سه شنبه، ۱۳ خرداد ۹۳ - ۱۱:۱۹

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج از رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در…

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج از رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در تهران خواست در بازگرداندن محمودرضا خاوری با دستگاه قضایی همکاری کند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور صبح امروز در دیداری که با رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در تهران داشت، ضمن ابراز امیدواری در خصوص همکاری این دفتر با جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با فساد گفت: متاسفانه کشورها، خصوصا کشورهای غربی در خصوص اجرای کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد همکاری لازم را ندارند.

سراج با اشــــاره به عدم همکاری کشورهای اروپایی برای بازگرداندن متهمان فساد به ایران گفت: تقـــاضا داریـــم دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در خصوص بازگرداندن آقای محمودرضا خاوری که یکی از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ مالی در ایران است، کمک کند. این متهم اکنون در کانادا حضور داشته و برغم اقدامات زیادی که ایران از طریق اینترپل انجام داده ولی موفق به بازگرداندن وی به کشور نشده ایم.

وی با اشاره به بازگرداندن یکی از متهمان دیگر پرونده فساد سه هزار میلیاردی به کشور گفت: این در حالی است که اخیرا یکی از متهمان دیگر این پرونده که به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس فرار کرده بود، از طریق اینترپل دیپورت و به ایران باز گردانده شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به پیگیری های ایران در خصوص بازگرداندن متهم فراری دیگر به کشور گفت: بطورمثال شخص دیگری به نام عیاشی ، حدود 300 الی 400 میلیارد تومان اموال قشر مستضعف و ضعیف جامعه در استان خوزستان را با لطایف الحیل اخذ و بعد از کلاهبرداری به کشور یونان گریخته است.

سراج اضافه کرد: من دو بار در جایگاه معاون دادستان کشور به یونان سفر کرده ام تا این موضوع را پیگیری کنم. در این سفرها با اکثر مقامات مسئول کشور یونان از جمله کمیساریای عالی پناهندگان ملاقات داشته و وعده هایی برای بازگرداندن این شخص دریافت کرده ام.

وی ادامه داد: همچنین ملاقاتی با دادستان کل کشور یونان داشته ام که وی اذعان کرد در خصوص نقش آقای عیاشی در پولشویی و بازگرداندنش به ایران قانع شده اما اعلام کرد به شرط آنکه کمیساریای عالی پناهندگان در فرانسه نامه ای که به این کشور ارسال داشته را پس بگیرد، عیاشی را به ایران باز خواهد گرداند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: از همین رو با کمیساریای عالی پناهندگان در ایران و فرانسه تماس گرفته شد. اما برغم آنکه نامه مد نظر یونانی ها مرتفع شد، دادستان کل یونان عنوان کرد با توجه به این که یونان عضو اتحادیه اروپا است نمی تواند عیاشی را دیپورت کند.

سراج تاکید کرد: اگر سازمان های بین المللی قدرت عملیاتی کردن موضوعات و شعارها را نداشته باشند، بسیاری از اقدامات و تلاش ها در زمینه مبارزه با فساد موثر نخواهند بود. از همین رو ایران تقاضای مساعدت و آماده همکاری با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در خصوص مبارزه با فساد است.

سراج با تاکید بر این که متاسفانه کشورهای غربی به رغم شعارهایی که در خصوص مبارزه با پولشویی و فساد مطرح می کنند، اقدام عملی انجام نمی دهند، گفت: اخیرا در دومین مجمع بین المللی مبارزه با فساد که تحت عنوان بازگرداندن اموال مسروقه ناشی از فساد در کشور عراق برگزار شد، شرکت کردم.

وی افزود: به جرات می توان گفت که اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان سوم، درباره بازگرداندن متهمان پرونده های فساد با کشورهای غربی مشکل داشتند. به نحوی که کشورهای غربی مامن کسانی شده که اموال کشورهای دیگر را به یغما می برند.

وی اضافه کرد:در دیدارهایی که در حاشیه این اجلاس با نمایندگان کشورهای دیگر داشتم، هیچ کدام امیدی در خصوص بازگشت اموال مربوط به فساد از کشورهای غربی نداشته و تقریبا همگی از این موضوع ناامید بودند.

سراج خاطرنشان کرد: عزم همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران در خصوص برخورد با فساد در هر رتبه و جایگاهی جدی است و تحمل نظام ایران در خصوص فساد چه جرائم سازمان یافته و چه جرایم سازمان نیافته تقریبا به صفر رسیده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در پایان با بیان این که سازمان بازرسی کل کشور نهایت همکاری در امر مبارزه با فساد را با دفتر UNODC در تهران خواهد داشت، افزود: مبارزه با فساد تنها با همکاری تنگاتنگ بین المللی ممکن خواهد بود. اگر همکاری بین المللی تنگاتنگ باشد و مجرمین حرفه ای و سازمان یافته از آن طرف مرزها نا امید باشند، قطعا دست به این جنایات بزرگ نمی زنند.

در ادامه این دیدار رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) در تهران با تسلیت درگذشت برخی از شهروندان ایرانی در طوفان روز گذشته تهران گفت:هر کشوری امروزه مبارزه با فساد را با اهمیت جلوه می دهد و همان طور که اخیرا رئیس جمهور چین گفته، باید همه به طور جدی به موضوع مبارزه با فساد توجه کنیم.

لیک بون وات با تقدیر از سازمان بازرسی کل کشور به خاطر همکاری با این دفتر افزود: دفتر(UNODC) مسوولیت نظارت بر اجرای کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد را بر عهده دارد؛ کنوانســــیونی کــه ایران نــیز آن را پذیـــــــرفتـه بنـــابراین خواستار ادامه همـــکاری ســــازمان با دفتر (UNODC) و ارتقای آن هستیم.

رئیس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) گفت: قبل از این که در کشور شما ماموریت پیدا کنم، در خصوص بازگشت اموال ناشی از فساد در کشورهای جنوب شرق آسیا فعالیت داشته ام و از این بابت با این موضوع آشنا هستم. هم اکنون نیز در خصوص بازگشت اموال ناشی از فساد، طرح مشترکی از سوی سازمان ملل و بانک جهانی پیگیری می شود.

وی با اشاره به اصول مصرح در کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد تاکید کرد: کنوانسیون می تواند مبنای توقیف، ضبط و بازگشت اموال ناشی از فساد به کشورها قرار گیرد.

رییس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد با اشاره به درخواست سراج مبنی بر همکاری با ایران برای بازگرداندن خاوری و عیاشی خاطرنشان کرد: در خصوص این افراد به زودی با دفتر مرکزی UNODC در وین مکاتبه کرده و درخواست سازمان بازرسی کل کشور ایران در خصوص بحث استرداد این افراد که در فساد نقش داشته اند، منعکس و پیگیری خواهم کرد.

وی تصریح کرد: در سایر کشورهای آسیایی که من مسوولیت داشتم در حوزه مبازه با فساد و بازگرداندن اموال ناشی از فساد، توانستیم کمک بسیار خوبی با نهادهای مبارزه با فساد داشته باشیم. همکاری میان دستگاه های مبارزه با فساد کشورها حائز اهمیت است و ما نیز در این خصوص کمک می کنیم و برای کشور شما خوب است که همکاری خوبی بین دستگاه شما و دستگاه های مبارزه با فساد سایر کشورها داشته باشند و این گونه تبادل همکاری ها می تواند بسیار مفید واقع شود.

اجتمام(1)**9185

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.