دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۱

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه كميته اطلاع رساني شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر كردستان در شرايطي شامگاه يكشنبه برگزار شد، كه آمارهاي…

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه كميته اطلاع رساني شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر كردستان در شرايطي شامگاه يكشنبه برگزار شد، كه آمارهاي ارائه شده در خصوص وضعيت مواد مخدر به ويژه در حوزه صنعتي از سوي مسئولان دولتي و اعضاي اين شورا نگران كننده بود.

جانشین فرمانده انتظامی کردستان در ابتداي اين جلسه با ارائه آماري از وضعيت مواد مخدر در اين استان گفت: در راستاي اقدامات و برنامه هاي اجرا شده  در سه ماهه سال جاری هزار و 232 درصد افزایش کشفیات مواد پیش ساز را در استان کردستان داشته ایم.

جعفر آژنگ اظهار داشت: در بحث کشفیات تریاک نیز کاهش 66 درصدی، در بحث حشیش افزایش 204 درصدی و هروین نیز دو درصد کاهش داشته ایم که در مجموع در سه ماهه سال جاری 18 درصد کشفیات را داشته ایم.

جانشین انتظامی کردستان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کاهش سن اعتیاد از 25 به 18 سال از دیگر تهدیداتی است که زنگ خطر را در این استان به صدا در آورده است.

آمار معتادین استان 21 هزار نفر برآورد شده است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان نيز در بخش ديگري از اين نشست عنوان كرد: در حال حاضر آمار معتادین استان كردستان 21 هزار نفر برآورد شده است.

سلیم کریمی اظهار داشت: هفت هزار و 500 نفر در حال حاضر تحت پوشش مراکز متادون درمانی و ‌هزار و 800 نفر تحت پوشش کمپ‌ های ترك اعتياد استان قرار دارند.

وی افزود: از تعدا معتادین موجود در استان 9.5 درصد را بانوان به خود اختصاص داده اند که متاسفانه گرایش بیشتر آنها به مواد مخدر صنعتی است و با توجه به آمار موجود از هر 10 مرد دو زن معتاد داریم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان بیان کرد: با تمامی این آمار ها خوشبختانه تعداد معتادان کردستان نسبت به میانگین کشوری پایین است ولي بايد با اقدامات بهتر زمينه براي كاهش اين ميزان در استان كردستان فراهم شود.

کریمی یادآو شد: کسب رتبه نخست مرکز مشاوره دانشگاه کردستان به مدت دو سال متمادی، قرارگرفتن دبیرخانه شورای کردستان و کمیته فرهنگی در بین سه استان برتر کشور و کسب رتبه برتر پلیس مبارزه با مواد مخدر کردستان در بین 11 استان هم ‌تراز از موفقیت‌ های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان است.

وی ادامه داد: استمرار اجرای طرح اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، نهادینه کردن رویکرد اجتماعی در امر مبارزه با اعتیاد و اجرای طرح جمع ‌آوری معتادان و خرده ‌فروشان به منظور کاهش دسترسی به مواد مخدر از مهم‌ترین اولویت ‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان است.

بیش از 7500 معتاد تحت پوشش خدمات درمانی قرار د ارند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نيز در این جلسه اظهار داشت: در استان کردستان 66 مرکز MMT در راستای درمان معتادان فعالیت می ‌کنند که در مجموع بیش از هفت هزار و 500 معتاد را تحت پوشش خدمات درمانی قرار داده ‌اند.

طیب قدیمی افزود: 12 مرکز شامل 11 مرکز آقایان و یک مرکز ویژه بانوان معتاد در سطح استان فعال است که با وجود دو هزار و 800 تخت خدمات قابل توجهی را در زمینه درمان معتادان در استان ارائه می‌ دهند.

وی بیان کرد: برگزاری دوره‌ های آموزشی مهارت‌ های زندگی برای دانشجویان در دستور کار قرار دانشگاه قرار گرفته است و براي آگاه سازي دانشجويان از اين پديده خانمان سوز برنامه هاي مختلف در دستور كار قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به فعالیت یک مرکز ترک اعتیاد ماده 15 مخصوص بانوان در سنندج یادآور شد: هروئین، تریاک، شیشه و حشیش به ترتیب اولویت مصرف مواد را در بین متقاضیان ترک اعتیاد تحت پوشش مراکز درمانی استان به خود اختصاص داده‌ اند.

قدیمی ادامه داد: دو مرکز دی ‌ای‌ سی در استان وجود دارد که روزانه به طور میانگین 160 نفر تحت پوشش خدمات این مراکز قرار می ‌گیرند و یک سرپناه شیلتر نیز در استان فعالیت دارد.

وی گفت: ایجاد 11 طرح اشتغال‌ زایی، ایجاد تمهیدات لازم برای ایجاد مجتمع اشتغال‌ زایی و کارآفرینی، ایجاد مجتمع کارآفرینی، اشتغال‌ زایی، حرفه‌ آموزی و پیشگیری از اعتیاد در محله نایسر برای نخستین بار در کشور، تشکیل انجمن مشاوران ام‌ ام ‌تی از اقدامات این کمیته در سال گذشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار داشت: بحث اعتیاد و مقابله با آن یک مبحث چند بعدی بوده و تشکیل شورا با عضویت این اعضا نیز در همین راستا انجام گرفته است.

قدیمی افزود: توجه به حوزه آموزش در راستای مقابله با اعتیاد به ویژه در بین جمعیت جوان در استان را ضروری است و برگزاری دوره‌ های آموزشی مهارت‌ های زندگی برای دانشجویان باید در دستور کار قرار بگیرد.

پژوهش بررسی عوامل خانوادگی موثر بر اعتیاد جوانان و نوجوانان شهر سنندج اجرا شده است

در بخش دیگری از این جلسه رئیس دانشگاه کردستان نيز طي سخناني بیان کرد: پژوهش بررسی عوامل خانوادگی موثر بر اعتیاد جوانان و نوجوانان شهر سنندج انجام شده است که گزارش نهایی آن به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ارائه شده است.

جهانشیر امینی یادآور شد: اجرای پنج طرح پژوهشی مبارزه با اعتیاد از محل اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر در این استان اجرا شده است كه انتظار مي رود با كارهاي پژوهشي و تحقيقاتي زمينه هاي برخورد با پديده خانمان سوز مواد مخدر در استان كردستان شناسايي شود.

وی ادامه داد: بررسی وضعیت روانی معتادان به شیشه مراجعه‌ کننده به مراکز درمانی شهر سنندج در سال 92، بررسی سبک زندگی افراد معتاد مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد سنندج در سال 92، بررسی عوامل موثر بر گرایش زنان کردستانی به اعتیاد و مواد مخدر و روانگردان‌ها و بررسی علل گرایش جوانان به مواد مخدر نوظهور در استان از دیگر عناوین پژوهش‌های تعریف شده استان است.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: برگزاری دو میزگرد تخصصی با عناوین نقد و بررسی اقدامات کاهش تقاضا و مقابله با عرضه در استان و یک میزگرد علمی نیز در رابطه با راهکارهای پیشگیری از اعتیاد در محیط دانشگاهی از دیگر برنامه های دانشگاه بوده است.

در جريان برگزاري اين نشست استاندار كردستان نيز طي سخناني بر فرهنگ سازي به عنوان اولويت اصلي در راستاي مقابله عملي با پديده خانمان سوز مواد مخدر تاكيد كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.