چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۹۳ - ۱۲:۲۵

رییس مجلس شورای اسلامی گفت:پشتوانه واقعی مذاکرات هسته ای ایران وجود فتوای شرعی رهبر معظم انقلاب در تحریم همه سلاح های کشتار جمعی…

رییس مجلس شورای اسلامی گفت:پشتوانه واقعی مذاکرات هسته ای ایران وجود فتوای شرعی رهبر معظم انقلاب در تحریم همه سلاح های کشتار جمعی اعم از هسته ای، شیمیایی و میکروبی است.

به گزارش ایرنا ازاداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس، ژان اسلبورن معاون نخست وزیر و وزیر خارجه لوکزامبورگ که به تهران سفر کرده است، امروز (سه شنبه) با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

رییس مجلس در این دیدار تصریح کرد: پشتوانه واقعی مذاکرات هسته ای ایران وجود فتوای شرعی رهبر معظم انقلاب در تحریم همه سلاح های کشتار جمعی اعم از هسته ای، شیمیایی و میکروبی است و این فتوا به عنوان یک دکترین مذهبی و اعتقادی فراتر از هر قانونی در کنار حفظ منافع ملی جمهوری اسلامی ایران در کانون توجه مذاکره کنندگان ایرانی قرار دارد.

لاریجانی همچنین درباره مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 خاطرنشان کرد: رویکرد عمومی در مجلس شورای اسلامی حمایت از این گفت و گو ها بر یک مبنای منطقی و معطوف به کسب نتایج مثبت و سازنده و اجتناب از بهانه گیری ها است.

وی در این دیدار با یادآوری سابقه روابط دو کشور در دوره های مختلف گفت: روابط خوبی بین ایران و لوکزامبورگ در زمینه های مختلف در طی دوره های گوناگون برقرار بوده و این کشور نقش مثبتی در مجموعه اتحادیه اروپا ایفا کرده است.

رییس مجلس تصریح کرد: علاقه مندیم اروپا با اتخاذ مشی مستقل و سازنده خود در رویدادهای مهم منطقه ای نقش آفرین تر ظاهر شود.

لاریجانی از مقابله با قاچاق مواد مخدر و تروریسم به عنوان دغدغه های مشترک ایران و اتحادیه اروپا نام برد و اظهار داشت: ایران همانند گذشته آمادگی همکاری با کشورهای اروپایی در زمینه مقابله با مواد مخدر در سطح منطقه ای و بین المللی دارد.

**هرگونه قصور در توافق نهایی در مذاکرات هسته ای شکستی فاحش است

وزیر خارجه لوکزامبورگ نیز در این دیدار گفت: اتحادیه اروپا و آمریکا باید به این باور اجتناب ناپذیر برسند که ایران در چارچوب معاهده ان. پی. تی حق غنی سازی دارد و هرگونه قصور در نیل به توافق نهایی در مذاکرات یک اشتباه و شکست فاحش خواهد بود.

اسلبورن از ایران به عنوان کشوری بزرگ، مهم و برخوردار از فرهنگ و تمدن غنی در منطقه و جهان یاد کرد.

وی همچنین گفت: اتحادیه اروپا باید نهایت تلاش خود را برای گسترش مناسبات در زمینه های مختلف با ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار که فرصت های اقتصادی بزرگی دارد، به کار گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد با حصول توافق نهایی هسته ای و لغو کامل تحریم های ایران، فرصت برای گشوده شدن افق های جدید در روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و اتحادیه اروپا فراهم شود و راه جدید همکاری ها آغاز شود.

وزیر خارجه لوکزامبورگ همچنین خواستار حمایت هر چه بیشتر مجلس شورای اسلامی از روند گسترش همکاری ها و مناسبات بین ایران و مجموعه اتحادیه اروپا در راستای منافع متقابل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.