دوشنبه، ۰۲ بهمن ۹۶ - ۰۵:۲۶
قاب دبی

قاب دبی در حالی بار دیگر نگاه علاقه مندان به معماری و بخصوص گردشگران را به این کشور جلب کرده است که امارات…

قاب دبی در حالی بار دیگر نگاه علاقه مندان به معماری و بخصوص گردشگران را به این کشور جلب کرده است که امارات متحده عربی در دو دهه اخیر به بهشتی برای معماران خلاق و انقلابی تبدیل ‌شده است. دبی در حال حاضر میزبان بسیاری از عجایب ساخته دست بشری است، بزرگ ‌ترین جزیره مصنوعی جهان ، بزرگ ‌ترین مرکز خرید جهان ، برج بادبان شکل جمیرا برج العرب ، پروژه جدید برج داینامیک ، نخستین برج چرخشی و متحرک جهان و اکنون باید افتتاح بنای قاب دبی ، این سازه را نیز به عنوان یکی از عجایب جهان مدرن به فهرست بناهای دیدنی دبی اضافه کرد.

قاب دبی بیشتر شبیه یک قاب عکس غول پیکر با روکش طلا است و حالا با افتتاح آن انتظار می رود ، سالانه دو میلیون گردشگر را برای دین خود جذب کند. این قاب ۱۵۰ متری بخش دیگری از خط افق دیدنی شهر دبی را تکمیل می کند و حکم یک رصدخانه را دارد که نمای جذابی از دبی قدیم در شمال و دبی جدید در جنوب را به تصویر می کشید.

قاب دبی

و حالا قاب دبی نمادی زیبا اما حاشیه ساز برای طراح و معمار آن بدل شده است چرا که ، معمار مکزیکی فرناندو دونیس ادعا می کند ، ایده او به سرقت رفته است. دونیس می گوید، او در سال ۲۰۰۸ در رقابت بین المللی معماری آسانسور تیسن‌ کروپ که به میزبانی شهرداری دبی برگزار شد، با طراحی مشابه برنده جایزه ۱۰۰ هزار دلاری رقابت شده است.

ادعای مالکیت معنوی قاب دبی

شرایطی که در رقابت بین المللی معماری آسانسور تیسن‌ کروپ کامل ذکر شده اند، کاملا واضح هستند. طراحی برنده رقابت مورد توجه شهرداری دبی قرار می گیرد و در صورت ارائه سفارش ، طراحی با امضای قرارداد از سوی هر دو طرف ، مورد استفاده قرار می گیرد. که در این میان صاحب طرح دارای حق کپی رایت است و طراحی- حتی بخشی از آن – نمی تواند بدون رضایت رسمی مورد استفاده قرار گیرد.

قاب دبی

اما در پرونده ادعای مالکیت معنوی که در آمریکا بر علیه شهرداری دبی – نه شرکت تیسن‌کروپ – در سال ۲۰۱۶ تنظیم شده ، دونیس ادعا کرده که او تا به حال در جریان روند ساخت و ساز شرکت نداشته و یا هزینه ای را به عنوان غرامت دریافت نکرده است.

این در حالی است که دونیس پس کنار زدن بیش از ۹۰۰ شرکت کننده در رقابت معماری آسانسور تیسن‌کروپ در سال ۲۰۰۹، موفق شد ، مقام نخست را به دست بیاورد. وی پس از آن وارد مذاکره با شهرداری دبی شد ، اما در نهایت ، در سال ۲۰۱۳ از امضای توافق نامه نهایی سر باز زد. چرا که به گفته او ، این توافق نامه شامل بندهای غیر معمولی بوده اما به هر حال این برج زیبا و به عبارتی دبی فریم نهایتا ساخته شد.

قاب دبی

قاب دبی، یک برج تو خالی با دو پایه به ارتفاع ۱۵۰ متر و ۹۳ متر عرض است که با طلا روکش شده است. این قاب در پارک زابیل شهر دبی و در ابتدای ماه جاری میلادی افتتاح شده است .

بنابراین گفته می شود قاب دبی یا دبی فریم ، بزرگ ترین قاب عکس جهان است و عرشه آسمان شیشه ای آن نمای ۳۶۰ درجه از دبی قدیم و جدید را نمایش می دهد طوری که هر بیننده هر گاه در این قاب به سمت جنوب دبی نگاه می کند ، تصویری از بخش مدرن این شهر که مملو از برج ها و آسمان‌ خراش‌ هایی همچون برج خلیفه را خواهید دید. از طرف دیگر آن نیز شاهد محله های قدیمی دبی خواهد بود.

فکری که در پشت ساخت این قاب عکس غول‌پیکر بوده، بعلاوه‌ی طراحی جذاب و زیبایی که دارد موجب شده تا این بنا به یک جاذبه گردشگری جدید در دبی تبدیل شود. دیدن تضاد میان محله های قدیمی و مدرن شهر از میان یک قاب بسیار عظیم، چیزی نیست که شما در جاهای دیگر دنیا شاهد آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.