پنجشنبه، ۰۲ آذر ۹۶ - ۰۹:۱۱
قانون ۵ ثانیه

قانون ۵ ثانیه در حالی این روزها طی یک تحقیق به چالش افتاد است که بار دیگر محققان طی آزمایش هایی دقیق تر…

قانون ۵ ثانیه در حالی این روزها طی یک تحقیق به چالش افتاد است که بار دیگر محققان طی آزمایش هایی دقیق تر قانون ۵ ثانیه را رد کردند. قانوی که می‌گوید هنگامی که خوراکی از دست کسی به  زمین بیفتد، تا ۵ ثانیه میکروب ها و باکتریها به آن حمله نمی کنند و می‌توانیم دوباره از آن استفاده کنیم . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

برای اثبات و یا رد قانون ۵ ثانیه محققان غذاهای مختلفی را در سطوح مختلف آزمایش کردند تا ببینند باکتری‌ها چقدر سریع به سمت آن می‌روند. آنها به این نتیجه رسیدند که باکتری‌ها در کمتر از یک ثانیه به غذا حمله‌ور می‌شوند.

تحقیق برای دستیابی به جزئیات بیشتری درباره قانون ۵ ثانیه توسط یک تیم مورد بررسی قرار گرفت و اعضاء چهار نوع سطح را انتخاب کردند: استیل خالص، کاشی سرامیک، چوب و فرش. سپس انواع مختلفی از غذا را از جمله هندوانه، نان خشک، نان کره‌ای و آب‌نبات روی این سطوح انداختند.

برای انجام این آزمایش قانون ۵ ثانیه محققین نوعی باکتری بی‌خطر و غیربیماری‌زا به نام Enterobacter aerogenes را در آزمایشگاه پرورش داده و سطوح را با آن پوشاندند. هر تکه غذا روی همه‌ی سطوح پوشیده با باکتری انداخته شد و به مدت‌های ۱، ۵، ۳۰ و ۳۰۰ ثانیه روی آنها باقی ماند.

قانون ۵ ثانیه

روی هم رفته، این محققان ۱۲۸ سناریوی مختلف را آزمایش کرده و هر کدام را ۲۰ بار تکرار کردند. این تیم پی برد که بزرگترین عامل تاثیرگذار در سرعت انتقال باکتری‌ها، میزان رطوبت موجود در غذا و پس از آن نوع سطح بود. هر چه غذا مدت طولانی‌تری روی سطح باقی می‌ماند، باکتری‌های بیشتری به آن می‌رسیدند.

اعضا تیم آزمایش کنند قانون ۵ ثانیه معتقدند:

با اینکه تماس طولانی غذا با سطح منجر به آلودگی بیشتری می‌شود، برداشتن غذا در کمتر از ۵ ثانیه هنوز زمان زیادی است تا تعداد بسیاری زیادی از باکتری‌ها به آن منتقل شوند. مخصوصا اگر غذا مرطوب یا چسبناک باشد، مثل هندوانه و آب‌نبات.

البته باید گفت که یک نکته‌ی غافلگیرکننده هم در این آزمایش وجود داشت. شاید شما فکر کنید فرش به خاطر اینکه گرد و خاک را جذب می‌کند و زود کثیف می‌شود، از همه بدتر باشد. اما محققان پی بردند که در واقع فرش از همه بهتر است، چون ساختارش سطح تماس با غذا را به حداقل می‌رساند.

[highlight]منبع[/highlight]   sciencealert

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *