دوشنبه، ۰۷ مهر ۹۳ - ۰۷:۲۸

کارشناس مسئول زیستگاه‌ها گفت: استان دارای غارهای شگفت‎انگیز و منحصر بفردی است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، امیری در جمع…

کارشناس مسئول زیستگاه‌ها گفت: استان دارای غارهای شگفت‎انگیز و منحصر بفردی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، امیری در جمع خبرنگاران، افزود: غارها به عنوان جزئی از تنوع زیستی محیط‌زیست ایران بشمار می‎آید، غارها اکوسیتم‎های حساس و شکننده و ارزشمندی هستند که در طول هزاران و میلیون‎ها سال بوجود آمده‎اند.

وی اظهارکرد: این زیستگاه‎ها که درگذشته پناهگاه انسان بود، مامن و زیستگاه منحصر بفردی برای بازمانده برخی از گونه‎های جانوری در معرض انقراض یا کمیاب و با ارزش هستند که متاسفانه بعضا در اثر عدم شناخت، بی‎توجهی و بهره‎برداری نادرست تخریب شده و ساختار فیزیکی، تعادل زیستی، دمایی و اکولوژیکی و…. در آنها بهم خورده و دچار آسیب‎های جبران‎ناپذیری می‎شوند.

این کارشناس تصریح‌کرد: استان لرستان دارای غارهای شگفت‎انگیز و منحصر بفردی است که ارزش‎های متفاوت زیستی، زیباشناختی، زمین‎شناسی و گردشگری دارند و کارکرد آنها برای محیط‌زیست همانند دهلیز قلب است، می‎توان از ماهی کور، غار زیستگاه دو گونه ارزشمند و آندمیک لرستان نام برد.

امیری اضافه‌کرد: تخریب زیستگاه‎ها و شکار غیرمجاز از عمده‎ترین معضلات مناطق تحت مدیریت استان است که حفاظت و حراست از این زیستگاه‎ها تلاش و همت همگانی را می‎طلبد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *