دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۹:۴۴

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا هاجری دوشنبه شب در شصت و چهارمین جلسه شورای شهر، گفت: همه اساتید متخصص زلزله شناسی کشور معتقد…

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا هاجری دوشنبه شب در شصت و چهارمین جلسه شورای شهر، گفت: همه اساتید متخصص زلزله شناسی کشور معتقد هستند شیراز روی گسل واقع شده و آسیب پذیرترین نقطه شهر بافتهای فرسوده میان شهری و ساخت و سازهای بی ضابطه حواشی شهر است که با شعار نمی توان این مشکلی را که بحران زاست حل کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: قبل از اینکه 5.5 ریشتر زلزله شیراز را دفن کند، باید کاری اساسی صورت گیرد.

عضو شورای اسلامی شیراز بیان کرد: از استاندار فارس که تاکنون گره گشا بوده، درخواست دارم با تشکیل کارگروهی بومی و کارآمد و استفاده از اعتبارات ملی، آرامش و امنیت سکونت را برای شیراز ارمغان آورد.

هاجری ابراز داشت: پس از سال ها چشم انتظاری بالاخره با همت شهرداری و شورا و حمایت ویژه استانداری فارس، قطار شهری شیراز پس از تهران و مشهد افتتاح و کام مردم شیراز را شیرین کرد و اگرچه اطلاع رسانی ضعیف به نمایش گذاشته شد اما فرصت طلبان بی انصاف در اطلاع رسانی کشوری و اخبار سراسری بدون توجه به زحمات شهرداری و شورا، همه را به پای دولت گذاشته و زحمات شهرداری به صورت غیر منصفانه سانسور شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه همین سانسور زحمات شهرداری را در مراسم حافظ و دهه فرهنگ مشاهده کردیم و علی رغم اینکه شهرداری به صورت فوق العاده در برنامه های داخلی و خارجی ورود پیدا کرده بود، تمامی مراسم را ارشاد و میراث به نام خود ثبت کردند.

عضو شورای اسلامی شیراز با بیان اینکه چهار معضل شهرداری را در تحرک فلج و در حرکت و چابک بودند سنگین کرده است، گفت: طولانی بودن مسیر صدور مجوز ساخت و ساز در همه زمینه ها به گونه ای که میل به ساخت و سازها را کاهش داده است که باید تعدد قوانین دست و پا گیر باید اصلاح شود تا شهرداری در صدور مجوز ساخت و ساز چابک تر شود.

هاجری گفت: شهرداری در قراردادهای خود با مردم چه در حوزه خرید و فروش و چه تفکیک زمین یک طرفه به قضاوت می نشیند و حق و حقوق کامل مردم رعایت نمی شود.

وی ادامه داد: در بعضی از قراردادها بوی حق مطلق شهرداری به مشام می رسد و همین قراردادهای یک طرفه، مردم را برای تعامل با شهرداری بی میل کرده و به سوی تفکیک خلاف و شب سازی می کشاند که لازم است شهرداری همان طور که باید مدافع منافع شهرداری و شهر باشد، حمایت از حقوق شهروندی مردم را هم بخشی از منافع و سرمایه شهر لحاظ کند تا اعتماد و اطمینان متقابل در تمام قراردادها نهادینه شود.

عضو شورای اسلامی شهر با عنوان اینکه لازم است به منظور حمایت و کمک به عمران و آبادی محلات اقماری شهر که به تازگی به حوزه شهرداری های دهگانه پیوسته اند، در زمینه عوارض ساخت و ساز تجدید نظر شود، گفت: بسیاری از این محلات سال ها در حوزه دهداری ها بوده اند جدیدا قوانین تابع قوانین شهرداری شده اند و دریافت سهم خدمات 35 میلیون تومانی ساخت و ساز منزل در زمین 200 متر در رکن آباد، قصر قمشه و… منصفانه و عادلانه نیست و در این مناطق با سیاستهای متعادل و مشارکت مردم باید محرومیت زدایی شود.

هاجری اظهار کرد: شهرداری در زمینه دریافت مطالبات قانونی و برخورد با تخلفات گسترده ساخت و ساز و تخریب و وسیع فضای سبز و تصرف و پیاده روها توسط بعضی هتل ها، مراکز تجاری و بلند مرتبه سازان محافظه کاری پیشه کرده است که منافع شهر به یغما می رود و سستی شهرداری در پیگیری این موارد به معنای باج دادن به صاحبان شهرت، ثروت و قدرت است.

عدم توجه شهردار به بودجه مصوب شهرداری را دستخوش روزمرگی کرده است

عضو دیگر شورای اسلامی شیراز نیز در این جلسه گفت: تدوین و تصویب بودجه سالیانه و برنامه پنج ساله، اصلی ترین وظیفه قانونی شورای شهر است که این مهم توسط شورا محقق شده است ولی متاسفانه عدم توجه کامل شهردار محترم به بودجه مصوب شرایطی را فراهم کرده که شهرداری دستخوش روزمرگی و تصمیمات خلق الساعه شود.

محسن معین بیان کرد: مردم از گره های ترافیکی و کمبود فضاهای سبز و مفرح در رنج هستند و جهت جبران این نقیصه، طبق برنامه مصوب پنج ساله باید در هر سال حداقل شش تقاطع غیر همسطح و حداقل سه پروژه پارک با مساحت بیش از 10 هکتار شروع شده و در سال های بعدی به پایان برسد.

وی افزود: ولی عملکرد یکساله مجموعه شهرداری موجب شده که آرام آرام شروع این پروژه ها کم تر شود.

عضو شورای اسلامی شیراز گفت: ضمن اینکه شهرداری به جای اجرای پروژه های عمرانی به سمت انجام وظایف سایر دستگاه ها تا مرحله درخواست حقوق و تامین وسایل نقلیه آنها سوق داده شده است.

معین گفت: اگر شهرداری دقیقا نسبت به اجرای بودجه عمرانی مصوب مشغول بود مانند امروز مشغول احداث نقاهتگاه چند هزار متری برای معتادان نمی شدیم.

وی تاکید کرد: قابل تاسف است که سازمان عمران شهرداری پس از چند سال کسب تجربه موفق در امر اجرای تقاطعات غیر همسطح هم اکنون هیچ پروژه جدیدی را در دست اجرا ندارد و نیروهای فنی و ارزشمند آن سازمان در حال پراکنده شدن هستند.

تغییر روش انتخاب شهردار فقط یک مانور و تبلیغ سیاسی اجتماعی است

دیگر عضو شورای اسلامی شیراز در ادامه جلسه تاکید کرد: تا وقتی شهرداری و شورا شهر محدود باشند و کلید شهر در دست شهردار نباشد، انتخاب شهردار توسط مردم، شورا یا دولت هیچ اثری بر توسعه نخواهد داشت.

بهرام پارسایی اضافه کرد: تغییر روش انتخاب شهردار فقط یک مانور و تبلیغ سیاسی اجتماعی است و تغییر روش بدون افزایش تصورات دیده شده در برنامه پنجم توسعه هیچ اثر بلند مدت و مثبتی بر توسعه شهر و ارائه خدمات به شهروندان ندارد و تنها در صورت اجرای قوانین و برنامه توسعه، انتخاب شهردار توسط مردم می تواند به نفع شهردار و مردم باشد.

وی تاکید کرد:لازمه داشتن شهرهای آباد و توسعه یافته در کشور، ارتقای جایگاه شورای شهر و افزایش اختیارات شهردار نسبت به وضعیت کنونی است.

عضو شورای اسلامی شیراز گفت: جایگاه جهانی حافظ ایجاد می کرد در برنامه یادروز حافظ علاوه بر معاون ریاست جمهوری، شخص آقای دکتر روحانی، به عنوان فردی فرهیخته و فرهنگی و با تدبیر حضور یابد و حتی برای استفاده از این فرصت برای معرفی هرچه بیشتر فرهنگ این کشور و توانایی و پتانسیل گردشگری و همین طور استفاده از این اهرم برای حمایت بیشتر از موانع مختلف جهانی کشورمان از روسای جمهور کشورهایی که فرهنگ فارسی دارند نیز دعوت می شد که از الان پیشنهاد می دهم در مناسبت های دیگر این موارد مد نظر قرار گیرد.

رضا محمدیان، عضو دیگر شورای اسلامی شیراز، در این مراسم، گفت: اخباری زمزمه می شود که قرار است بیمارستان نمازی دو در ضلع جنوبی پروژه کوهسار مهدی کلنگ زنی شود که اگر این کار انجام شود یعنی کار بیهوده ای انجام شده است و باید قبل از انجام هر کاری هماهنگی مسائل شهری با شهرداری انجام شود.

وی ابراز کرد: ما مخالف بیمارستان سازی نیستیم ولی تراکم همه بیمارستان ها در ضلع غربی شهر است که این خیلی به عدالت نزدیک نیست و باید در نقاط جنوب شهر ساخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.