سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۶

بهای جهانی نفت خام صبح امروز پس از افزایش‌های متوالی به دنبال نگرانی‌های حاصل از تهدید تولید عراق در ناآرامی‌های چند روز اخیر،…

بهای جهانی نفت خام صبح امروز پس از افزایش‌های متوالی به دنبال نگرانی‌های حاصل از تهدید تولید عراق در ناآرامی‌های چند روز اخیر، به بیشترین سطح 9 ماه گذشته با 113 دلار برای هر بشکه رسید.

به گزارش ایسنا، شاخص نفت خام برنت در هفته گذشته پس از تصرف ناامنی شهر عراق موصل توسط گروهک تروریستی داعش با حدود پنج دلار افزایش به بیش از 114 دلار برای هر بشکه رسید که از زمان وقوع بهار عربی در سال 2011 تاکنون بی‌سابقه بوده است.

علاوه بر این، شورشیان کرد موسوم به «پیشمرگه» در نظر دارند که منطقه نفت‌خیز شمالی در کرکوک را به تصرف خود در آورند.

تاکنون تعداد زیادی از شرکت‌های انگلیس، مانند جنلف گولفاکی استون و آفرن در کردستان عراق و منطقه نیمه خودمختار شمالی عراق در 50 مایلی موصل سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

شاخص نفت خام آمریکا (WTI) نیز به دنبال افزایش ناآرامی‌ها در عراق از مرز 107 دلار و 36 سنت در هر بشکه عبور کرده است.

برخی از تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که وقوع درگیری‌ها در عراق، می‌تواند موجب تسلط و کنترل کرد‌ها بدون دخالت دولت مرکزی بر ذخائر نفتی منطقه‌شان شود.

صادرات منطقه شمالی عراق طی چند ماه گذشته کاهش یافته است اما این بدین معنی نیست که صادرات این کشور فورا متوقف خواهد شد، بلکه توانایی عراق برای افزایش تولید کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *