دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۳:۲۹

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مطابق مصوبه ۱۶ اسفند ۱۳۷۸ تأسیس و در ۱۷ تیر ۱۳۷۹ نمودار تشکیلاتی آن تصویب و به اجرا درآمد….

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مطابق مصوبه ۱۶ اسفند ۱۳۷۸ تأسیس و در ۱۷ تیر ۱۳۷۹ نمودار تشکیلاتی آن تصویب و به اجرا درآمد. از جمله وظایف این سازمان مطالعات آینده‌پژوهی، مطالعه و تدوین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت و طراحی نظام برنامه ریزی و تدوین برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت ملی بود.

از اواخر سال 1385 زمزمه‌های انحلال این سازمان به گوش می‌رسید و در این میان موافقان و مخالفانی نیز نظرات خود را داشتند. موافقان مدعی بودند این انحلال نیست بلکه یک ادغام است بدین معنا که معاونت نظارت و هماهنگی بر سیاست‌های اقتصادی و علمی معاون اول رییس جمهور، معاونت هماهنگی و نظارت راهبردی نهاد ریاست جمهور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و موسسات وابسته آن، با تمام وظایف و اختیارات و مسئولیت‌ها، دارایی، تعهدات، اعتبارات، امکانات و نیروی انسانی ادغام شدند و دو «معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی» و «معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی» جایگزین آن شدند.

بسیاری از مخالفان این انحلال نیز استدلال کردند که دولت نمی‌تواند سازمانی که به‌دست مجلس تصویب شده را منحل کند و این انحلال ضربات جبران‌ناپذیری به کشور وارد می‌کند. این سازمان سرانجام در سال ۱۳۸۶ به دستور احمدی نژاد منحل شد و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، تاسیس و بخشی از وظایف آن را به عهده گرفت.

اکنون پس از گذشت 6 سال و با روی کار آمدن دولت یازدهم زمزمه‌های تشکیل و احیای سازمان مدیریت و برنامه آغاز شد، اما به اعتقاد رئیس سابق سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی خراسان رضوی، دولت هیچ اقدامی در جهت تشکیل این سازمان انجام نداده است.

رئیس سابق سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی خراسان رضوی معتقد است: دولت اقدام عملی در جهت احیای این سازمان انجام نداده است.

حسن تبرئی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، با اشاره به سخنان معاون رئیس جمهور در خصوص احیای سازمان مدیریت‌ وبرنامه ریزی، بیان کرد: مجلس مهلتی به دولت داد تا مجددا این سازمان را تشکیل دهد و هدف مجلس فقط تشکیل سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی کشوری در تهران نبود بلکه ایجاد دفاتر استانی سازمان نیز از جمله این اهداف بوده است.

وی در خصوص تاخیر در تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت کشور اظهار کرد: این یک اقدام موازی و هزینه‌بر است، باعث کم رنگ شدن سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی شده و راه دولت گذشته را ادامه می‌دهد بنابراین باید جلوی این خلاف گرفته شود چرا که بخشی از دستور مجلس را نقض کرده است.

تبرئی در خصوص اهمیت سازمان مدیریت‌ وبرنامه ریزی در کشور، گفت: ضرورت این سازمان بیش از اندازه است و می‌تواند از بسیاری از اسراف‌ها در کشور جلوگیری کند. تشکیل این سازمان از مباحث استراتژیک و واجب است و هر چه زمان می‌گذرد آسیب‌های فراوانی به کشور وارد می‌شود و خلاف‌های دولت گذشته ادامه می‌یابد.

تبرئی با اشاره به منحل شدن این سازمان در دولت گذشته، مدعی شد: دولت نهم با این ایده که سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی ساختاری ایستایی و مانع شتاب در توسعه است، سازمان مدیریت‌ وبرنامه ریزی کشور را منحل کرد در حالی که انحلال این سازمان باعث نابودی 1100 میلیار دلار از منابع کشور در هشت سال اخیر شد.

وی ادامه داد: دولت گذشته در پی فرار از حسابرسی و توزیع منابع به طور شخصی و بدون شناخت از مناطق کشور واولویت‌بندی مشکلات و نیاز های آن منطقه بود.

رئیس سابق سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی خراسان رضوی در خصوص اهمیت برنامه‌ریزی در سطح استانی، گفت: با توجه به محدود بودن منابع و بی‌انتها بودن مصارف، برای آنکه بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم باید منابع استانی را با توجه به اولویت‌ها برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم توسعه متوازن در سطح کشور داشته باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *