دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۶

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان قزوین گفت: قزوین در بین 35 شرکت آب و فاضلاب کشور رتبه سوم در بخش کاهش…

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان قزوین گفت: قزوین در بین 35 شرکت آب و فاضلاب کشور رتبه سوم در بخش کاهش هدررفت آب را دارد.

احمد هجرانفر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه قزوین، اظهار کرد: سال گذشته میزان تولید آب در بخش آب شرب در 26 شهر استان قزوین 78 میلیون و 600 هزار مترمعکب و میزان مصرف آب 64 میلیون و 100 هزار متر مکعب بود که با این وجود میزان هدر رفت آب شرب در سطح شهرستان‌های استان حدود 18 درصد است.

وی افزود: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در زمینه اصلاح شبکه‌های توزیع آب، اصلاح لوله‌های فرسوده، مدیریت فشار، استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری تولید و مصرف آب با دقت بالاتر و اقدامات صورت گرفته در خصوص اصلاح شبکه توزیع آب، استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری با دقت بالاتر در محل تولید آب، تاسیس چاه و خروجی مخازن شرکت آب و فاضلاب شهری قزوین در بین 35 شرکت آب و فاضلاب کشور رتبه سوم در زمینه کاهش هدر رفت آب را کسب کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان قزوین تصریح کرد: استاندارد مصرف آب برای هر نفر در شبانه روز در کشور 150 لیتر است اما در استان قزوین هم‌اکنون هر فرد حدود 200 لیتر آب مصرف می‌کند که در صورت عدم صرفه‌جویی با بحران کم آبی رو به رو می‌شویم.

وی ادامه داد: در صورتی که منابع آب تجزیه‌پذیرشونده ‌کشور برای هر نفر زیر 1700 مترمکعب باشد تنش آبی و اگر زیر 1000 مترمکعب باشد کشور با بحران کم آبی رو به رو است این در حالی است که در استان قزوین میزان منابع آب تجزیه پذیر شونده برای هر نفر کمتر از 700 مترمکعب است که نشان از بحران جدی کم‌آبی دارد.

هجرانفر تاکید کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته منابع آبی جهان تا سال 2050 با کاهش 10 درصدی روبه‌رو است که در صورت عدم ‌رعایت الگوی صحیح مصرف امکان دسترسی نسل آینده به آب با مشکل رو‌به‌رو می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به خشکسالی سنوات اخیر و تغییرات اقلیم در خاورمیانه باید حداکثر صرفه‌جویی در آب صورت بگیرد و مردم از مصرف بی رویه آب شرب در منازل به منظور شست وشوی حیاط و ماشین خودداری کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان قزوین با اشاره به اینکه استان قزوین، در سطح کشور جزء 11 کلانشهری است که دچار کم‌آبی شده اند، توضیح داد: در حال حاضر در سه شهر قزوین آبیک و ناحیه مهرگان با کمبود آب مواجه هستیم که شرکت آب و فاضلاب شهری قزوین در همین راستا از ابتدای سال 93 با اجرای طرح‌های فوری و اضطراری نظیر مهندسی مجدد چاه‌ها، کف شکنی، افزایش عمق چاه‌های در منطقه غرب قزوین و بالغ بر 10 حلقه چاه جدید و جایگزین حدود 110 لیتر کمبود آب شهر قزوین را جبران کرده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *