جمعه، ۲۸ شهریور ۹۳ - ۰۷:۵۷

عضو جامعه روحانیت شیراز بر لزوم تبیین ابعاد شخصیتی و فعالیت‌ها و خدمات شهید حجت‌الاسلام محمد‌حسن شریف‌قنوتی برای گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه…

عضو جامعه روحانیت شیراز بر لزوم تبیین ابعاد شخصیتی و فعالیت‌ها و خدمات شهید حجت‌الاسلام محمد‌حسن شریف‌قنوتی برای گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوفاضل رضوی‌اردکانی در جلسه هفتگی جامعه روحانیت شیراز با اشاره به شخصیت ویژه شهید قنوتی به کتاب شهدای جبهه و جنگ و این‌که ایشان اولین روحانی شهید کشور است، اشاره و اضافه کرد: پدر بزرگوار آن شهید والامقام از شیوخ آبادان و خود شهید بزرگ شده بروجرد بود و عموی ایشان مرحوم عبدالستار از علمای به نام آن شهر بودند.

مدرس حوزه‌ علمیه افزود: شهید قنوتی در زمان مرحوم نواب صفوی عضو رسمی یا از هواداران فعال فدائیان اسلام بود و به همین علت توسط ساواک دستگیر شد و در یکی از شکنجه‌ها تمامی ناخن‌های پای ایشان را کشیدند و تا آخر عمر ناخن‌ها به همان وضعیت ماند.

عضو جامعه روحانیت شیراز ادامه داد: شهید قنوتی در زمان طاغوت نیز یک انقلابی متدین بود و در شعر و ادبیات فارسی و عربی بسیار قوی بودند؛ ایشان به انجام مستحبات و ترک مکروهات بسیار مقید بودند و مهم‌ترین شاخصه ایشان، شجاعت و شهامت در مقابل منکرات و طاغوت و جبهه و جنگ بود.

وی به اقدام شهید قنوتی جهت پاکسازی چشمه‌ها و تفرجگاه‌های سپیدان از حضور اراذل و اوباش و افراد بی‌قید و بند اشاره و اضافه کرد: آن شهید شریف به متدینین گفتند؛ صبح‌های جمعه با خانواده در آن محل‌های مورد نظر حضور یابند و صبحانه آنها را خود به عهده گرفتند تا بواسطه کثرت حضور مردم متدین، رفت و آمد افراد ناباب قطع شد، ولی به همین خاطر چندین بار از طرف ژاندارمری احضار و مورد توبیخ قرار گرفتند.

امام جمعه موقت شیراز با اشاره به تشکیل گروه‌های مردمی توسط شهید قنوتی جهت حل مشکل مردم از قبل از انقلاب افزود: گروه‌های همکار با آن شیخ شریف که از مریدان و ارادتمندان او بودند، مانند جهاد سازندگی و کمیته امداد فعلی به داد مردم مانده در برف می‌رسیدند، به روستاها سر می‌زدند، مریض‌ها را با حیوانات بارکش به درمانگاه می‌رساندند و کارهای عام المنفعه فراوانی انجام می‌دادند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات بارز شهید قنوتی احیاء و بازسازی مساجد بود. ایشان هر مسجد مخروبه‌ای در سپیدان موجود بود را بازسازی و احیا کرد و مقید بود برای آنها امام جماعتی از طلاب برگزیند.

رضوی اردکانی با اشاره به خدمات تبلیغی شهید قنوتی اظهار داشت: با این‌که تمامی وجوهات شرعیه شهر نزد ایشان برده می‌شد اما از حداقل وجوه – با این‌که اجازه تام از مراجع داشتند – در حد اکل میته استفاده می‌کردند و حتی تا آخر عمر در خانه استیجاری زندگی کردند؛ ولی با استفاده از وجوهات در اسکان روحانیون در روستاها، ساخت حمام، پل، راه و سایر احتیاجات مردم چه قبل و چه بعد از انقلاب می‌کوشیدند و به قول خودشان از پشت لودر نشستن تا پشت تانک نشستن برایشان فرقی نمی‌کرد.

عضو جامعه روحانیت مبارز شیراز با بیان این مطلب که شهید قنوتی حدود بیست سال در سپیدان بود، گفت: ایشان تنها شهیدی است که سه مزار دارد(مزار اصلی ایشان در آبادان و دو بنای یادبود در سپیدان و بروجرد).

به گزارش ایسنا، یادواره شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن شریف‌قنوتی 24 مهرماه سالجاری در سپیدان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.