سه شنبه، ۰۶ خرداد ۹۳ - ۰۵:۳۰

    عده ای به شکل دایره می ایستادند و با چوب به توپ ضربه می زدند و ساعتها به این بازی می…

Sepaktakraw sport قوانین و مقررات و آموزش ورزش سپک تاکرا

 

 

عده ای به شکل دایره می ایستادند و با چوب به توپ ضربه می زدند و ساعتها به این بازی می پرداختند. به همین دلیل بسیار شبیه بازی کماری بود که بازیکنان یک دایره بزرگ تشکیل می دادند. ساعتها بدون آنکه توپ با زمین تماسی پیدا کند به آن ضربه میزدند و تا زمانی که توپ به زمین می خورد جزو امتیازات آن گروه محاسبه می شد.

در سال ۱۹۶۵ این ورزش به چیزی شبیه والیبال امروزی با قوانینی شبیه آن انجام می شد. ضمن اینکه تور هم به آن اضافه گشته و کمی بین المللی تر شده بود.

قوانین بازی

اندازه، ارتفاع زمین و ارتفاع تور بازی و به طور کلی سایز زمین مسابقه شبیه زمین بدمینتون است و هر تیم ۳ بازیکن دارد. قوانین فعلی آن تا حد زیاذی شبیه والیبال است اما ۵ فرق کلی دارد.

۱- استفاده از دست غیر قانونی است.

۲- هر بازیکن ممکن است قبل از برخورد توپ به تور حداقل یک بار به آن ضربه زده باشد.

۳- هیچ چرخش و دورانی برای موقعیتهای دفاعی یک تیم نیست.

۴-اگر توپ قبل از افتادن به زمین حریف با تور برخورد بکند یک امتیاز محسوب می شود.

۵-اغلب مردم چیز زیادی در باره این ورزش جالب نمی دانند.

شروع بازی

بازی با ضربه ی سرویس آغاز می شود. شما می توانید هنگام بازی از سر ,پشت سر ,پاها و هر جایی از بدنتان به غیر از بازوها از شانه تا انتهایی ترین قسمت انگشتانتان استفاده کنید.

 توپ

دو نوع توپ در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرد که یک نوع آن غالبا” از مواد پلاستیکی و مشتقاتش (فایبر گلاس) تشکیل میشود و نوع دیگر سالها پیش از نوعی خیزران و بامبو بوده که اکنون منسوخ شده. توپی که از پلاستیک ساخته شده توسط انجمن آسیایی سپک تاکرا به عنوان توپ رسمی (در دو نوع مردان و بانوان) مسابقات شناخته شده است. وزن توپ بین ۱۷۰ تا ۱۹۰ گرم است و سایز محیطی آن ۴۰ سانتی متر می باشد. توپی کوچکتر از توپ هندبال و کمی بزرگتر از توپ سافت بال!

چه کسانی بر بازی نظارت می کنند

سپک تاکرا دارای یک داور میز ,دو سر داور و شش خط نگهدار است که دو کمک داور در خطوط اصلی و چهار نفر در خطوط کناری حرکت می کنند.قبل از شروع بازی سرداور با یک سکه یا یک دیسک قرعه کشی خواهد کرد و طرف برنده قرعه حق انتخاب سرویس اول یا زمین را دارد. اولین سرویس با دو دقیقه گرم نمودن برای هر تیم همراه خواهد بود. فقط پنج نفر در زمان زدن سرویس اجازه دارند در زمین به طور آزاد حرکت کنند.

قوانینی شبیه سایر رشته ها

قوانین اجرایی سپک تاکرا مثل خطاها,وقت استراحت ,بستن بازوبند کاپیتانی بر بازوی چپ, جرایم انظباطی با کارت زرد و قرمز ,احترام به داور ,جریمه کردن در صورت پرخاش و یا اعتراض بی مورد به داور و…مانند رشته های دیگر اجرامی شود و بازیکنان باید در چارچوب فنی یازی به وظایف خود عمل کنند.

امتیازات بازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.