یکشنبه، ۱۵ مرداد ۹۶ - ۰۳:۵۶
جدیدترین تصاویر سیاره مشتری

فضاپیمای جونو در طول مامورریت خود تاکنون توانسته است به نزدیک‌ترین فاصله‌ی  به سیاره‌ی مشتری برسد و تصاویر زیادی از این فاصله تهیه و…

فضاپیمای جونو در طول مامورریت خود تاکنون توانسته است به نزدیک‌ترین فاصله‌ی  به سیاره‌ی مشتری برسد و تصاویر زیادی از این فاصله تهیه و به زمین ارسال کند. که البته عکس‌های ارسالی فضاپیمای جونو از سیاره‌ی مشتری اولین تصاویری هستند که از قطب شمال این سیاره تا به امروز منتشر شده‌اند .

این فضاپیما در تاریخ ۲۷ آگوست از فاصله‌ی ۲۵۰۰ مایلی از کنار سیاره‌ی مشتری عبور کرد و توانست تصاویر زیبایی از آن تهیه کند. البته این تصاویر ۶ ساعت طول کشید که به زمین ارسال شد. «اسکات بولتون» (Scott Bolton) از «مؤسسه تحقیقات جنوب غربی» (Southwest Research Institute) در این‌باره می‌گوید:” تصاویری که جونو برای ما ارسال کرد، مانند چیزهایی نبود که تا کنون از مشتری دیده بودیم. تصاویری که از قطب شمال گرفتیم بسیار مات‌تر بود، رنگی‌تر از قسمت‌های دیگر سیاره بودند و کلی توفان در آن‌ها دیده می‌شود.

البته ناگفته نماند که بسیاری از این تصاویر توسط دوربینی که روی فضای پیمای جونو قرار داشته گرفته شده‌اند و برخی دیگر از تصاویر به وسیله‌ی اشعه‌ی مادون قرمز این سفینه که JIRAM نام دارند – که در تصاویر به رنگ قرمز قابل مشاهده است – ثبت شده‌ که براساس اطلاعات منتشر شده این اولین تصاویر مادون قرمزی است که از قطب شمال و قطب جنوب این سیاره تهیه شده‌اند و قبلا شاهد چنین اتفاقی نبوده‌ایم.

شروع ماموریت فضاپیمای جونو در تاریخ ۵ آگوست سال ۲۰۱۱ برای انجام تحقیقات فضایی به سمت سیاره‌ی مشتری پرتاب شد و در تاریخ ۴ جولای امسال به مدار این سیاره‌ی رسید. این فضاپیما ۱٫۷ میلیارد مایل را طی کرد تا به بزرگ‌ترین سیاره‌ی منضومه‌ی شمسی برسد.

با هم در میهن پست تصاویری از قطب شمال سیاره مشتری از دریچه دوربین فضاپیمای جونو را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع[/highlight]   theverge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *