یکشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۶ - ۰۸:۰۲
قایق تاکسی

به تازگی شرکت فرانسوی SeaBubbles یک قایق تاکسی ساخته است که به وسیله آن می توان روی سطح دریاها عمل جابجایی مسافر را انجام…

به تازگی شرکت فرانسوی SeaBubbles یک قایق تاکسی ساخته است که به وسیله آن می توان روی سطح دریاها عمل جابجایی مسافر را انجام داد. در ادامه به بررسی ویژگی های این قایق تاکسی خواهیم پرداخت. با میهن پست همراه شوید.

قایق تاکسی شرکت SeaBubbles با استفاده از یک موتور الکتریکی کار می کند و این توانایی را دارد که با سرعتی در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت با ایده ی خلاقانه کمی بالاتر از سطح آب حرکت کند.

استارت آپ فرانسوی SeaBubbles قایقی ساخته که طرحی شبیه خودرو دارد. این قایق با استفاده از هیدروفویل چند سانتی متر بالاتر از سطح آب حرکت می کند. این شرکت تصمیم دارد تا ۲۰۱۸ میلادی برای حمل مسافر در رودخانه های درون شهری از آن استفاده کند. سازندگان آن معتقدند این قایق برای شهر هایی مانند پاریس و سن فرانسیسکو مناسب باشد.نمونه اولیه «تاکسی –قایق» ساخته شده چند هفته قبل رونمایی شد و  ۱۰ میلیون یورو سرمایه برای تجاری سازی آن جمع آوری شده است.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]قایق هیدروفویل نوعی قایق است که در دو پهلویِ آن باله‌ هایی نصب شده‌است. هنگامی که این قایق به سرعتِ لازم برسد و نیروی برآ (نیرویی که در اثر حرکت ماهی‌ واره در یک شاره ایجاد می‌ شود )در آن کافی باشد، قایق به حالت باله‌ران (foilborne) در می‌ آید، یعنی بدنهٔ قایق از آب جدا می‌ شود و قایق برروی باله‌ هایش حرکت می‌ کند. برای اولین بار مخترع ایتالیایی، انریکو فرلانی در سال ۱۸۹۸ روی سیستم هیدروفویل کار کرد و توانست پتنت آن را در انگلیس و آمریکا به ثبت برساند.[/box]

SeaBubbles نخست طرح های خود از ناوگان تاکسی های قایقی خودران را سال گذشته رونمایی کرد. فناوری مخصوص این قایق Hydeoptere نام دارد. طبق این فناوری قایق هنگام جابه جایی مسافران روی آب شناور نمی شود. بلکه بالای سطح آن حرکت می کند. هواپیماها نیز با فناوری مشابه در آسمان پرواز می کنند. همچنین موتور قایق، الکتریکی است بنابراین گازهای گلخانه ای منتشر نمی کند و بدون سروصداست. علاوه بر آن طیف سرعت قایق ۸۰ تا۱۰۰ کیلومتر  تعیین شده است.

باهم در میهن پست تصاویری از قایق تاکسی شرکت SeaBubbles را تماشا خواهیم کرد.

[highlight]منبع  [/highlight] seabubbles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *