جمعه، ۲۳ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۱

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله صادق آملی لاریجانی پنچشنبه شب در مراسم افتتاح ساختمان جدید دادگستری خراسان رضوی در محل بلوار ساجدی…

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله صادق آملی لاریجانی پنچشنبه شب در مراسم افتتاح ساختمان جدید دادگستری خراسان رضوی در محل بلوار ساجدی مشهد اظهار کرد: دستگاه قضایی بر اقتدار و سلامت بسیار تاکید دارد و گمان می کنم تلاش هایی که برای بهبود فضای فیزیکی سازمان ها و ساختمان های دادگستری صورت گرفته برای اقتدار قوه قضائیه مهم و دارای اهمیت است.

نسبت به تخریب هایی که در بخش قوه قضائیه صورت می گیرد حساسیت نشان می دهیم

وی ادامه داد” گرچه محور اصلی در اقتدار، بحث سلامت است اما وجود فضاهای سالم برای مراجعه کننده شانی از شئون دستگاه قضایی است و من مسرورم از اینکه زحمات عزیزان در این مسیر ماجور است و انشالله ثمرات خوبی خواهد داشت.

آیت الله لاریجانی با اعلام اینکه بنای ما در کل کشور براساس کار و عمل خوب و شایسته است؛ افزود: اصل و معیار حقیقی عبارت است از بهبود وضعیت نیروی انسانی در قوه قضائیه، سلامت این دستگاه ها و اقتداری که به مدیران آن وابسته است اما شرایط خوب نیز برای کارکردن باید ایجاد شود و بر همه ما فرض است که این امر را رعایت کنیم

وی بیان کرد: ما نسبت به تخریب هایی که در بخش قوه قضائیه صورت می گیرد حساسیت نشان می دهیم زیرا تخریب این قوه به اقتدار نظام آسیب وارد می کند و باید در نظر داشت که قوه قضائیه قوی، رکنی برای امنیت کشور است لذا باید این جهت را به ویژه موضوع سلامت دستگاه قضایی را رعایت و ملاحظه کنیم.

رئیس قوه قضائیه یادآور شد: بنده در جوار ملکوتی حضرت رضا (ع) و به مناسبت معنویت این ایام بر مسئله سلامت و اخلاق در دستگاه قضایی تاکید می کنم.

انسان ها به جهاد اخلاقی فراخوانده شده اند

وی با اعلام اینکه انسان ها به جهاد اخلاقی فراخوانده شده اند، افزود: اخلاق هم به لحاظ فردی و هم از جنبه کاری و حرفه ای واجب است و در حقیقت اخلاق نیاز اساسی همه ماست و دعوت پروردگار و انبیای الهی به این امر بوده و این مسئله در امر حرفه ای نیز از اوجب واجبات است.

آیت الله آملی لاریجانی عنوان کرد: قضات نیز برای اینکه بتوانند حکم عادلانه ای را صادر کنند باید تقوا و اخلاق را رعایت نمایند تا گرفتار وسواس شیطانی نشده و نشوند.

اخلاق در حرفه قضاوت اصلی اساسی است

به گفته رییس قوه قضاییه، اخلاق در مقام فهم و سلوک انسانی و حرفه قضاوت اصلی اساسی و موثر است.

وی تاکید کرد: امروز در بازسازی نیروی انسانی قوه قضائیه گام های بلندی به لحاظ کمی و کیفی برداشته شده و در مورد جذب قضات جدید تلاش های عدیده ای صورت گرفته چرا که در گذشته کمبود نیروی انسانی محسوس بود و در حال حاضر با جذب 4 هزار نیرو در طول برنامه پنجم اقدام مهمی در گشایش کار دستگاه قضایی و مراجعان پیدا خواهد شد.

ارتقاء کیفی آموزش های قوه قضائیه

رئیس قوه قضائیه از جذب و استخدام کارکنان غیرقضایی نیز خبر داد و افزود: این استخدام ها در جهت بودجه تخصیص داده شده صورت می گیرد.

وی با اشاره به آموزش های قوه قضائیه ادامه داد: در بحث کیفی، آموزش های قوه قضائیه ارتقاء پیدا کرده و باتوجه به تغییر برخی مواد قانونی و قوانین جدیدی همانند قانون مجازات اسلامی و دادرسی کیفری جدید که مصوب و ابلاغ شده، مقوله آموزش ضروری است.

وی تصریح کرد: آموزش حین و بدو خدمت باید کیفیت بالاتری پیدا کند تا از این طریق قضات بتوانند با دانش نو به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

برداشتن موانع نیازمند تلاش مضاعف و توجه به مقوله اخلاق و سلامت است

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه اجتهاد یک قوه و ملکه قدسی است، عنوان کرد: رسیدن به معانی و حقایق با مقدماتی صورت می گیرد و در بسیاری اوقات مقدمات از جهت سلامت نفس و ملکه قدسی حاصل می شود.

آیت الله لاریجانی گفت: هنگامی که باطنی تجلی می یابد، ظاهر انسان را دگرگون می سازد و این امر در فهم تاثیرگذار است. بنابراین این موضوع بحث فنی و حکمی فلسفی است.

وی تاکید کرد: امروز برای برداشتن موانع در تمامی زمینه ها نیازمند تلاش مضاعف و توجه به مقوله اخلاق و سلامت و تقوا هستیم و گاه آن قدر در امور دنیوی و گرفتاریهای روزمره غرق می شویم که از امور اخروی و مباحث اخلاقی غافل می شویم.

به گفته وی ما باید باور کنیم مسیر بی نهایتی در پیش داریم و باید خود را برای آن آماده کنیم.  

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماه شعبان بیان کرد: ایام شعبان قرین ماه خداست و امیدوارم در این ایام پرمعنویت قلوب ما به معرفت و محبت اهل بیت (ع) بیش از بیش روشن شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.