یکشنبه، ۱۲ شهریور ۹۶ - ۰۴:۳۴
لباس هوشمند

لباس هوشمند با قابلیت سنجش آلودگی هوا در حالی ساخته شده که مدت ها است که برای طراحی و تولید یک سری جدید…

لباس هوشمند با قابلیت سنجش آلودگی هوا در حالی ساخته شده که مدت ها است که برای طراحی و تولید یک سری جدید از پیراهن‌های هوشمند که قادر به تشخیص آلاینده‌های خطرناک در هواباشد ، تلاش می کنند.این فناوری جدید تلفیقی جالب از تکنولوژی و مد بوده و در حال حاضر محققان هنوز در مورد کارآیی آن اطمینان ندارند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این لباس هوشمند قابلیت آن را دارند تا مونوکسید کربن، ذرات آلودگی و رادیواکتیویته را در هوا شناسایی کنند. در واقع، زمانی که پیراهن سطوح خطرناک آلاینده‌ها را در هوا تشخیص می‌دهد، تغییر رنگ داده وبرای هشدار به کاربر یک الگوی هندسی واضح را نمایش می‌دهد.

عملکرد این لباس های هوشمندی پیچیده ای است و آن ها دارای  دو سنسور کوچک هستند که یکی در جلو و یکی در پشت آن تعبیه شده و هنگامی که آلودگی ذرات شناسایی می‌شود پیراهن  پدهای گرمای خود را فعال کرده و نقاط سفید پیراهن را به سیاه تبدیل می‌کند.

بنابراین در لباس های تشخیص دهنده مونوکسید کربن نیز شرایط به گونه ای است که وقتی آنها در تماس با مونوکسید کربن قرار می گیرند،  یک واکنش شیمیایی را آغاز می‌کنند که  رنگ راه راه های سیاه را به سفید تبدیل می‌کند.

اگر کارآیی این پیراهن اثبات شود ،می‌توان از آن در مناطقی که آلودگی هوا یک معضل مهم و جدی بوده و مردم آن با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنند استفاده کرد.

در حال حاضر قیمت این فناوری هوشمند و جدید ۵۰۰ دلار بوده و متقاضیان می‌توانند به ازای پرداخت این مبلغ صاحب یکی از این پیراهن‌های خارق العاده شوند.

با هم در میهن پست تصاویری از لباس هوشمند تشخیص دهنده ی آلودگی هوا را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع[/highlight]  aerochromics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.