چهارشنبه، ۰۱ مهر ۹۴ - ۰۹:۳۵

میهن پست – این روزها شرکت معتبر و قدرتمندی زیادی در حوزه تولید دوربین دیجیتالی فعالیت دارند که تلاش همه ی آن تولید…

میهن پست – این روزها شرکت معتبر و قدرتمندی زیادی در حوزه تولید دوربین دیجیتالی فعالیت دارند که تلاش همه ی آن تولید دوربین هایی باکیفیت و دارای قابلیت های متفاوت و جدیدی است. اگر چه امروزه در حوزه ی ساخت دوربین های دیجیتالی رقابت های زیادی مبنی بر ارائه قدرتمندترن دوربین دیجیتالی مابین کمپانی های معتبر  فعال در این حوزه وجود دارد اما در این میان وزارت انرژی آمریکا از فرایند شروع ساخت دوربینی دیجیتالی با توانایی زوم فوق العاده عالی و ۲/۳ گیگاپیکسلی خبر داده است که می توان آن را قدرتمندترین دوربین دیجیتالی جهان لقب نیز نامید.

این پروژه و یا بهتر بگوییم این اختراع حاصل همکاری مشترک چند مؤسسه تحقیقاتی بزرگ از جمله آزمایشگاه ملی بروکهاوِن، آزمایشگاه ملی لارِنس لیوِرمور و آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده اِسلاک است و به عنوان یک قطعه کلیدی روی تلسکوپ تحقیقاتی ۴/۸ متری سینوپتیک، موسوم به اِل‌اِس‌اِس‌تی نصب خواهد شد.

در توضیح مشخصات فنی این دوربین باید گفت که ابعاد این دوربین سه آینه‌ای بزرگ تقریبا به اندازه خودرویی کوچک است و وزن ان نیز بیشتر از ۳ هزار کیلوگرم است . این دوربین که کیفیت آن معادل ۸۰۰ هزار دوربین ۸ مگاپیکسلی تخمین زده شده قادر است با ۱۸۹ حسگر از کل پهنه آسمان تصاویر با وضوح بالا تهیه کند، به‌طوری که ۱۵۰۰ نمایشگر با کیفیت بالا لازم خواهد بود تا فقط یکی از این تصاویر را نشان دهد. این دوربین که از قابلیت تغییر فیلتر و دیافراگم نیز برخوردار است به منظور مشاهده طول موج‌های مختلف از ماورای بنفش نزدیک گرفته تا مادون قرمز نزدیک به کار می‌رود.

در خصوص فرایند ساخت و ماموریت این دوربین قدرتمند باید گفت که پس از نصب آن، اِل‌اِس‌اِس‌تی که اکنون مراحل ساخت آن در بالای کوه سِرو پاچون در شیلی در دست اجراست وارد یک مأموریت ده ساله خواهد شد.

بنابراین طی این مأموریت که از سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود، اِل‌اِس‌اِس‌تی هر چند شب از تمام اجرام آسمانی قابل رؤیت در پهنه آسمان جنوبی تصویربرداری کرده و بیشترین تعداد ستارگان و کهکشان‌هایی را که تاکنون رؤیت شده ثبت خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود اِل‌اِس‌اِس‌تی در هر رصد ده میلیارد جرم آسمانی را که حتی از جمعیت ساکنان زمین نیز بیشتر است تشخیص داده و ثبت کند.

البته پیش‌بینی می‌شود حجم داده‌ها به حدود شش میلیون گیگابایت در هر سال برسد. تهیه فیلم از آسمان شب نیز در دستور کار این تلسکوپ غول‌پیکر قرار دارد.

فراموش نشود که بودجه ساخت این دوربین از سوی وزارت انرژی ایالات متحده تأمین شده و هزینه ساخت تلسکوپ و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم به‌عهده بنیاد ملی علوم قرار دارد. با وجود همکاری آزمایشگاه ملی بروکهاوِن و لارِنس لیوِرمور، اِسلاک مدیریت کل پروژه و مهندسی سیستم‌ها را به‌عهده دارد.

اگر چه به نظر می‌رسد ساخت این دوربین فوق‌پیشرفته تا پنج سال آینده به پایان برسد اما آزمایش نهایی نیز توسط اِسلاک در یک محوطه دو طبقه به مساحت ۱۸۶ متر مربع که به همین منظور ساخته شده انجام خواهد گرفت.

منبع: petapixel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *