چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۰۹:۳۰

سلامت نیوز: کوتاهی و سهل انگاری در این خصوص دامنه شعله‌های این آتش را بیشتر خواهد کرد اما هوشیاری ، کنترل و نظارت…

سلامت نیوز: کوتاهی و سهل انگاری در این خصوص دامنه شعله‌های این آتش را بیشتر خواهد کرد اما هوشیاری ، کنترل و نظارت ، مدیریت درست و مبارزه اجتماعی با مواد مخدر از گسترش آن جلوگیری می‌کند.

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی بیشتر از سنتی است گفت: قدرت تخریب شیشه 10 برابر هروئین و بیش از 330 برابر تریاک می‌باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محمدعلی نصرتی در جلسه با مدیران صنعتی کارخانه تراکتور سازی ایران که به منظور آشنایی با پیامدهای سوء مصرف مواد مخدر برگزار شد، گفت: زمانی مشکل ما در ارتباط با مواد مخدر سنتی بود اما امروز مواد مخدر صنعتی در اشکال مختلف و پیچیده و با پیامدهای خطرناک جزو بزرگترین دغدغه ها و نگرانی های مردم جهان محسوب شده است.

وی در خصوص مقایسه قدرت تخریب مواد مخدر سنتی و صنعتی گفت: قدرت تخریب مواد مخدر صنعتی به مراتب خیلی بیشتر از مواد مخدر سنتی است به گونه ای که قدرت تخریب شیشه 10 برابر هروئین و بیش از 330 برابر تریاک می باشد.

دبیر شورا عمده تفاوت شیشه با مواد مخدر سنتی را چنین توصیف کرد: هنگامی که فرد معتاد به تریاک در زمان نئشگی به دنبال مواد است رفتار خطرناکی از خود نشان می دهد اما کسی که معتاد به شیشه است با توجه به تاثیرات بسیار شدید آن بر روی سیستم عصبی، موقعی که شیشه مصرف کرد رفتار فوق العاده خطرناک و جنون آمیزی از خود نشان می دهد.

نصرتی گفت: یکی از بزرگترین معضلات ما قاچاق پیش سازهای مواد مخدر به داخل کشور است به طوری که در سال 92 شاهد کشف 15 کارگاه شیشه توسط سازمان های مربوطه در استان بودیم که این رقم در مقایسه با سال 91 هفت برابر بیشتر بوده است که نشان از عمق خطر و تبعات ویرانگر آن دارد.

وی در ادامه ضمن ابراز نگرانی از شیوع مواد مخدربه مراکز اقتصادی و گارگری خاطر نشان کرد: شعاع گسترش اعتیاد در جامعه همچون بیماری های واگیردار است ، نباید اجازه بدهیم مراکز اقتصادی و کارگری کشور دچار این بلای خانمان سوز شوند که در غیر این صورت شاهد تبعات دردسر ساز و جبران ناپذیری در این زمینه خواهیم بود. کوتاهی و سهل انکاری در این خصوص دامنه شعله‌های این آتش را بیشتر خواهد کرد اما هوشیاری ، کنترل و نظارت ، مدیریت درست و مبارزه اجتماعی با مواد مخدر از گسترش آن جلوگیری می‌کند.

نصرتی افزود: براساس مستندات علمی بدست آمده از جمله دلایل مصرف مواد مخدر، کنجکاوی ، لذت جویی و اغفال از طریق دوستان و همسالان نااهل می باشد و عمده محلات مصرف آن منازل دوستان و همسالان و خانه های مجردی است که این امر نظارت و کنترل دوچندان بیشتر خانواده ها را در خصوص فرزندانشان بر می‌انگیزد.

دبیر شورای هماهنگی مواد مخدر استان در پایان گفت: تمامی کارشناسان، متخصصان وصاحبان فکر و اندیشه که دل در گرو خدمت به مملکت و مردم دارند و می خواهند جامعه پاک و جوانان پاکدامن داشته باشند و هویت و ارزشهای آن از هر توطئه و تهاجم در امان باشد ، باید به میدان بیایند و ما را در این جهاد بزرگ یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.