دوشنبه، ۰۷ مهر ۹۳ - ۱۱:۵۷

سلامت قلب به عنوان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اعضای بدن در زندگی امروز با تهدیدات بسیاری مواجه است و به گفته‌ی کارشناسان…

سلامت قلب به عنوان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اعضای بدن در زندگی امروز با تهدیدات بسیاری مواجه است و به گفته‌ی کارشناسان تغییر سبک زندگی فعلی می‌تواند این تهدیدات را کاهش داده و آمار ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کمتر کند.

بابک عشرتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، که به مناسبت هفتم مهرماه روز جهانی قلب انجام شد، اظهار کرد: سالانه حدود هفت هزار و 300 نفر در استان مرکزی جان خود را از دست می‌دهند که بیش از هزار نفر از آنها به دلیل بیماری‌های قلبی از دنیا می‌روند.

وی بیشترین درصد آمار مرگ و میر در استان مرکزی را ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی عنوان کرد و گفت: متأسفانه رنج سنی در بحث موارد فوتی و حتی بستری به جهت بیماری‌های قلبی کاهش چشمگیری داشته است و در مواردی فوت یا بستری افراد در بیمارستان با 25 سال سن نیز گزارش شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با تأکید بر اینکه رژیم تغذیه‌ای مناسب و اصلاح سبک زندگی در کاهش بیماری‌های غیرواگیر به ویژه بیماری‌های قلبی‌عروقی بسیار مؤثر خواهد بود، افزود: طبق مطالعات، مصرف نمک یکی از عوامل مؤثر در ایجاد بیماری‌های قلبی است.

وی ادامه داد: به صورت ایده‌ال در طول روز مصرف نمک به صورت پنهان در مواد غذایی‌ یا آشکار و از طریق اضافه کردن به غذا باید پنج گرم باشد، درصورتی که در حال حاضر میانگین مصرف نمک در استان 15 گرم است که این مهم خود افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کند.

عشرتی به تأثیر فشار خون در ایجاد مشکلات قلبی اشاره کرد و گفت: در افراد 15 سال به بالا 14 درصد شیوع فشار خون ثبت شده که البته در برخی گروه‌های سنی این میزان شیوع به 50 درصد می‌رسد، چراکه اطلاعی درخصوص فشارخون و عوامل ایجادکننده آن ندارند.

وی استعمال سیگار را یکی از علل اصلی بروز بیماری‌های قلبی عنوان کرد و با اشاره به اینکه استعمال آن تا 50 درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: متأسفانه مصرف سیگار در استان مرکزی بالاتر از متوسط کشور است، به نحوی که میانگین مصرف سیگار در کشور 10 درصد اما، در استان 12 درصد است و اکثراً مردان را متأثر و آماده ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کند.

رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی افراد کم‌تحرک و یا بی‌تحرک را مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی دانست و همچنین با اشاره به اینکه استرس نیز در بروز این مشکلات مؤثر است، خواستار تلاش بیشتر وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سطح استان‌ها برای کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی شد.

وی تصریح کرد: متأسفانه برنامه جامعی در حوزه بیماری‌های غیرواگیر هنوز به صورت کامل تدوین نشده در حالی که تهیه و اجرای چنین برنامه‌ای تأثیر بزرگی بر کاهش بیماری‌های این چنین خواهد داشت.

وی با بیان اینکه استان‌ها همه دارای درمانگاه‌های دیابت هستند اما، درصورتی که بیماران مراجعه مستمر نداشته باشند، پیگیری صورت نخواهد گرفت، گفت: اگر سیستمی برای بیماران دارای فشار خون‌ یا دیابتی ایجاد شود که به صورت فعال و مستمر رصد شوند، کمک شایانی به کاهش آمار ابتلا به مشکلات قلبی خواهد شد.

عشرتی تأکید کرد: در بحث قانونگذاری نیز می‌توان با افزایش قیمت سیگار استعمال آن را کاهش داد و حتی با در نظر گرفتن مالیات برای غذاهای آماده و فست‌فود می‌توان درصد استفاده از آن را کم کرد، چراکه هر برش از یک پیتزا حاوی 20 تا 30 گرم نمک است که این امر قطعاً فرد را در آستانه بروز مشکلات قلبی قرار می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه پایه ابتلا به بیماری‌های مزمن و مشکلات قلبی و عروقی از جوانی گذاشته می‌شود و باید سبک زندگی در این دوران اصلاح شود، افزود: در دوران سالمندی امکان انجام بسیاری از امور وجود ندارد و تنها می‌توان با حفظ وزن مناسب، مصرف غذای سالم همچون سبزیجات و میوه‌ها و مصرف حداقل چربی و نمک خطرات را کاهش داد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *