یکشنبه، ۰۱ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۳

سلامت نیوز: مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی ضمن تاکید بر لزوم اصلاح شبکه توزیع تجهیزات پزشکی در عین…

سلامت نیوز: مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی ضمن تاکید بر لزوم اصلاح شبکه توزیع تجهیزات پزشکی در عین حال قیمت این تجهیزات را پاشنه آشیل طرح تحول نظام سلامت خواند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مهندس سیدحسین صفوی در همایش تجهیزات پزشکی که در سالن همایش‌های انستیتوپاستور برگزار شد، ضمن اشاره به گذشت 45 روز از آغاز اجرای طرح تحول سلامت در کشور، گفت: در اجرای این طرح بحث تثبیت و کاهش قیمت تجهیزات و ملزومات پزشکی جزو دغدغه‌های وزارت بهداشت بود؛ به طوری که بارها گفته شده پاشنه آشیل این طرح، قیمت تجهیزات پزشکی است.

وی افزود: بر این اساس به منظور تحقق اهداف طرح تحول، عزم مان را برای حل مشکل قیمت تجهیزات و ملزومات پزشکی جزم کردیم و تا امروز نیز قدم های بسیار خوبی در این جهت برداشته شده است.

صفوی ضمن اشاره به مکانیزم های استفاده شده جهت تثبیت قیمت تجهیزات و ملزومات پزشکی، ادامه داد: خوشبختانه دانشگاه های علوم پزشکی همکاری خوبی در این زمینه داشتند. دغدغه من همراهی متخصصان بود که این همراهی را نیز از متخصصان شاهد هستیم.

وی به وجود فعالیت دلالان تجهیزات پزشکی به دلیل باز بودن شبکه توزیع این تجهیزات، اشاره کرد و گفت: متاسفانه دلال های زیادی بوجود آمده بودند و انتظار سودهای زیادی از این مقوله داشتند که همین امر افزایش قیمت تجهیزات و ملزومات را در بازار به دنبال داشت.

صفوی افزود: اقدامات انجام شده در جهت قیمت گذاری تجهیزات و ساماندهی شبکه توزیع، صرفه جویی های ارزی که دستاورد بزرگ دیگری برای کشور است را نیز به دنبال دارد. به عنوان مثال در لنز چشمی به طور متوسط 10 میلیون دلار و در ارتوپدی حداقل 20 میلیون دلار کاهش ارزبری خواهیم داشت. بی تردید این امر در کاهش هزینه های درمان و پوشش بهتر از سوی بیمه ها می انجامد.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح شبکه توزیع تجهیزات پزشکی ادامه داد: هرچند قیمت گذاری دست بسیاری از واسطه ها را در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی کوتاه می کند، اما اگر شبکه توزیع اصلاح نشود، ممکن است در طولانی مدت مشکلات زیادی متوجه حوزه تجهیزات پزشکی شود. موضوع قاچاق در حوزه تجهیزات پزشکی جدی است و اگر شبکه توزیع ساماندهی و شفاف نشود، امکان تزریق کالاهای نامرغوب و با کیفیت پایین به بازار و ایجاد مشکل برای بیماران وجود دارد. به این منظور برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است.

صفوی همچنین بر لزوم افزایش سطح دانش فعالان در شبکه توزیع تجهیزات پزشکی تاکید کرد و گفت: همچنین ثبت واحدهای صنفی هم مطرح است و این موضوع همکاری مسوولان دارویی وتجهیزات پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی را می طلبد.

وی همچنین به حمایت از تولید داخلی تجهیزات و ملزومات پزشکی اشاره کرد وگفت: در این زمینه نیز حفظ کیفیت تولیدات موضوع بسیار مهمی است. برنامه هایی جهت تداوم و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی نیز در نظر گرفته شده است. تشکیل ادارات تجهیزات پزشکی در دانشگاه ها نیز موضوع مهمی است؛ چرا که این امر به نفع مردم و نظام سلامت خواهد بود.

صفوی هزینه‌های نگه داشت و ارایه خدمات تجهیزات سرمایه‌ای نصب شده در بیمارستان‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: ارزیابی مان آن است که 12 تا 15 هزار میلیارد تومان تجهیزات سرمایه ای در کشور نصب می شوند اما هزینه ارایه خدمات و نگهداشت آنها قابل توجه است. متاسفانه بررسی های ما حاکی از آن است که مدیریت نگهداشت مناسبی برای این تجهیزات صورت نگرفته است و این امر هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند.

وی در پایان صحبت هایش گفت: ثبت ملزومات و تجهیزات پزشکی در اداره کل تجهیزات پزشکی یکی از اولویت های ما است. در حال حاضر حدود 1300 قلم کالا در سایت مان قیمت گذاری شده که کیفیت تمام آنها از سوی کمیته مربوطه پذیرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.