پنجشنبه، ۰۶ آبان ۹۵ - ۰۷:۰۰

قانون حفاظت سیاره‌ای ناسا در حالی برای خرابکاری بشر وضع شد است که با دستیابی بشر به فضا و احتمال آلودگی سیارات دیگر…

قانون حفاظت سیاره‌ای ناسا در حالی برای خرابکاری بشر وضع شد است که با دستیابی بشر به فضا و احتمال آلودگی سیارات دیگر توسط بشر موضوع و یا بهتر بگوییم نگرانی جدید ناسا است که هر چه زمان رو به جلو پیش می‌رود، مسئولیت انسان و تعهد او در مقابل طبیعت و دنیای اطرافش بیشتر و با اهمیت‌تر می‌شود. این بار نوک پیکان این تعهد منظومه‌ی شمسی را نشانه گرفته است و با ارائه‌ی قوانینی بشر را از آلوده ساختن دیگر سیارات منع می‌کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

قبل از توضیح در خصوص قانون حفاظت سیاره‌ای باید گفت که فرض کنید شما قصد یک سفر کاوشگری در منظومه‌ی ‌شمسی را دارید. طبیعتا قبل از هر کار از شما انتظار می‌رود که سفینه‌ی ‌فضایی خود را تمام و کمال تمیز کنید. هر ماموری که از طرف ناسا راهی فضا می‌شود باید به اصلی به نام – حفاظت سیاره‌ای – اعلام وفاداری کند. این قانون مانع از ورود آلودگی مضر  در فضای اکتشافی واقع در منظومه‌ی ‌شمسی می‌شود. چرا که باید اطمینان حاصل شود که فضاپیمای کاوش‌گر، میکروب‌های مضر زمین را به سیارات همسایه انتقال نخواهد داد.

قانون حفاظت سیاره‌ای ناسا ‌در ابتدا به دنبال مطرح شدن یک پرسش قدیمی شکل گرفت است که آیا ما در این دنیا تنها هستیم؟ در دهه‌ی ‌۱۹۵۰ بود که تب داغی راه افتاد و افراد به موضوع “پیدا کردن یک حیات فرازمینی در منظومه‌ی ‌شمسی” برای فرار از یک تهدید بیولوژیکی علاقه‌مند شدند. حیات در همه جای زمین وجود دارد. از این رو میکروب‌های زمینی در هر وسیله‌ای ‌که به فضا ارسال می‌شود، وجود دارند.

قانون حفاظت سیاره‌ای

قانون حفاظت سیاره‌ای

کاترین کانلی افسر حفاظت سیاره‌ای ‌ناسا در قانون حفاظت سیاره‌ای ناسا می‌گوید:

چنانچه سیاره‌ای ‌مانند مریخ را با میکروب‌ها‌ی زمینی آلوده کرده باشیم، شناخت و بررسی نوع زندگی مریخی بسیار دشوار خواهد شد.

این معضل به شکل‌گیری بخشی به نام حفاظت سیاره‌ای ‌منجر شد. هر چه آلودگی کمتری وارد فضا شود، یکپارچگی سیارات منظومه‌ی ‌شمسی بیشتر حفظ خواهد شد و از خسارت‌ها‌ی احتمالی موجودات زمینی جلوگیری می‌شود.

بسته به سیاره‌ای ‌که قصد کاوش در آن را دارید، ناسا استانداردهای مختلفی را لحاظ می‌کند. چنانچه قصد سفر به ماه یا دیگر سیارک‌ها‌ را داشته باشید، قوانین حفاظت سیاره‌ای ‌چندان سخت‌گیرانه اعمال نمی‌شوند. اما در سفر به مکان‌ها‌ی خاصی مانند مریخ و سیاره‌ی ‌اروپا -که امکان شکل گیری حیات زمینی بر روی آن‌ها‌ وجود دارد- سفیه‌ی ‌فضایی شما باید تحت بعضی از فرآیندهای استریلیزه شدن قرار بگیرد. چرا که قرار نیست به صورت سهوی، راه یک میکروب زمینی را به سیاره‌ای دیگر ‌باز کنید.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]theverge[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *