سه شنبه، ۰۶ مرداد ۹۴ - ۰۴:۴۲

میهن پست – شاید لامپ نمکی در دنیای کنونی که چالش انرژی همواره به عنوان مشکل اصلی بشر برای راه اندازی گجت های…

میهن پست – شاید لامپ نمکی در دنیای کنونی که چالش انرژی همواره به عنوان مشکل اصلی بشر برای راه اندازی گجت های گوناگون در شرایط خاص محسوب می شود ، راهکاری برای رفع بخشی از این مشکل بزرگ باشد.

مهندسین رشته برق در کشور فیلیپینی- از جمله – آیسا – از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت و عضو هیات علمی مهندسی دانشگاه Salle فیلیپین، رافائل از بنیانگذاران و مدیر مالی این پروژه و  Joefrey Frias مهندس طراحی مکانیکی، به عنوان افسر ارشد  این طرح ،  لامپی ابداع کرده اند که با یک لیوان آب و دو قاشق چای‌خوری نمک برای ۸ ساعت متوالی روشن مانده و کار نوردهی را انجام می دهد.

برای توضیح در مورد این ابداع جالب باید گفت که لامپ این گجت از نوع LED است و «روشنایی جایگزینی پایدار» SALt نام گرفته که ساز و کار آن در واقع به نوعی باتری سلولی متکی است به صورتی که در بخش پایینی این لامپ محلول الکترولیت آب و نمک – آب شور – و دو الکترود کار تولید انرژی الکتریکی را انجام می دهد.

البته باید گفت که سازو کار این لامپ نمکی درست مانند باتری‌های دیگر، الکترودهایی که بار را حمل می‌کنند برای همیشه دوام نخواهند داشت و گفته می‌شود می‌توان این لامپ را برای هشت ساعت در روز و در مجموع به مدت شش ماه استفاده کرد. به گونه ای که هر ۸ ساعت یکبار باید آب و نمک آن را تعویض کرد.

برای افرادی که در سواحل اقیانوس ها زندگی می کنند تهیه آب نمک –  آب دریا – برای آن ها چندان سخت نیست چرا که با ذخیره آب دریا و گاهی اضافه کردم مقدار کمی نمک به آن برای همیشه سوخت مورد نیاز لامپ نمکی خود را به راحتی در دسترس دارند.

این گجت و یا بهتر بگوییم لامپ ابداعی جالب ، با استفاده از نوعی پورت‌ USB می‌تواند گوشی‌های هوشمند را نیز شارژ کند.

اگر چه هنوز قیمت تمام شده این محصول کاملا مشخص نیست اما ، فیلیپینی‌ها به دنبال عرضه انبوهی از این لامپ به ۷۰۰۰ نفر از  قبایل بومی این کشور است که به انرژی برق دسترسی ندارند. مجریان این پروژه امیدارند که اوایل سال ۲۰۱۶ این محصول را به صورت عمده وارد بازار کنند.

با هم تصاویری از این گجت را در میهن پست تماشا می کنیم…

منبع : saltphtechxplore

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *