دوشنبه، ۲۴ فروردین ۹۴ - ۰۳:۲۳

به گزارش ميهن پست –  مریخ‌نورد بعدی ناسا که قرار است سال ۲۰۲۰ راهی سیاره سرخ شود، به دنبال علائمی از حیات گذشته…

به گزارش ميهن پست –  مریخ‌نورد بعدی ناسا که قرار است سال ۲۰۲۰ راهی سیاره سرخ شود، به دنبال علائمی از حیات گذشته و نمونه‌هایی از خاک مریخ برای بازگرداندن احتمالی آن به زمین برای بررسی دقیق‌تر است. ناسا همچنین به دنبال فرود آوردن فضانوردان بر روی مریخ در دهه ۲۰۳۰ است؛ گامی که استوفان آن را به عنوان کلیدی برای جستجوی حیات در مریخ عنوان می‌کند.

كشف فرا زميني ها

كشف فرا زميني ها

این روزها موسسات و سازمان های کوچک و بزرگ بسیاری در پی کشف اولین نشانه ها از حیات فرازمینی هستند و تقریبا تمام افرادی که در این سازمان ها مشغول کار بر روی این موضوع هستند ایمان دارند که گونه های دیگری از حیات خارج از کره خاکی ما وجود دارد.حالا دانشمندان ارشد بزرگترین سازمان فضایی جهان یعنی ناسا اعلام کرده اند که انسان در یک قدمی کشف حیات بیگانه قرار گرفته و و احتمالا تا سال ۲۰۲۵، نشانه‌ای از این حیات کشف خواهد شد.«الن استوفان»، دانشمند ارشد ناسا، در طول بحثی که بر روی تلاش‌های آژانس فضایی آمریکا برای جستجوی کرات زیست‌پذیر و حیات بیگانه متمرکز بود، گفت :

به نظرم ظرف یک دهه آینده، نشانه‌های قوی دال بر وجود حیات فرازمینی در دست خواهیم داشت و ظرف ۲۰ تا ۳۰ سال آینده، شواهد قطعی از این موضوع حاصل می‌شود. ما می‌دانیم به دنبال چه هستیم و این که چگونه به دنبال آن بگردیم؛ در بسیاری از جنبه‌ها، فناوری لازم را در اختیار داریم و در مسیر استفاده از آن‌ها هستیم، بنابراین مطمئنم قطعا در مسیر درست قرار گرفته‌ایم.
galaxy
همچنین «جان گرونسفلد»، فضانورد اسبق و معاون برنامه مأموریت علمی ناسا نیز پیش‌بینی کرد که علائم حیات فرازمینی به زودی در منظومه شمسی و فراتر از آن پیدا خواهد شد. وی خاطر نشان کرد :
به عقیده من ما یک نسل با منظومه شمسی و حیات در آن فاصله داریم؛ چه مکان کشف آن یک قمر یخی، چه مریخ باشد. کشفیات اخیر نشان می‌دهد، منظومه شمسی و کهکشان راه شیری دارای محیط‌هایی است که می‌توانند از حیات فرازمینی پشتیبانی کنند. به طور مثال، اقیانوس‌های آب مایع در زیر پوسته‌های یخی قمرهای اروپا و گانیمد مشتری و همچنین قمر انسلادوس زحل قرار دارند. اقیانوس‌ها بخش عظمیی از سطح مریخ را در دوران باستان پوشانده بودند؛ همچنین رگه‌های تاریک فصلی که بر روی سطح امروزی مریخ مشاهده شده‌اند، می‌توانند ناشی از آب مریخ شور باشد.

 فرا زميني ها

فرا زميني ها

افزون بر این، کاوشگر کنجکاوی ناسا مولکول‌های آلی حاوی کربن و نیتروژن را بر روی مریخ کشف کرده که این عناصر برای وجود حیات زمین‌مانند بر روی سیاره سرخ ضروری هستند. تلسکوپ فضایی کپلر ناسا نیز نشان می‌دهد، هر ستاره‌ای در آسمان میزبان سیاراتی است و بسیاری از این سیارات می‌توانند زیست‌پذیر باشند. در واقع، پروژه کپلر نشان داد، سیارات صخره‌ای مانند زمین و مریخ در سراسر کهکشان، احتمالا در مقایسه با سیارات گازی مانند زحل و مشتری بیشتر رایج هستند.
«پاول هرتز» مدیر بخش فیزیک نجومی ناسا اعلام کرد:
ما می‌توانیم آب را در ابرهای بین‌ستاره‌ای مشاهده کنیم که سیستم‌های سیاره‌ای و ستاره‌ای از آن شکل می‌گیرند. ما می‌توانیم آب را در دیسک‌های پسماندی ببینیم که قرار است حول ستاره‌ها، به سیستم‌های سیاره‌ای تبدیل شوند. همچنین می‌توانیم آب را در دنباله‌دارهایی بیینیم که در منظومه‌های شمسی دیگر با بخارشدن ستارگانشان، در حال پراکنده‌ شدن هستند. استوفان و همکارانشان معتقدند، شکار شواهدی از حیات بیگانه در مقایسه با شناسایی محیط‌های زیست‌پذیر بالقوه، ماموریتی دشوارتر است، اما محققان به طور مستمر در تلاش برای تحقق‌ بخشیدن به این هدف بلندپروازانه هستند.

مریخ‌نورد كنجكاوي ناسا در مريخ

مریخ‌نورد كنجكاوي ناسا در مريخ

به طور مثال، مریخ‌نورد بعدی ناسا که قرار است سال ۲۰۲۰ راهی سیاره سرخ شود، به دنبال علائمی از حیات گذشته و نمونه‌هایی از خاک مریخ برای بازگرداندن احتمالی آن به زمین برای بررسی دقیق‌تر است. ناسا همچنین به دنبال فرود آوردن فضانوردان بر روی مریخ در دهه ۲۰۳۰ است؛ گامی که استوفان آن را به عنوان کلیدی برای جستجوی حیات در مریخ عنوان می‌کند.
ناسا در عین حال به دنبال انجام مأموریت به قمر اروپا است که این هدف احتمالا در سال ۲۰۲۲ عملی خواهد شد؛ هدف اصلی این مأموریت ۲٫۱ میلیارد دلاری، بررسی زیست‌پذیری بالقوه بر روی این قمر یخی و همچنین کشف شواهدی مناسب از حیات است. محققان به دنبال راه‌هایی برای نمونه‌گیری و بررسی انبوه بخار آبی هستند که ظاهرا از ناحیه قطب جنوب اروپا فوران می‌کند. در حوزه سیارات فرا خورشیدی، تلسکوپ فضایی ۸٫۸ میلیارد دلاری جیمز وب ناسا در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب می‌شود؛ این تلسکوپ، جو سیارات خارجی ابر زمینی را رصد کرده و به دنبال گازهایی خواهد بود که احتمالا حامی حیات میباشند.

منبع: gadgetnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.