یکشنبه، ۳۰ شهریور ۹۳ - ۰۳:۵۰

رئیس اداره میراث‌فرهنگی ماه‌نشان، قدمت قلعه “دربند قاطرچی” را مربوط به دوران زندگی انسان‌های ماقبل تاریخ، هخامنشیان، ساسانیان و بعد از اسلام اعلام…

رئیس اداره میراث‌فرهنگی ماه‌نشان، قدمت قلعه “دربند قاطرچی” را مربوط به دوران زندگی انسان‌های ماقبل تاریخ، هخامنشیان، ساسانیان و بعد از اسلام اعلام کرد.

رضا میرزایی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، اظهار کرد: این اثر تاریخی در بخش مرکزی شهرستان ماه‌نشان واقع شده و طول این دربند که قریب به 15 کیلومتر است از تلاقی رودخانه‎های سهند سفلی و علیا تشکیل شده است.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده، این قلعه مربوط به دوران‎های دوم و سوم زمین‎شناسی است که در زمان حکومت فرقه اسماعیلیه مورد استفاده مخالفان دولت بوده و آثار تاریخی که در آن مشاهده می‌شود شامل فسیل جانوران دریایی از جمله دوکفه‎ای‌ها، شقایق و ستاره دریایی است.

میرزایی‌پور افزود: قلعه دربند قاطرچی از صخره‌هایی با شیب تند در نزدیکی رودخانه قزل‎اوزن و با صخره‎هایی با شیب ملایم در قسمت جنوب‎غربی تشکیل شده و اغلب سنگ‎های این دره از نوع رسوبی و سنگ خارا است که به دلیل چشم‎‎انداز زیبایی که دارد سالانه مسافران و گردشگران زیادی را جذب این منطقه کرده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی ماه‌نشان اظهار کرد: دربند قاطرچی دارای چشمه‎ها و نمادهای طبیعی متعددی است و حیات وحش آن عبارت است از حیواناتی چون کل و بز وحشی، خرس، کفتار، روباه معمولی، خرگوش، قوچ، میش وحشی و جوجه تیغی که مسوولیت حفاظت و نگهداری از آن به عهده اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان و شهرستان ماه‌نشان است.

وی افزود: در این مکان زیبا و تاریخی انواع پرندگان شامل عقاب طلایی، قلیچ و قرقی دیده می‌شود و این در حالی است که این منطقه از لحاظ پوشش گیاهی هم غنی بوده و می‎توان انواع آن‏ها از قبیل گون، بادام‌چه، قیچ، زاغزاغان، زالزالک، چوبک و شنگ را مشاهده کرد.

میرزایی‎پور با تاکید بر اینکه با حفاری غیرمجاز در این منطقه برخورد قانونی می‌شود، خاطرنشان کرد: این اثر تاریخی در اسفند سال 87 به شماره 25941 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *