موثر در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی سابقه خانوادگی، ‌افزایش سن، نبود فعالیت بدنی، مصرف دخانیات، وجود استرس و بالا بودن قند، فشار و چربی خون است.

اقبالی با اشاره به اینکه حدود 10 درصد جمعیت بالای 30 سال مبتلا به قندخون هستند، گفت: قند و فشار خون بالا در بیشتر افراد علامتی ندارد به همین دلیل توصیه می‌شود افراد به صورت دوره‌ای میزان فشارخون خود را اندازه‌گیری کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *