جمعه، ۰۶ دی ۹۸ - ۱۰:۲۱
قبیله آدمخوارها

شاید شما هم اسم قبیله آدمخوارها را شنیده باشید . تصاویری از مردم کُرووایی که در پاپوآی غربی در اندونزی زندگی می‌کنند، مردان…

شاید شما هم اسم قبیله آدمخوارها را شنیده باشید . تصاویری از مردم کُرووایی که در پاپوآی غربی در اندونزی زندگی می‌کنند، مردان تقریبا برهنه را در حالی نشان می‌دهد که از حشرات تغذیه می‌کنند و خانه‌های بدوی درختی‌شان را تعمیر می‌کنند. با میهن پست همراه شوید.

یک عکاس ماجراجو به تازگی  تصاویری دیدنی از یک قبیله دورافتاده – قبیله آدمخوارها – در اندونزی ثبت کرده که تا دهه 1970 هیچ تماسی با جهان خارج نداشتند.

این در حالی است که از زمان مشاهده ی این قبیله که به قبیله آدمخوارها معروف شده اند ، همواره شایعه‌هایی در مورد آدمخواری افرادی که روی درختان زندگی می‌کنند، وجود داشته است.

اعضای این قبیله همین امروز نیز وقتی بازدیدکنندگان غربی از آن‌ها درباره آدمخوار بودنشان سؤال می‌کنند؛ این گفته‌ها را تا یید می‌کنند و به وجود چنین داستان‌ هایی دامن می‌زنند؛ اما واقعیت این است که شواهد بسیار کمی وجود دارد که بتواند خوردن گوشتِ انسان توسط ساکنان این قبیله را تایید کند.

نخستین ارتباط ثبت‌ شده افراد این قبیله با دنیای بیرون به سال 1974 باز می‌گردد که یک گروه از دانشمندان آن‌ ها را کشف کردند. بعد از این مواجه بود که یک خبرنگار استرالیایی ادعا کرد افراد این قبیله آدخوار هستند، اما این مسئله هنوز بحث‌ برانگیز است و تایید این قبله مبنی بر قبیله آدمخوارها مورد تایید قرار نگرفته است.

کرووایی‌ها که زمانی در خانه‌های درختیِ اشتراکی در بالاترین نقطه جنگل زندگی می‌کردند، اکنون به زندگی روستایی روی آورده‌اند. در پی ساختِ سریالِ سیاره انسانی توسطِ بی‌بی‌سی در سال 2011 ، سال گذشته بی‌بی‌سی مستند دیگری درباره مردمان کرووایی ساخت که طی آن یکی از گاف‌ های این خبرگزاری رونمایی شد. در سریال سیاره انسانی خانه‌ های درختی‌ ای نمایش داده می‌شود که مردمِ کرووایی به داخل آن می‌روند که در این مستند به این خانه‌ها به عنوانِ خانه‌هایِ واقعی افراد قبیله اشاره می‌شود.

اما در مستند بعدی با عنوان «دو سال از زندگی من با مردم قبیله » که ویل میلارد مجری آن است، مردم کرووایی به او می‌گویند:

این خانه‌های درختی خانه‌های ما نیستند و  برای فیلم سرهم‌بندی شده‌اند.

در این میان آنچه در ورود به منطقه کرووایی فهمیدم این بود که درحقیقت در مکان‌هایی که بیشتر با بیرون در تماس است و قابل دسترس‌تر است، چیزی شبیه اقتصاد گردشگریِ کرووایی در جریان است و مردم نمایش‌هایی برای جذب گردشگرانِ ثروتمند اجرا می‌کنند.

با این حال بعد از آن بی‌بی‌سی با انتشار بیانیه‌ ای تشریح کرد که :

«این سریال با نمایشِ مخدوشِ واقعیتِ زندگیِ مردمِ کرووایی، که اکنون در حدود ۳۰۰۰ نفر هستند، استاندارد‌های سردبیری را نقض کرده است.»

مشخص شد که افراد قبیله در ازای دریافت مبالغی پول برای نمایش در مقابل دوربین و زندگی در خانه‌های درختی برهنه شده بودند، درحالیکه در واقعیت اینطور زندگی نمی‌کردند.

اما تصاویرِ اخیر توسط یک عکاس خبری 41 سالۀ ایتالیایی، «Gianluca Chiodini» ثبت شده است که روز‌ها و شب‌ها را با آن‌ها در جنگل‌های بارانی گذرانده است.

این عکاس گفته است:

کرووایی‌ها در قلبِ جنگل‌های بارانی زندگی می‌کنند؛ جاییکه هنوز به دنیای مدرن دسترسی وجود ندارد و برای همین آن‌ها هنوز سنت‌های بسیار قدیمی خود را حفظ کرده‌اند و البته نخستین مواجه این افراد با دنیای بیرونی به سال 1974 باز می‌گردد و تا آن زمان افراد قبیله اصلاً از وجود انسان‌های دیگر روی سیاره زمین خبر نداشتند.

مردم کرووایی به بسیاری از درمان‌های مدرنِ پزشکی دسترسی ندارند و هنوز بیماری‌ها را با گیاهان درمان می‌کنند؛ برای همین آمار مرگ و میر در آن‌ها بالاست.

مردم قبیله فکر می‌کنند مرگ توسط «خاخوئا» یا شیاطین رخ می‌دهد که می‌خواهند شکلی انسانی بگیرند.

برخی می‌گویند جسدِ هر فردی که توسط یک «شیطان» کشته می‌شود، توسط بقیه اعضای قبیله خورده می‌شود تا بقیه افراد در امان باشند؛ البته این ادعا هنوز بحث‌برانگیز است و البته برخی از انسان‌شناسان معتقدند مردمِ قبیله این داستان‌های ساختگی را خلق کرده‌اند تا گردشگران را جذب کنند.

با هم در میهن پست تصاویری از قبیله آدمخوارها را تماشا می کنیم .

منبع : The DailyMail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *