سه شنبه، ۲۴ اسفند ۹۵ - ۱۰:۰۱
قایق‌ های خودران

قبل از توضیح در مورد آزمایش قایق‌ های خودران در نروژ بد نیست بدانید که جاده‌ ها و خیابان‌ های بسیاری در نقاط…

قبل از توضیح در مورد آزمایش قایق‌ های خودران در نروژ بد نیست بدانید که جاده‌ ها و خیابان‌ های بسیاری در نقاط مختلف جهان به محل آزمایش ربات‌ های راننده و خودروهای خودران اختصاص یافته‌ است و تعداد شرکت‌های بزرگ و کوچکی که در یکی از حوزه‌های این رشته مشغول به فعالیت هستند، به صدها شرکت افزایش یافته است اما در آب، شرایط همچنان بکر و دست‌ نخورده باقی‌ مانده است. با این حال آزمایش قایق‌ های خودران در شهر بندری Trondheim Fjord نروژ در حالی کلید خورده است که بخشی از این بندر به‌ عنوان نخستین سایت آزمایش قایق‌ های خودران در جهان معرفی کردند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ورود قایق‌ های خودران به دنیای آدم ها در حالی دارای اهمیت ویژه ای است که نخستین روش سفر های دور اما نسبتا سریع برای انسان، استفاده از شناور و راه‌های آبی بود و هنوز هم هیچ روش حمل و نقل دیگری نمی‌تواند حجم کالاهایی که توسط کشتی جابه‌جا می‌شوند را تحت تأثیر قرار دهد. با وجود این، هنوز برای آزمودن ربات‌های هدایتگر شناورها، محل‌های زیادی وجود ندارد و عملا تنها جای دنیا که این امکان در آن فراهم است، شهر بندری Trondheim Fjord در نروژ است.

قایق‌ های خودران

در این میان مقامات دولتی این شهر به‌ همراه گارد ساحلی و دانشگاه علم و صنعت نروژ و آکادمی علوم این کشو ر، مختصات بزرگی از آب‌ های ساحلی این بندر را در اختیار شرکت‌ها ، دانشگاه‌ها و دیگر مؤسسات و سازمان‌های فعال در بخش رباتیک دریانوردی گذاشته‌اند تا بتوانند دستاوردهای رباتیک و هدایتی و از جمله قایق‌ های خودران خود را در آن آزمایش کنند.

انتخاب این بندر برای آزمایش قایق‌ های خودران بدین منظور بوده است که این مکان که از ترافیک دریایی کمی برخوردار است، برای آزمون‌ها امن تشخیص داده شده است و در صورت بروز اشکال در هدایت شناورهای رباتیک، خطری برای مسیرهای تجاری و نظامی دریا ندارد.

امکان آزمون رسمی قایق‌ های خودران در آب‌های واقعی ، برای نخستین بار در جهان در این بندر به‌ دست آمده و از چند ماه قبل که این سایت اعلام موجودیت کرده است، شرکت‌هایی مانند بخش دریایی رولز رویس، Kongsberg Seatex، مرین‌تک و مریتایم روباتیک، محصولات در دست تهیه خود را به این سایت برده‌اند و آزمایش می‌کنند.

این در حالی است که شرکت نروژی Kongsberg Seatex که سال قبل نخستین نمونه ربات آب‌روی ماری شکل خود را ارائه داده بود، اکنون با نوع پیشرفته و بی‌سیم آن به سایت می‌آید تا آزمایش‌های زیر آبی خود را انجام دهد. همچنین رولز رویس که برنامه‌ای برای ارائه یک قایق بدون کاپیتان تا سال ۲۰۲۰ دارد، مشغول تست سایت هدایت از راه دور خود با توانایی هدایت از فاصله ۲۴۰ کیلومتری است. این سایت نخستین از نوع خود در دنیاست و برآورد می‌شود نروژ را در حوزه ربات‌های آبزی، به رتبه نخست جهان بیاورد.

[highlight]منبع[/highlight]  engadget

یک دیدگاه برای “آزمایش قایق‌ های خودران در شهر بندری Trondheim Fjord نروژ کلید خورد”

  1. nasim گفت:

    اینم یه ایده و ابتکار جالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *