جمعه، ۰۳ شهریور ۹۶ - ۰۳:۳۵
قمر زحل

انسلادوس ششمین قمر زحل است که در سال ۱۷۸۹ و توسط ویلیام هرشل کشف شد و بعد از آن نیز توسط کاوشگرهای ویجر در دهه…

انسلادوس ششمین قمر زحل است که در سال ۱۷۸۹ و توسط ویلیام هرشل کشف شد و بعد از آن نیز توسط کاوشگرهای ویجر در دهه ۱۹۸۰ وجود یخ بر روی این قمر را تایید کرد . قمر انسلادوس که قدمتی ۱۰۰ میلیون ساله دارد ، دارای ۵۰۰ کیلومتر قطر است و تمام پرتو های تابیده‌ شده از خورشید را باز می‌تاباند. اما حالا فضاپیمای کاسینی با ارسال عکس هایی از آن خبر از تحول بزرگی در اقیانوس یخی آن می دهد. برای مشاه تصاویر و توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید.

و حالا محققان آژانس فضایی اروپا خبرهایی جدیدی از قمر زحل – انسلادوس – دارند و با توجه به عکس‌های ارسالی از فضاپیمای کاسینی اعلام کرده اند که سطح اقیانوس‌ قمر جنوبی زحل موسوم به انسلادوس بالاتر آمده که قطر یخ این اقیانوس در قیاس با تصاویر قبلی از این قمر چیزی حدود دو کیلومتر تخمین زده شده است.

در این میان نیکلاس آلتوبلی از اعضای تیم تحقیقاتی این پروژه در خصوص افزایش ارتفاع قطر یخ اقیانوس قمر زحل می گوید:

این مطالعه می‌تواند سرآغاز کشف مناطقی در قمرهای یخی این سیاره گازی غول‌ پیکر باشد که امکان وجود حیات در آن ها وجود دارد و در صورتی که میزان بالا بودن اقیانوس موجود در انسلادوس به درستی محاسبه شده باشد، می‌ توان با استفاده از رادارهای صوتی و ارسال امواج به آن از میزان دقیق نزدیکی این اقیانوس به سطح قمر اطمینان حاصل کرد.

البته باید گفت که در سال ۲۰۰۵ فضاپیمای کاسینی نشانه‌هایی از وجود یخ و مولکول‌های ارگانیک را در قطب‌ جنوبی این قمر پیدا کرد که محققان معتقدند منشا آن ها همین اقیانوس مدفون در یخ است.

بررسی‌ها نشان‌ می‌دهد که دما در چند متر پایین‌تر از سطح این قمر در حدود منفی ۲۱۳ درجه سانتی‌گراد است که ۲۰ درجه گرمتر از دمایی است که تا به حال برای آن در نظر گرفته می‌شده است که البته این قمر به همراه قمر مشتری موسوم به اروپا یکی از کاندیدهای وجود حیات در منظومه شمسی است.

بد نیست بدانید که دانشمندان حدس می‌زنند که فشار گرانشی اعمال‌شده از جانب زحل، درون خاموش این قمر را بار دیگر زنده ساخته و بدین واسطه بخشی از اقیانوس زیرسطحی و یخ‌ بسته انسلادوس را ذوب کرده‌باشد.

 

[highlight]منبع[/highlight]   space

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *