پنجشنبه، ۱۳ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۱

دبیر کمیته گردشگری اتاق بازرگانی زنجان بر لزوم توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان تاکید کرد. “جلال مفیدی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)…

دبیر کمیته گردشگری اتاق بازرگانی زنجان بر لزوم توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان تاکید کرد.

“جلال مفیدی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، گفت: اتاق بازرگانی، کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران را با توجه به اهمیت گردشگری، درآمدزایی و ارزآوری بالای آن در کشور تشکیل داده و اتاق بازرگانی ایران با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در کشور در این زمینه فعالیت کرده و وضعیت گردشگری را پیگیری می‌کند.

وی افزود: اتاق بازرگانی با توجه به فراگیر شدن گردشگری در این حوزه فعالیت می‌کند و اهداف آن ایجاد تعامل و هم‌فکری بین فعالان عرصه گردشگری، ارتقای فرهنگ گردشگری، بیان مشکلات و دیدگاه‌ها، ارایه راهکار اصولی موجود در صنعت گردشگری و نیز شناسایی موانع و مشکلات سرمایه‌گذاری این بخش است.

عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران، خاطرنشان کرد: با توجه به رویکرد جدید و مثبت دولت به گردشگری، شاهد اشتیاق قابل توجه گردشگران برای ورود به کشور هستیم که 95 درصد این گردشگران برای استفاده از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، زیارتی، فرهنگی و سلامت وارد کشور شده‌اند.

وی اظهار کرد: دولت نسبت به گردشگری رویکرد مثبت دارد، به گونه‌ای که رییس‌جمهور در دیدار با مقام معظم رهبری اظهار کرد که ورود گردشگر خارجی به کشور نشانه آغاز رونق و رشد مثبت اقتصادی در ایران است.

این مسئول تصریح کرد: تاکید رییس‌جمهور بر رونق گردشگری بر مبنای خروج از رکود اقتصادی است، چرا که گردشگری در رونق اقتصادی تاثیر به سزایی دارد. این در حالی است که حضور پررنگ بخش خصوصی در حوزه گردشگری، سیاست اصلی دولت است که با برداشته شدن این گام اساسی شاهد افزایش حضور گردشگران خواهیم بود که هم‌اکنون نیز طبق آمار موجود، حضور گردشگران خارجی در کشور در مقایسه با سال قبل 20 درصد رشد داشته است.

وی یادآور شد: با توجه به افزایش 20 درصدی ورود گردشگران خارجی به کشور، 5 میلیارد و 500 میلیون تومان ارزآوری صورت گرفته و معتقدیم این سیاست بهترین راه برون‌رفت از از رکود اقتصادی است که سبب بهره‌برداری از همه پتانسیل‌های کشور و توجه بیشتر مسئولان به زیرساخت‌های گردشگری می‌شود.

مفیدی عنوان کرد: کمیسیون گردشگری متشکل از همه نخبگان، روسای جوامع گردگشری مانند رییس جامعه هتل‌داران، آژانس‌داران و … است تا راهکاری برای افزایش رونق گردشگری پیدا شود.

وی تاکید کرد: رویکرد مثبت دولت، تعمیم موارد بیان شده به کل استان است و با توجه به تعامل اتاق بازرگانی با میراث‌فرهنگی، حرکت‌هایی آغاز شده است که توجه میراث‌فرهنگی به گردشگری می‌توان در استان قدم‌های مثبتی را برداشت، لذا لازم است به زیرساخت‌ها بها داده شود تا گردشگر ورودی به استان بتواند به خوبی از جاذبه‌های گردشگری استفاده کند.

مفیدی اعلام کرد: استان زنجان دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گردشگری زیادی است که از آن به طور مطلوب استفاده نشده و لازم است بسته‌ای آماده شود تا گردشگر ورودی بتواند با جاذبه‌های مختلف استان مانند گنبد سلطانیه، غار کتله‌خور و … آشنا شود تا بتواند به خوبی از امکانات موجود در استان استفاده کند که در این راستا همکاری بخش‌های مختلف مانند میراث‌فرهنگی، شهرداری و .. با کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی زنجان ضروری است.

این مسئول ادامه داد: تعامل در بخش گردشگری استان مطلوب است که در این راستا تفاهم‌نامه‌هایی نیز با میراث‌فرهنگی منعقد شده است. در استان زنجان صنایع‌دستی مطرحی از جمله چاقو، چاروق، ملیله و فرش وجود دارد که متاسفانه به خوبی معرفی نشده است، لذا این صنایع‌دستی نیز باید در بسته‌ای آماده در اختیار گردشگران قرار گیرد.

مفیدی یادآور شد: رییس‌جمهور نیز در دیدار با نمایندگان اظهار کرد که صنعت گردشگری، راهی برای درآمدزایی و اشتغال برای درآمد اقتصادی است، لذا در این راستا باید از نخبگان، اساتید، دانشجویان مراکز علمی استفاده شود تا راهکارهای افزایش گردشگر بررسی شده و تحقیقات علمی اساتید، دانشجویان و صنوفی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، در کمیسیون گردشگری استان جمع شود.

وی خاطرنشان کرد: نقش رسانه‌ها در معرفی مکان‌های گردشگری و افزایش گردشگری بسیار موثر است، لذا توصیه می‌شود با اختصاص صفحه‌ای به گردشگری هر هفته به معرفی این صنعت و صنایع‌دستی استان بپردازند، البته کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان تعامل سازنده‌ای با مطبوعات دارد، چرا که معتقدیم مطبوعات در توسعه بخش‌هایی چون تولید، بازرگانی و صنعت جایگاه ویژه‌ای دارند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *