یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۹

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که صنعت نوغانداری از مشغله‌های بومی در خراسان رضوی محسوب می‌شود اما چند صباحی است که سایه…

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که صنعت نوغانداری از مشغله‌های بومی در خراسان رضوی محسوب می‌شود اما چند صباحی است که سایه شوم قاچاق ابریشم بر سر شاغلان این صنعت سنگینی می‌کند.

طی سالیان گذشته اشتغال در بخش صنعت نوغانداری دارای صرفه اقتصادی بود اما اکنون به خاطر ورود بی‌رویه پیله‌های خارجی و به حاشیه راندن تولیدکنندگان پیله تولیدکننده داخلی دارای اهمیت قابل توجهی نیست.

تهدید صنعت نوغانداري با واردات پیله خارجی

فریدون سرجمعی رئیس شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم استان‌های خراسان در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: واردات پیله و ابریشم خارجی روز به روز صنعت نوغانداري را تهدید می‌کند.

سرجمعی اظهار کرد: در سالیان قبل چرخ اقتصاد این استان به وسیله تولید ابریشم رونق فراوانی داشت و اغلب روستائیان در این بخش فعالیت می کردند اما به مرور زمان و با بی توجهی به تولیدکنندگان و گسترش واردات، این صنعت به نوعی دچار افول و سقوط شد.

صنعتی که از مهاجرت روستائیان جلوگیری می کند

وی ادامه داد: صنعت نوغانداری باید با حمایت از تولیدکنندگان داخلی دوباره رونق بگیرد زیرا این صنعت موجب ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان می شود.

رئیس شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم استان‌های خراسان با اعلام اینکه واقعی شدن نرخ تضمینی خرید پیله ابریشم از دغدغه‌های این بخش به حساب می آید، اظهار کرد: سال 1379زمان رونق و شکوفایی صنعت نوغانداری در استان خراسان بزرگ بود و بعد از آن به دلیل مشکلاتی نظیر هزینه بالای تولید، ورود پیله خشک و نخ ابریشم قاچاق، کاهش تدریجی توتستانها، کمبود صنایع فرآوری و کمبود واحدهای پژوهشی به روز و کارآمد؛ نوغانداران از ادامه فعالیت در این بخش دلسرد شدند.

قاچاق ابریشم صنعت نوغانداری را فلج کرده است

سرجمعی در خصوص کاهش چشم‌گیر تعداد نوغانداران تصریح کرد: در حال حاضر اغلب سالخوردگان روستایی در این بخش مشغول هستند و جوانان تمایلی برای فعالیت در این حوزه ندارند طوری که مطابق آمارها در دهه ۷۰ بيش از ۸ هزار خانوار روستايي در بخش نوغانداري فعال بودند اما این رقم امروز به ۲ هزار خانوار کاهش یافته است.

پرویز فروزانفر دبیر كمیسیون مبارزه با قاچاق كالا و ارز خراسان رضوی نیز با تاکید بر اینکه صنعت نوغانداری به خاطر قاچاق آسیب دیده به خبرنگار مهر، گفت: قاچاق ابریشم صنعت نوغانداری را فلج کرده است.

فروزانفر تصریح کرد: رونق اين صنعت می تواند به تامين مواد اوليه در صنایع نساجي، پزشكي ، دامپروري و طيور کمک کند و از سویی دیگر موجب اشتغالزایی می شود.

لزوم تدوین طرح جامع وضعيت پيله و ابريشم

وی بر لزوم تدوین طرح جامع وضعيت پيله و ابريشم تاکید کرد و گفت: ورود بی رویه و گسترده ابریشم از مبادی غیر رسمی باید کنترل و مهار شود زیرا این صنعت کم هزینه، اشتغال زا و پردرآمد است و می توان از این طریق زمینه ایجاد فرصتهای شغلی را فراهم و درآمد ارزی مناسبی را بدست آورد. 

به گفته دبیر كمیسیون مبارزه با قاچاق كالا و ارز خراسان رضوی جلوگیری از قاچاق با استفاده از ظرفیت بخش گمرک در کاهش چالش‌های صنعت نوغانداری موثر است.

عدم حمایت‌های لازم از تولیدکنندگان

اکبر میبدی از نوغانداران خراسانی با انتقاد از قاچاق و واردات ابریشم به خبرنگار مهر گفت: رغبت نوغانداران برای فعالیت در این بخش کم شده و این امر رکود صنعت نوغانداری را در پی داشته زیرا قاچاق و واردات جایی برای فعالیت تولیدکنندگان داخلی باقی نگذاشته است.

میبدی عنوان کرد: در حال حاضر نوغانداران بسیاری به مشاغل دیگری روی آورده‌اند و آنان به دلیل عدم حمایت‌های لازم و نداشتن درآمد مناسب از این کار دست کشیده‌اند؛ حال آنکه در صورت حمایت کافی، این صنعت می توانست نقش بسزایی در رشد و شکوفایی اقتصاد داشته باشد.

وی بیان کرد: بدون تردید به دلیل هزينه‌هاي بالاي توليد و واردات بی‌رویه، امکان کار در این بخش سخت است و ادامه فعالیت صرفه اقتصادی ندارد.

اختصاص اعتبارات و تسهیلات لازم به نوغانداران

یکی دیگر از نوغانداران نیز به مهر گفت: در حال حاضر اغلب نوغانداران از نبود حمایت های لازم و عدم بیمه گلایه مند هستند و این امر در حالی است که حتی به تولیدات آنها توجهی صورت نمی گیرد.

ابراهیم پوردهقانی با اعلام اینکه اگر اعتبارات و تسهیلات لازم در اختیار نوغاندار قرار بگیرد بسیاری از مشکلات این بخش حل می شود، افزود: مهمترین مشکل در این حوزه نداشتن ضامن براي دريافت تسهيلات بانکي و کارمزد بالاي تسهيلات است.

وی یادآور شد: پايين بودن نرخ خريد پيله توليدي موجب شده تا جوانان از فعالیت در این بخش دست کشیده و به سایر مشاغل روی آورند.

امروز صنعت نوغانداری نیازمند توجه و حمایت ویژه است و شاید اگر دیر بجنبیم دیگر صنعتی به این نام در خراسان رضوی وجود نداشته باشد.

……………………………

گزارش: مرضیه صاحبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.