دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۴۰

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، علی ماجدی با اشاره به توافقنامه سه جانبه ایران، عراق و سوریه برای…

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، علی ماجدی با اشاره به توافقنامه سه جانبه ایران، عراق و سوریه برای صادرات گاز ایران به اروپا از طریق عراق، سوریه و دریای مدیترانه نیز افزود: این توافقنامه به دلیل حوادث سوریه، تا اطلاع ثانوی متوقف است.

وی یادآور شد: در صورتی که شرایط سوریه به حالت عادی بازگردد، امکان ادامه این توافق وجود دارد.

بر پایه این گزارش، بحث صادرات گاز ایران به اروپا از طریق خاک سوریه در سال 88 مطرح و بررسی شد. این اقدام از آنجا که می توانست از یک سو گاز مورد نیاز عراق و سوریه را تامین کند و از سوی دیگر، امکان صادرات گاز ایران از طریق سوریه به اروپا را فراهم کند مورد توجه قرار گرفت.

بر اساس این طرح، قرار بود با احداث یک خط لوله گازی از مسیر عراق به سوریه، این خط لوله از طریق دریای مدیترانه به کشورهای اروپایی امتداد یابد.

همچنین وزیران نفت ایران، عراق و سوریه در مرداد ماه سال 1391، تفاهمنامه انتقال گاز ایران به اروپا از مسیر عراق، سوریه و لبنان و از آنجا به اروپا را امضا کردند و توافقنامه اصولی سه جانبه این طرح نیز در پایان همان سال به تایید نهایی وزیران نفت ایران و عراق رسید. این توافقنامه به واسطه آغاز درگیری ها در سوریه، عملا از دستور کار خارج شده است.

خط لوله صادارت گاز به عراق با تکمیل ٨٠ کیلومتر از این مسیر، تا پایان فروردین امسال پیشرفت ٧٥ درصدی داشته و تا ٤ ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

خط لوله ١٠٠ کیلومتری صادرات گاز به عراق، از چارمله در استان ایلام شروع و در نفتشهر (مرز ایران و عراق) به پایان می رسد.

با تکمیل این خط در مرحله نخست امکان صادرات ٥ میلیون متر مکعب گاز به عراق فراهم می شود که در نهایت به ١٠ میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.

در سال ٩٤ با تکمیل خط ٦٠٠ کیلومتری ششم که از اهواز شروع می شود و تا دهکلان ادامه دارد ظرفیت خط صادرات به عراق نیز افزایش می یابد.

اقتصام(2)**2022**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.