دوشنبه، ۱۰ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۶

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی گفت: احداث خط راه‌آهن هرات به خراسان رضوی در مرحله توافقات نهایی…

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی گفت: احداث خط راه‌آهن هرات به خراسان رضوی در مرحله توافقات نهایی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، علی رسولیان در مورد توافقات راه‌آهن با استان هرات خاطرنشان کرد: در تلاشیم بتوانیم توافقات مربوط به راه‌آهن را نهایی کنیم و با کمک دولت افغانستان خط راه آهن مشهد- هرات را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به برگزاری نخستین نمایشگاه صنعت، ساختمان و انرژی ایران در هرات افغانستان گفت: اگر بخش خصوصی استان پیگیری‌ها و همکاری‌های لازم را انجام دهند می‌توانیم موضوع صدور گاز از طریق لوله را به افغانستان به انجام برسانیم.

رسولیان بر حضور ویژه بخش خصوصی خراسان رضوی در نخستین نمایشگاه تخصصی انرژی، صنعت و ساختمان ایران در هرات افغانستان تاکید کرد و گفت: هرگونه توسعه اقتصادی در کشور افغانستان به منزله رشد در کشور ما به خصوص در استان خراسان رضوی و بالعکس است.

وی از توافقات انجام شده بین دو استان هرات و خراسان رضوی خبر داد و گفت: مهم‌ترین توافق، تشکیل کمیسیون همکاری بین دو استان بود. حضور فعال بخش خصوصی در نمایشگاه‌های هرات بیش از پیش تاکید شده است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی، مبحث مهم بعدی را تشکیل کنوانسیون صدور خدمات فنی و مهندسی به افغانستان دانست و گفت: در تمامی بخش‌ها از جمله برق، ساختمان، صنعت و بخش‌های دیگر توانمندی‌های خوبی ایجاد شده و آمادگی لازم را برای سرمایه‌گذاری در هرات داریم.

وی با اشاره به توجه خراسان رضوی به برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در کشور افغانستان در حوزه‌های صنعت، ساختمان و مواد غذایی کشاورزی، و دامی و به ویژه انرژی تصریح کرد: خوشبختانه موفق به دریافت مجوز برای برگزاری نمایشگاه استان در هرات شدیم که امیدواریم نمایشگاهی قوی و در سطح توان شرکت‌های دو کشور برگزار شود.

رسولیان با بیان اینکه در بخش فنی‌وحرفه‌ای، خراسان رضوی آمادگی لازم را دارد که افراد را در بخش‌های خدماتی و صنعتی آموزش دهد، افزود: در بخش انرژی‌های خورشیدی و برق تفاهم‌نامه‌ای امضاء شده است که به دنبال عملیاتی کردن آن هستیم. برگزاری این نمایشگاه‌ها می‌تواند تاثیر موثری در توسعه افغانستان و صدور خدمات فنی و مهندسی در بخش‌های تخصصی داشته باشد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: تلاش‌های زیادی انجام شده تا بتوانیم هزینه‌های صادرات کالا و حمل‌ونقل را کاهش دهیم و توانستیم عوارض متقابل دریافتی و بازارچه‌ای را به صفر برسانیم.

نمایشگاه تختصصی انرژی، صنعت و ساختمان جمهوری اسلامی ایران در هرات افغانستان از 29 مهر تا 1 آبان ماه و نمایشگاه تخصصی مواد غذایی و صنایع کشاورزی و امور دامی ایران از 4 تا 8 آذر با مجوز رسمی سازمان توسعه تجارت ایران و همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در محل تالار جلاالدین محمد بلخی در هرات باستان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *