شنبه، ۲۸ اسفند ۹۵ - ۱۱:۲۹
قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی

باستان شناسان به تازگی در شهر چیتراکوت هندوستان قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی جهان را کشف کرده اند . این فسیل که ظاهری شبیه…

باستان شناسان به تازگی در شهر چیتراکوت هندوستان قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی جهان را کشف کرده اند . این فسیل که ظاهری شبیه به جلبک قرمز دارد ۳/۷ میلیارد سال قدمت داشته و اطلاعات زیادی را از گذشته گیاهان در بر خواهد داشت . در ادامه با میهن دانلود همراه شوید .

قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی جهان توسط دانشمندان موزه تاریخ طبیعی سوئد کشف شده . این دانشمندان در کاوش های خود دو نوع فسیل در استروماتولیت‌ های سیانوباکتری‌ ها پیدا کرده اند که یکی از آنها ساختاری شبیه رشته‌ های نخ داشته و دیگری نیز بیشتر شبیه گوشت است .

قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی

[box type=”success” align=”aligncenter” ]جلبک قرمز یکی از قدیمی‌ ترین گروه‌ های جلبک‌ های یوکاریوت است که با وجود ۵.۰۰۰ تا ۶.۰۰۰ گونه از بزرگترین گروه‌ ها می‌ باشد. این گروه از چند سلولی‌های هستند که در اقیانوس‌ ها رشد می‌ کنند و بخش قابل توجهی از این گروه را جلبک دریایی تشکیل می‌ دهد. منابع قابل توجه دیگری نیز وجود دارند که تعداد گونه‌ های این گروه را تا ۱۰.۰۰۰ گونه می‌ دانند.[/box]

جالب است بدانید دانشمندان تاکنون تصور می کردند که جلبک های قرمز قدیمی‌ ترین فسیل‌ های گیاهی هستند اما فسیل هایی که به تازگی کشف شده اند ۴۰۰ میلیون سال قدیمی تر از جلبک های قرمز بوده اما با وجود این، به دلیل در اختیار نداشتن باقی‌ مانده DNA، محققان به طور ۱۰۰ درصد درباره این اطلاعات جدید اطمینان ندارند اما ویژگی‌ های به دست آمده، ریخت‌ شناسی و ساختار جلبک‌ را به خوبی نشان می‌ دهد. زمان حیات قابل مشاهده گیاهی بسیار پیشتر از زمانی بوده است که محققان تصور می‌ کردند.

اما دانشمندان با استفاده از میکروسکوپ توموگرافی اشعه ایکس قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی جهان را مورد بررسی قرار داده و در آن پلاکت‌ هایی را مشاهده کردند . این پلاکت ها احتمالا یخشی از ساختار های مسئول فتوسنتز هستند و البته دیواره سلولی آن نیز تا حد زیادی به ساختار جلبک‌ های قرمز شباهت دارد.

قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی

تصویری از قدیمی‌ ترین فسیل گیاهی کشف شده

سلول های این فسیل کشف شده به شکل الگویی پراکنده قرار گرفته اند که به آن فواره‌ های سلولی می گویند و البته دقیقا همین الگو نیز در جلبک های قرمز یافت می شود . این یافته جدید دانشمندان اطلاعات جدید را از زمان شکل‌ گیری حیات چندسلولی‌ ها ارائه خواهد کرد .

جلبک‌ های قرمز دارای مشخصات و ویژگی‌ های بخصوصی است که از آنها می‌ توان به وجود سلول‌ های یوکاریوتی بدون وجود تاژک و میانک ، استفاده از نشاسته فلوریدن به عنوان غذا، استفاده از فیکوبیلی پروتئین در رنگدانه‌ ها که موجب قرمز شدن رنگ آنها می‌ شود. و انجام فتوسنتز بدون داشتن شبکه آندوپلاسمی خارجی اشاره نمود. اکثر جلبک‌ های قرمز علاوه بر پر سلولی بودن، میکروسکپی و دریایی می‌ باشند و از تولید مثل جنسی استفاده می‌ کنند.

[highlight]منبع [/highlight]: phys

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *