شنبه، ۱۶ خرداد ۹۴ - ۱۲:۱۱

میهن پست – گوسفند ناقلا یا همان – Shaun the Sheep – با نام اصلی شاونِ گوسفند یک انیمیشن تلویزیونی مخصوص کودکان و محصول کشور…

میهن پست – گوسفند ناقلا یا همان – Shaun the Sheep – با نام اصلی شاونِ گوسفند یک انیمیشن تلویزیونی مخصوص کودکان و محصول کشور بریتانیا است که در ابتدا با هدف پخش این انیمیشین برای کودکان این کشور ساخته که با محبوبیت وصف ناشدنی که در کمترین زمان ممکن بعد از پخش چند قسمت از این محصول رخ داد ، مخاطبین جهانی زیادی را برای خود دست و پا کرد .

بره ناقلا

انیمیشن «شان گوسفنده» که بر اساس مجموعه ای تلویزیونی به همین نام و توسط آردمن ساخته شده و اولین بار در بریتانیا در مارس ۲۰۰۷ از شبکهٔ CBBC پخش شد که تاکنون توانسته است جایزهٔ بین‌المللی زیادی را از جمله جایزه –  امی –  برای کودکان و جوانان را کسب و در کارنامه خود ثبت کند.

Shaun-the-Sheep-TC-1

اما در ادامه ساخت این انیمیشن ، فیلم سینمایی با ژانر کمدی و ماجراجویانه «شان گوسفنده» محصول ۲۰۱۵ به کارگردانی مارک برتون و ریچارد استارزاک و بر مبنای فیلمنامه‌ای که خودشان نوشته‌اند، ساخته و روی پرده سینماها رفت .

Shaun the Sheep

این انیمیشن صامت که از سوی منتقدان با اقبال روبه رو شده و آن را یادآور روح باستر کیتون، هارولد لوید و چارلی چاپلین خوانده‌اند، ماجرای گوسفند سفید مزرعه است که می‌خواهد تفریحی کند، پس تصمیم می گیرد کشاورز، کاروان و گله را از تپه تند عبور داده و به شهر بزرگ ببرد در ماجراهایی که برایشان و گله اتفاق می‌افتد تنها فکری که در سر آنهاست بازگشت به چمن سبز خانه است.

فیلم انیمیشن بره ناقلا در شهر محصول 2015

فیلم انیمیشن بره ناقلا در شهر محصول ۲۰۱۵

شخصیت «شان گوسفنده» که از انیمیشن‌های محبوب کودکان و حتی بزرگسالان است، در واقع از مجموعه انیمیشن «شان د شیپ» گرفته شده است. به دنبال موفقیت این سریال انیمیشنی سازندگان آن تصمیم گرفتند تا یک فیلم سینمایی نیز بر مبنای این ماجراها بسازند. سریال «شان گوسفنده» که با نام «بره ناقلا» از تلویزیون ایران نیز پخش ‌شد، مجموعه‌ای انگلیسی است که به صورت استاپ موشن تهیه شده و شهرت بین‌المللی دارد. همه این ویژگی‌ها در نسخه سینمایی آن نیز رعایت شده است.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]مثل دیگر انیمیشن‌ها، این حیوانات مثل آدم‌ها رفتار می‌کنند و ماجراهای قصه را پیش می‌برند. موقعیت کمدی خلق شده و تضادهایی که بین شخصیت‌های قصه با یکدیگر و نیز با محیطی که در آن زندگی می‌کنند، ایجاد می‌شود یک کمدی ناب و شاد را فراهم می‌کند. از آن نوع کمدی‌های ماجراجویانه که مخاطب چه کودک و چه بزرگسال را به دنیای خود می‌کشد و در نهایت این شان است که باید مشکلات را حل و فصل کند و البته به شیوه‌های خاص خودش شرایط را به حالت تعادل بازگرداند. [/box]

اما در واقع تهیه‌کننده این مجموعه که شرکت انیمیشن‌سازی آردمن انیمیشن است، همین سریال را نیز با توجه به موفقیت محصول قبلی این کمپانی یعنی مجموعه تلویزیونی «والاس و گرومیت» ساخت. «والاس و گرومیت» که نسخه سینمایی آن موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال شد و فروش بالایی در جدول گیشه نمایش سینماهای جهان کرد، دارای شخصیت گوسفندی بود که توجه زیادی را جلب کرده بود و همین شد که شرکت سازنده‌اش این شخصیت یعنی «شان» را به عنوان نقطه تمرکز یک سریال جدید انتخاب کرد. این شخصیت حالا ستاره یک فیلم سینمایی هم شده است.

۵۴۷۱۳۷_۹۱۲

شرکت معتبر انیمیشن‌سازی آردمن انیمیشن مجموعه «شان گوسفنده» را با همکاری شبکه BBC و دو شرکت فیلمسازی آلمانی تهیه و تولید کرده است. «شان» گوسفند ساکت اما بازیگوش، شخصیت اصلی‌ این فیلم سینمایی، مثل مجموعه انیمیشنی آن دست به ماجراجویی‌های خنده‌داری زده است.

ساخت فیلم بلند بره ناقلا چطور کلید خورد؟

با توجه به همه این موفقیت‌ها ژانویه ۲۰۱۱ بی‌بی‌سی اعلام کرد آردمن شروع به ساخت فیلم بلند سینمایی کرده و این فیلم را ۲۰۱۳ یا ۲۰۱۴ اکران می‌کند. این فیلم سرانجام قرار شد ۲۰ مارس ۲۰۱۵ اکران شود و خلاصه ۶ فوریه راهی سینماهای بریتانیا شد. این فیلم در آمریکا در ماه آگوست راهی سینماها خواهد شد.

 

داستان از کجا شروع شد؟

قصه  فیلم ماجراهای شان، بیتسر و گله را تعریف می‌کند که به شهر بزرگ می‌روند تا مزرعه دار را نجات دهند. کشاورز با ضربه‌ای که به سرش خورده دچار فراموشی شده و در عین حال برشی از خاطرات اصلی اش را حفظ کرده است. اما شان هم اسیر و با بیستر زندانی می‌شود. آنها با خلق مجموعه‌ای از حماقت‌ها و روش‌های خاص خودشان فرار می‌کنند و کشاورز را پیدا می‌کنند. او حالا به عنوان آرایشگر به شهرت رسیده است.

۵۴۷۱۳۰_۳۵۳

این شهرت هم خیلی جالب به دست آمده: او به اشتباه موی سر یک چهره مشهور را مثل چیدن پشم اصلاح کرده و فکر کرده دارد پشم شان را می‌چیند. اما در هر حال کار او گرفته و به عنوان یک آرایشگر مشهور شناخته شده است. او دیگر شان را به خاطر نمی‌آورد و شان پس از برخورد با او، دلشکسته باز می‌گردد.

اما در صحبت با گله یک طرح ریخته می‌شود تا وقتی همه برای خواب رفتند، گروه مزرعه دار را بدزدند و او را به حومه بازگردانند. سرانجام هم همه چیز درست می‌شود و آنها به خانه باز می‌گردند.

۵۴۷۱۳۱_۷۳۲

پیام انیمیشن

منتقدان تلویزیونی، اپیزودهای «شان شیپ» را تلفیقی از کمدی‌های معروف اسلپ استیک (بزن برن)‌ و کمدی‌های کلاسیک صامت دنیای سینما خوانده‌اند. همین دیدگاه درباره فیلم سینمایی آن هم حاکم است و منتقدان به ویژه صامت بودن آن را نقطه عطف فیلم خوانده‌اند. وقتی مخاطب نیازی به شنیدن فلسفه‌بافی‌های معمول ندارد و مجبور نیست جوک ها و لطیفه‌هایی را که در دهان شخصیت‌ها گذاشته شده گوش کند، بلکه به سادگی از رفتارها و کمدی‌های طنز موقعیتی لذت می برد.

به همین دلیل از این انیمیشن به عنوان یک فیلم برای سرگرمی صرف یاد می‌شود که سعی ندارد نکات آموزشی را مورد توجه قرار دهد ضمن این که نکات غیرآموزشی و غیراخلاقی نیز در آن یافت نمی‌شود.

۵۴۷۱۳۵_۱۲۱

در واقع هر بار که شان، شخصیت اصلی قصد دارد از کمک دوستانش استفاده کند، حماقت آنها سبب می‌شود تلاش‌ها و ایده‌‌هایشان بی‌نتیجه شود و حاصل کار خراب‌تر هم بشود. ویژگی اصلی این فیلم این است که شخصیت مثبت و منفی کلیشه‌ای در آن وجود ندارد، بلکه رویدادها و نوع رفتار شخصیت‌ها در قبال آنهاست که ماجراهای جالبی خلق می‌کند.

حتی صفاتی همچون حماقت و ساده‌لوحی هم به عنوان ویژگی‌های بخشی از شخصیت‌ها ایجاد جذابیت می‌کند و داستان را از بردن به نقطه تقابل خیر و شر دور می کند و سادگی و صمیمیت ویژه‌ای به آن می بخشد، همان ویژگی که موجب می‌شود منتقدان یک دست، قصه را گرم و درخشان بخوانند.

در حالی که در این انیمیشن با گره‌های به ظاهر ساده روبه‌رو هستیم، اما وقتی گوسفندان می خواهند این مشکلات را رفع کنند، خودش طنز جالبی را رقم می زند. اما این بار موضوع بر مشکل فراموشی آثر کشاورز تمرکز دارد.

۵۴۷۱۳۲_۵۲۱

منتقدان چه گفتند؟

این انیمیشن ۸۵ دقیقه‌ای با امتیاز ۷.۵ در سایت آی‌ام دی‌بی از آرای بیش از ۵ هزار نفر برخوردار است و بیش از ۹۲ نقد حرفه‌ای گرفته است.

این فیلم سینمایی در سایت روتن تومیتوز از همه ۳۴ منتقداش نقدهای مثبت و در نهای امتیاز ۸ از ۱۰ را دریافت کرد. این سایت در توضیح انیمیشن نوشته است: گرم، بامزه و انیمیشنی درخشان. یک جواهر واقعی در برِ تاج گروه آردمن.

متاکریتیک نیز با امتیاز ۷۷ از ۱۰۰ نقدهای خیلی خوبی به این انیمیشن داده است. منتقدان در ارایه نظرشان درباره فیلم سینمایی «شان گوسفنده» مثل سریال تلویزیونی آن با صفت‌هایی چون گرم و خیره‌کننده، بی‌نظیر و عالی، درخشان و ساده از این فیلم استقبال کرده اند.

حتی منتقدی آن را با فیلم انیمیشن «وال -ای» و «آرتیست» که برنده اسکار شدند، مقایسه کرده است و می‌گوید این فیلم همان حس متفاوت بودن را برای مخاطب ایجاد می‌کند و از این نظر می‌تواند تاثیرگذار باشد.

این فیلم تاکنون در جشنواره ساندنس ۲۰۱۵ که از ۲۲ ژانویه تا اول فوریه برگزار شد به نمایش درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.