شنبه، ۲۲ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۶

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ماه‌نشان، قلعه‌ی قشلاق را بزرگ‌ترین محوطه شناخته شده از دوره‌ی اشکانیان در استان زنجان و معروف به…

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ماه‌نشان، قلعه‌ی قشلاق را بزرگ‌ترین محوطه شناخته شده از دوره‌ی اشکانیان در استان زنجان و معروف به قلعه شهر برشمرد.

«رضا میرزایی‌پور» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی زنجان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: این قلعه در جنوب شرقی ماه‌نشان، روی یکی از بلندی‎های طبیعی شمال رودخانه قزل‌اوزن و در ساحل آن واقع شده و فاصله این قلعه تا ماه‌نشان 20 کیلومتر و تا زنجان 90 کیلومتر است.

این مسئول ادامه داد: راه دسترسی به این قلعه از طریق جاده‌ی مواصلاتی ماه‌نشان و دندی است، به این صورت که در فاصله‌ی 7 کیلومتری روستای قره‎گل در کنار پل رودخانه‌ی فصلی «قارقاچای» جاده‌ی خاکی باریکی وجود دارد که مستقیماً به قلعه‌ی قشلاق منتهی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نزدیک‎ترین روستا به این مکان تاریخی روستاهای ایمیر و برون قشلاق است، گفت: با توجه به شناسایی سفال‎های مکشوفه از این قلعه قدمت آن به اشکانیان برمی‌گردد و این در حالی است که سطح محوطه از پستی‎ها و بلندی‎های زیادی تشکیل شده و بخش‎هایی از آن زیرکشت محصولات دیم قرار دارد.

میرزایی‌پور ادامه داد: قسمت‎هایی از این محوطه‌ی بزرگ، استحکامات تدافعی دارد که توسط ساکنان آن دوره با ساخت و سازهای دفاعی تجهیز شده و دارای دو برج است، در حالی که امروزه بدون کاربری خاصی در زمین‎های روستای قره‎گل قرار دارد.

رئیس میراث‌فرهنگی، صایع‌دستی و گردشگری شهرستان ماه‌نشان با بیان اینکه این اثر مربوط به بخش مرکزی و دهستان قزل‌گیچلو است، خاطرنشان کرد: قلعه‌ی قشلاق در شهریورماه 86، به شماره 19740 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و مسئولیت نگهداری آن به عهده‌ی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان و شهرستان ماه‌نشان است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *