چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۰۵:۴۹

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی پهلوان پیش از ظهر چهارشنبه در آئین گرامیداشت روز جهانی نابینایان در استان سمنان که توسط…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی پهلوان پیش از ظهر چهارشنبه در آئین گرامیداشت روز جهانی نابینایان در استان سمنان که توسط جامعه نابینایان شهرستان شاهرود در تالار شقایق های دانشگاه این شهر برگزار شد ضمن تاکید بر حمایت از اشتغال معلولان در جامعه گفت: ادارات باید به این قانون که سه درصد نیروهای مورد نیاز خود را از معلولان تامین کنند بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی برای ایجاد اشتغال برای این قشر در دو بخش مشاغل خانگی و خود اشتغالی با ارائه مدارک لازم و مستندات، وام های کم بهره می دهد افزود: در بین سایر معلول ها، نابینایان توانمندترین افراد هستند و حضور علمی و … آن ها در جامعه به وضوح قابل مشاهده است.

مدیر کل بهزیستی استان سمنان در پایان با تاکید بر اینکه بهزیستی به تنهایی توانایی حل مشکلات جامعه نابینایان و معلولان را ندارد خاطرنشان کرد: همه اقشار جامعه و خیرین باید در این مورد به بهزیستی کمک و مساعدت رسانند.

بیش از 900 روشندل در سطح استان سمنان تحت پوشش اداره کل بهزیستی قرار دارند

کارشناس معاونت امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان سمنان نیز از تحت پوشش بودن 929 روشندل در این استان خبر داد و تصریح کرد: از این تعداد، 350 روشندل در سه انجمن نابینایان استان سمنان در شهرستان های شاهرود، دامغان و سمنان عضویت دارند.

مهدیه یحیایی با بیان این مطلب که ارایه خدمات توانبخشی، آموزشی، اشتغال و کمک به مشارکت روشندلان در فعالیت های اجتماعی از جمله مهمترین فعالیت های بهزیستی است عنوان کرد: بیشترین تعداد روشندلان تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان سمنان در شاهرود هستند.

وی با یادآوری این مطلب که بهزیستی بر مبنای تفاهم نامه با آموزش فنی و حرفه ای اقدام به برگزاری دوره های آموزشی ویژه روشندلان تحت پوشش خود کرده و به آنان برای اشتغال تسهیلات پرداخت می کند اذعان داشت: بیش از 40 روشندل تحت پوشش نیز دانشجو هستند و هزینه های کمک تحصیلی به آن ها و تعدادی از دانش آموزان استان نیز پرداخت می شود.

کارشناس معاونت امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان سمنان با اشاره به این که یونسکو و شورای جهانی نابینایان، 15 اکتبر را روز جهانی عصای سفید نامگذاری کرده اند ابراز داشت: دو باب کتابخانه ویژه روشندلان در شهرهای سمنان و شاهرود تاسیس شده و آموزش خط بریل در شهرستانهای سمنان، شاهرود و دامغان به روشندلان ارائه می شود.

گفتنی است در آئین گرامیداشت روز جهانی نابینایان در استان سمنان که توسط جامعه نابینایان شهرستان شاهرود با حضور بیش از 250 نفر نابینا و کم بینا از شهرستانهای سمنان، شاهرود، گرمسار، مهدی شهر و میامی در تالار شقایق های دانشگاه شاهرود برگزار شد از نابینایان برتر استان از جمله دارندگان رتبه سوم پرتاب دیسک کشوری و دوم کنکور سراسری در رشته علوم انسانی تجلیل به عمل آمد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.