شنبه، ۱۰ خرداد ۹۹ - ۰۹:۰۰
قدیمی‌ ترین حشره جهان

قدیمی‌ ترین حشره جهان در با کشف فسیل 245 میلیون ساله در کشور اسکاتلند یافت شد. این حشره در حقیقت یک هزار پا…

قدیمی‌ ترین حشره جهان در با کشف فسیل 245 میلیون ساله در کشور اسکاتلند یافت شد. این حشره در حقیقت یک هزار پا است و نشان از تکامل حشرات دارد. در ادامه با ما همراه شوید.

محققان با کشف فسیل ۴۲۵ میلیون ساله هزارپا در اسکاتلند، قدیمی ترین حشره تاریخ را شناسایی کردند. به گفته آن‌ها این فسیل از تمام فسیل‌های شناخته شده‌ از حشرات، عنکبوتیان و دیگر حشرات موذی قدمت بیشتری دارد.

فسیل یاد شده در جزیره‌ای به نام «کررا» (Kerrera) در اسکاتلند کشف شده و نشان می‌دهد حشرات بسیار سریع تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، تکامل پیدا کرده‌اند. محققان دانشگاه تگزاس در آستین (University of Texas at Austin) پس از بررسی این فسیل دریافتند هزارپاها در مدت زمان تنها ۴۰ میلیون سال دریاچه‌ها را ترک کرده و زندگی در اکوسیستم پیچیده جنگل‌ها را آغاز کرده‌اند.

قدیمی‌ ترین حشره جهان

قدیمی‌ ترین حشره جهان

محققان با استفاده از تکنیک استخراج کانی میکروسکوپی «زیرکان» (Zircon) که برای تعیین دقیق قدمت فسیل‌ها استفاده می‌شود، عمر این فسیل را ۴۲۵ میلیون سال تخمین زده‌اند که حدود ۷۵ میلیون سال جوان تر از طول عمر تخمین زده شده توسط محققان دیگر برای قدیمی‌ترین هزارپا با استفاده از تکنیک ساعت مولکولی (Molecular clock) است.

به گفته محققان احتمال وجود فسیل‌های قدیمی‌تر از حشرات و گیاهان وجود دارد، ولی از آنجا که هنوز چنین فسیل‌هایی کشف نشده‌اند، فسیل باستانی هزارپا و فسیل‌های گیاهان که تاکنون کشف شده اند، احتمالا قدیمی ترین گونه‌های شناخته هستند. اگر این فرضیه درست باشد، یعنی حشرات و گیاهان بسیار سریع تر از آنچه تکنیک ساعت مولکولی نشان می‌دهد تکامل پیدا کرده‌اند.

محققان به تکنیک دشوار استخراج کانی زیرکان برای تخمین دقیق طول عمر فسیل از رسوبات سنگی که فسیل در آنجا کشف شده و همچنین بهبود این تکنیک با جداسازی کانی از رسوب اشاره می‌کنند. به گفته آن‌ها جمع آوری این کانی از سنگ‌های اطراف فسیل به «چشمان بسیار تیزبین» نیاز دارد.

[highlight]منبع: cnet[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *